Ahoj svet. prečo my to neprekladá?

Sekcia: Programovanie 02.02.2006 | 16:21
Asi   Návštevník
Nazdar ludia, mohly by ste mi pomôcť, niesom v linuxe celkom lama ale programovať v c-čku ešte len začínam. Pri zadaní: #include #include int main(void) { printf(“Ahoj svet \n”); getch(); return 0; } čo som ja nevymislel a malo by to ísť my pri preklade príkazom: "cc alip.c -o alip" Pričom je alip názov tohoto programu teda alip.c nazov dokumentu kde je toto uložené. Vypíše: Ahoj.c:2:19: error: conio.h: Adresár alebo súbor neexistuje Ahoj.c: In function ‘main’: Ahoj.c:6: error: stray ‘\226’ in program Ahoj.c:6: error: stray ‘\128’ in program Ahoj.c:6: error: stray ‘\156’ in program Ahoj.c:6: error: ‘Ahoj’ undeclared (first use in this function) Ahoj.c:6: error: (Each undeclared identifier is reported only once Ahoj.c:6: error: for each function it appears in.) Ahoj.c:6: error: syntax error before ‘svet’ Ahoj.c:6: error: stray ‘\’ in program Ahoj.c:6: error: stray ‘\226’ in program Ahoj.c:6: error: stray ‘\128’ in program Ahoj.c:6: error: stray ‘\157’ in program tak som zrušil riadok kde bol spomenutý conio.h nakolko v inej verzii tam aj tak nebol. Napíše: Ahoj.c: In function ‘main’: Ahoj.c:5: error: stray ‘\226’ in program Ahoj.c:5: error: stray ‘\128’ in program Ahoj.c:5: error: stray ‘\156’ in program Ahoj.c:5: error: ‘Ahoj’ undeclared (first use in this function) Ahoj.c:5: error: (Each undeclared identifier is reported only once Ahoj.c:5: error: for each function it appears in.) Ahoj.c:5: error: syntax error before ‘svet’ Ahoj.c:5: error: stray ‘\’ in program Ahoj.c:5: error: stray ‘\226’ in program Ahoj.c:5: error: stray ‘\128’ in program Ahoj.c:5: error: stray ‘\157’ in program Mam gcc vo verzii 4.0.2 20051125 (Red Hat 4.0.2-8) teda fedoru 4-ku. Riešenie použiť v linuxe wine a spustiť windowsacky program sa my nezdá zrovna mudre. asi@szm.sk
    • Re: Ahoj svet. prečo my to neprekladá? 30.01.2006 | 00:03
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      ak sa nemylim conio.h je z dosu. teraz si v linuxe ;) includni tam tieto headere: stdio.h stdlib.h
      • Re: Re: Ahoj svet. prečo my to neprekladá? 30.01.2006 | 00:13
        WlaSaTy   Návštevník
        a k tomu by bolo vhodne pouzivat uvodzovky na to urcene. ak dobre vidim, tak lava a prava su rozdielne.
    • Re: Ahoj svet. prečo my to neprekladá? 30.01.2006 | 00:15
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      skus pouzit prekladac g++, mal by byt v baliku gcc-c++ ale je mi divne, preco to s gcc nejde. A pokial viem spravne, tak v linuxe kniznica conio.h standardne nieje. takze funkcie ako getch() tiez nefunguju. Podla mojej skusenosti sa s verziou gcc netreba ponahlat, mat tu najnovsiu nieje vzdy vyhra.
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
    • Re: Ahoj svet. prečo my to neprekladá? 30.01.2006 | 05:11
      Naibu   Návštevník
      Pouzivas hlavickovy subor conio.h, ktory nie je sucastou standardnej ceckovskej kniznice. Miesto neho pouzi stdio.h. #include V nom je definovane aj makro getch().
      • Sorry 30.01.2006 | 05:18
        Naibu   Návštevník
        Pardon, neprecital som to cele... Podla to ho vypisu sa mi zda, ze v prekladanom subore pouzivas zle uvodzovky, maju byt take iste ako v tom ktory uvadzas, teda dvojite... Inac cely zdrojak musi byt v ASCII kodovani, neviem aky editor pouzivas.
      • Re: Re: Ahoj svet. prečo my to neprekladá? 30.01.2006 | 21:24
        Asi   Návštevník
        No diky, problem bol vo funkcii getch teda ked som ten subor conio.h. a v použítí uvodzoviek. Diky a inak to gcc som menil koly neakej veci čo som kompiloval a moja vteddajšia verzia bola blacklisted. A editor je samozrejme ASCI toto neni moj prvy Jazyk. DIky vam ozaj.
      • Re: Re: Ahoj svet. prečo my to neprekladá? 31.01.2006 | 22:07
        Asi.   Návštevník
        ešte by som sa chcel spytať čím nahradiť prikaz getch()
    • Re: Ahoj svet. prečo my to neprekladá? 30.01.2006 | 14:31
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      #include int main(void) { printf("Hello world\n"); return 0; } gcc -o hello hello.c
      • Re: Re: Ahoj svet. prečo my to neprekladá? 30.01.2006 | 16:47
        hello world   Návštevník
        #include int main(void) { printf("Hello world\n"); return 0; } gcc -Wall -o hello hello.c :))
        • Re: Re: Re: Ahoj svet. prečo my to neprekladá? 31.01.2006 | 09:39
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          #include <stdio.h> int main(void) { printf("Hello world\\n"); return 0; } gcc -Wall -o hello hello.c :)) pozn: nebere to specialne znaky...
          • Re: Re: Re: Re: Ahoj svet. prečo my to neprekladá? 31.01.2006 | 21:58
            Asi   Návštevník
            Ono to by ma zauímalo, prečo my to nechce zobrať ten nový riadok? Alebo aj v céčku existuje dačo ako writeln?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj svet. prečo my to neprekl 31.01.2006 | 22:12
              WpaSaTy   Návštevník
              aky novy riadok? v cecku nie je nieco ako writeln, v cecku je printf. PRINT Formated. ak das niekam do retazca slash n tak ako bolo uvedene po hello world, tak ti napise aj novy riadok (EOL, CR/LF podla operacneho systemu). printf je vykonnejsi ako writeln, printf vie aj formatovat vystup. pouzivat napriklad cisla ako parametre a tak.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj svet. prečo my to nep 01.02.2006 | 22:30
                asi   Návštevník
                Takže ako ho teeda dám? lebo u mna som sa to pokušal znakom "/n" podla veci s ktorych sa učím no vidiťelne tudy cesta nevede. Pozeral som ine zdroje no neak sa zatial zhoduju v znakoch ako /n (ukončenie riadka) /t (tab) atď mna na začiatok zuíma ten junixový znak reprezentujuci nový riadok pre funkciu printf.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj svet. prečo my to 01.02.2006 | 22:42
                  WlaSaTy   Návštevník
                  to lomitko pises opacne.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj svet. prečo my to nep 01.02.2006 | 22:34
                asi   Návštevník
                lebo my ten nový riadok nedáva ani v dalšich algoritmoch... ani po priradení hodnoty /n premennej a naslednom vypisani premennej pričom je v printf definovana ako znak aj som ju skusal definovať ako číslo.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj svet. prečo my to 02.02.2006 | 16:20
                  nardew   Návštevník
                  \n
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj svet. prečo m 02.02.2006 | 16:21
                    nardew   Návštevník
                    mala tam byt opacna lomka pred tym n...