Externý HDD na mandriva 2006

Sekcia: Hardware a Drivery 28.01.2006 | 21:48
Sulo   Návštevník
Dnes som tu uz s druhou otazkou =o) ... Mam externy box na hdd od firmy DTK(no myslim ze na tomto nezalezi) a v nom vlozeny HDD Western digital - toto spajam s notebookom cez USB. No tu nastava problem ze ked chcem s nim pracovat tak mi stale vypisuje "nemate dostatocne prava k ciataniu" je mi dost obtiazne pokial s nim chcem pracovat stale sa prihlasovat ako root. Prava k pristupu (citanie a zapisovanie, mazanie..) nemozem zmenit ani ked som prihlaseny ako root. Poradte mi prosim, uvytam kazdy postreh popripade skusenost.. vdaka
    • Re: Externý HDD na mandriva 2006 28.01.2006 | 17:37
      WlaSaTy   Návštevník
      aky je suborovy system na tom disku? ak sa jedna o FAT, tak to tu uz bolo rozoberane x krat. aj v kombinacii USB HDD - usb kluc. technologia je to identicka.
      • Re: Re: Externý HDD na mandriva 2006 28.01.2006 | 17:44
        Sulo   Návštevník
        Nie, nie je tam NTFS
        • Re: Re: Re: Externý HDD na mandriva 2006 28.01.2006 | 18:16
          f0f0   Návštevník
          tak teraz co? Je tam NTFS alebo nie?
          • Re: Re: Re: Re: Externý HDD na mandriva 2006 28.01.2006 | 19:43
            Sulo   Návštevník
            Prepac zle som sa vyjadril je tam NTFS
        • Re: Re: Re: Externý HDD na mandriva 2006 28.01.2006 | 18:18
          WlaSaTy   Návštevník
          nastavenie prav k pristupu pomocou prikazu chmod je mozne iba pri suborovych systemoch ktore su v linuxe bezproblemove. a to nesplna NTFS. ale citanie a zapis sa da nastavit napriklad ako parameter prikazu mount, popripade ako volba vo fstab. rovnako ako pri FAT, akurat ze sa tie parametre mozno volaju trosku inac.
          • Re: Re: Re: Re: Externý HDD na mandriva 2006 28.01.2006 | 19:45
            Sulo   Návštevník
            no ja som uplny zaciatocnik s linux-om, a tak sa ospravedlnujem no neporozumel som dobre o čom ste pisal...
            • Re: Re: Re: Re: Re: Externý HDD na mandriva 2006 28.01.2006 | 19:59
              WlaSaTy   Návštevník
              hm, a ako root mas pravo zapisu na NTFS, bez toho aby si cokolvek nainstaloval a nastavoval. a teraz tu o cervenej karkulke. takze si spomen podla akeho navodu si si instaloval podporu do linuxu pre zapis na NTFS a skus to podla toho navodu aj dokoncit. tych navodou je niekolko a kazdy sa vyznacuje niecim inym. ako zaciatocnik mas urcite otazku na perach, preco je to pod linuxom take zlozite? pretoze windows pouziva a preferuje suborovy system NTFS ktoreho popis nebol oficialne zverejneny a microsoft jeho strukturu neustale meni aby ostal nekompatibilny. podpora zapisu na NTFS je v linuxe koli tomu bud riskantna (ovladace v jadre) alebo pomala (captive vyuzivajuce dll z windows). podpora suboroveho systemu FAT je oproti tomu bezproblemova.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Externý HDD na mandriva 20 28.01.2006 | 21:00
                Sulo   Návštevník
                No ja som ziadnu podporu do linuxu na NTFS neinstaloval, mam proste nahodeny OS a teraz som sa pokusal spojazdnit ten HDD. No skusim ako si spominal nieco pohladat na nete a uvidime ci sa mi to podari. A ak spravne rozumiem linux s FAT-kou nebude mat problem? No co potom ked budem mat subor vacsi ako 2GB-na FAT to potom nenahram =o( ze? k tomu rootovi - aj ked som prihlaseny ako root a napr. chcem nieco z hdd vymazat tak my vypise ze nemam na to pravo (je mi to nelogicke)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Externý HDD na mandriv 28.01.2006 | 21:35
                  WlaSaTy   Návštevník
                  aha, tak toto co hovoris je uz nieco ine. z tvojich predchadzajucich prispevkoch bolo zjavne ze root ma u teba pravo zapisu na ten disk a ty chces aby to pravo mali aj ostatny uzivatelia. a to je mozne len s doinstalovanim niektorych zalezitosti, popripade prelozenim jadra.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Externý HDD na man 28.01.2006 | 21:48
                    Sulo   Návštevník
                    Ano pisal som to tam tak, no myslim ze som tam toto uviedol trochu nezrozumitelne... Idem si ten HDD zazalohovat a zmnenim to na FAT aj na ukor maximalnej velkosti suborov.. Ale vdaka za vstky rady.