Pridanie dalsieho sietoveho interfacu

Sekcia: Konfigurácia 24.01.2006 | 21:56
Lama   Návštevník
Zdravim, som uplna lama zatial v linuxe a chcem sa spytat mam v kompe jednu PCI sietovku a jednut integrovanu sietovku. Ked dam zadam ifconfig tak mam zobrazeny iba jeden interface tej PCI sietovky. Tu som nastavil ako primarnu pri instalacii Debianu. Ako pridat aj dalsiu sietovku tu integrovanu, aby som ju videl vo vypise ifconfigu??? DIky moc za pomoc
    • Re: Pridanie dalsieho sietoveho interfacu 23.01.2006 | 18:54
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      zaved pozadavany modul pre danu sietovku do jadra pomcou prikazu modprobe.
      • Re: Re: Pridanie dalsieho sietoveho interfacu 23.01.2006 | 19:22
        Lama   Návštevník
        Modul??? Co to je??? a nesmej sa...... Mam dosku MSI kK8N NEO4 F, a je to integrovana sietovka Marwell. AKo to urobit prosim ta??? A este jednu vec, admin na nasej sieti ma nastavne dhcp, tak ze da ipcku a pristup k internetu len znamej sietovke, ktore on zadal rucne. U mna to je MAC tej PCI sietovky, takze by som potreboval rozbehat tu integrovanu sietovku a zmenit jej MAC na tu MAC tej PCI sietovky, tak nech to nemusim stale prestavovat po restarte kompu.
        • Re: Re: Re: Pridanie dalsieho sietoveho interfacu 23.01.2006 | 20:30
          f0f0   Návštevník
          Ak ti ju Debian nespoznal, tak ti zostava vyskusat nejaky modul alebo skompilovat ovladace...
        • Re: Re: Re: Pridanie dalsieho sietoveho interfacu 23.01.2006 | 20:34
          f0f0   Návštevník
          ...a este jedna vec, ak si lama a nevies co su moduly, tak radsej zacni s inou distribuciou a nie rovno s Debianom :) (proc.linux.cz, www.linux.sk)
          • Re: Re: Re: Re: Pridanie dalsieho sietoveho interf 23.01.2006 | 20:40
            f0f0   Návštevník
            stiahnu si zo stranky www.nvidia.com ovladace pre dosku... pre 32bit linux http://download.nvidia.com/XFree86/nforce/1.0-0310/NFORCE-Linux-x86-1.0-0310-pkg1.run pre 64bit Linux http://download.nvidia.com/XFree86/nforce/1.0-0310/NFORCE-Linux-x86_64-1.0-0310-pkg1.run Potom si nainstaluj balicek kernel-source (pozor podla toho ake mas aktualne jadro - k nemu prislusne zdrojaky) Spusti ako root prikaz sh ./NFORCE-Linux-...-1.0-0310-pkg1.run postupuj podla navodu na stranke http://download.nvidia.com/XFree86/nforce/1.0-0310/ReleaseNotes.html vsetko dobre... :)
          • Re: Re: Re: Re: Pridanie dalsieho sietoveho interf 23.01.2006 | 21:00
            WlaSaTy   Návštevník
            preco by mal prejst na inu distribuciu? to sa potom nic nenauci. mimochodom, ja si prepinam mac adresu sietovky nejak takto: ifconfig eth0 down ifconfig eth0 hw ether XX:XX:XX:XX:XX:XX ifconfig eth0 up a k tomu si nastartujem dhcp klienta: dhcpcd -B eth0
            • Re: Re: Re: Re: Re: Pridanie dalsieho sietoveho in 23.01.2006 | 21:30
              WlaSaTy   Návštevník
              akurat neviem ci sa standardne instaluje dhcpcd do debianu, teraz som to spustil na ubunutu ktory petri do rodiny debianu a tam je: /sbin/dhclient ale vsetky prikazy treba pochopitelne spustat ako root ;-)
        • Re: Re: Re: Pridanie dalsieho sietoveho interfacu 23.01.2006 | 20:37
          WlaSaTy   Návštevník
          sietovka marwel, to co je? da sa to jest? co o tej sietovke pise prikaz /sbin/lspci ? inac, ak sietovka podporuje zmenu mac adresy, tak sa to da spravit pomocou standardnych nastrojov operacneho systemu a alebo pomocou konfiguracie. nastroje su pre vsetky moderne distribucie rovnake, ale konfiguracne subory su pre rozne distribucie rozdielne. keby si chcel poradit, tak musis napisat aku mas sietovku a aku distribuciu aktualne pouzivas.
          • Re: Re: Re: Re: Pridanie dalsieho sietoveho interf 23.01.2006 | 20:43
            ty kokso   Návštevník
            keby si pozorne cital, tak by si pochopil, a mohol by si mu aj poradit...inac to co si napisal je pre lamu ako stvorene... urcite to zvladne :)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Pridanie dalsieho sietoveho in 23.01.2006 | 21:05
              WlaSaTy   Návštevník
              ano, mas pravdu. pre lamu je ako stvorene podhodit mu prikaz ktory ma spustit. alebo to nezvladne?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pridanie dalsieho sietoveh 24.01.2006 | 11:12
                Lama   Návštevník
                Vsak sa nehadajte.....:-) Tu zmenu MAC som uz zistil, ale potrebujem pridat tu sietovku. Tie subory z NVidie som mal stiahnute davno, lebo som potreboval rozbehat aj graficku kartu GeFOrce. Debian nema problem najst tu moju sietovku, pocas instalacie mi ju v pohode detekoval (obidve), lenze ja som si vybral ako primarnu tu PCI sietovku, takze tu integrovanu uz dalej nepouzival pocas instalacie (som instaloval debian z netu). A teraz ked je debian nainstalovany, tak prikaz ifconfig vypisuje iba tu PCI sietovku, tu integrovanu nie. Ja chcem aby boli vo vypis obidve. Lebo potom nemozem zmenit ani MAC.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pridanie dalsieho siet 24.01.2006 | 21:56
                  WlaSaTy   Návštevník
                  skus napisat ifconfig eth1 ak je pouzitelna pre linux, tak mozes vykonat co bolo poradene "23.01.2006 20:00" ale s tou opravou na dhcp klienta. u mna to fungovalo na ubunutu (debian based), sranda ze na mac mini a nie na standardnej intelackej sunke.