Nastavenie internetu v Suse 10

Sekcia: Konfigurácia 05.04.2006 | 10:11
SpiritMan   Návštevník
V prvom rade chcem povedat,ze som uplny zaciatocnik co sa tyka Linuxu. Nainstaloval som si distribucii Suse 10 a neviem ako mam rozbehnut internet, pri instalacii Suse mi totiz deteklo aj nainstalovalo sietovu kartu ale internet mi stale nejde. Bol som v Yast2 a pozrel si nastavenie mojej karty: IP adresu som nastavil a tiez masku podsieti, ale nejde to, neviem, kde mam zadat ostatne hodnoty. Vo Windowse som len natukal tieto udaje: IP address, Subnet mask, Default gateway, Preferred DNS server, Alternate DNS server a uz to slo. Ale v Suse neviem kde to vsetko natukat. Potreboval by som podrobny navod, kde ake cislo vpisat, aby mi to slo. Prosim, ak sa najde niekto sem na fore, kto vie presne kde co treba natukat, nech bude taky dobry a napise mi. PS:Potrebujem naozaj podrobny navod pre lamy:) Dakujem!
    • Re: Nastavenie internetu v Suse 10 17.02.2006 | 13:16
      Maky   Návštevník
      No neviem ako to je v jaste ale skus toto. ako root ifconfig eth0 IP-ADRESA netmask MASKASIET ifconfig eth0 up route add default gw ADRESA-DEFAULT-GW echo "nameserver IPADRESAN-DNS" >> /etc/resolv.conf a malo by to chodit Ale urcite sa to da nastavit aj v YAST len skus trosku hladat
    • Re: Nastavenie internetu v Suse 10 18.02.2006 | 00:27
      Pavol XV   Návštevník
      Spustis Yast , prejdes do sietove zariadenia potom kliknes na sietova karta. Oznacis si v okne ktore sa ti otvorilo a oznacis sitovu kartu potom kliknes na upravit. otvori sa di dalsie okno kde si odkliknes staticke nastavenie adresy zadas IP adresu potom Masku siete. Hned podtym nas dalsie tri tlacitka Smerovanie na to si kliknes a do kolonky standardna brana zadas tvoju branu nic insie netreba tam menit potom to potvrdis. vrati ta to naspet do predchadzajuceho okna tam dalej si kliknes na tlacitko Nazov hostitela a nazvovy server po otvoreni ona vpises svoje DSN1 do kolonky Nazvovy server 1 a DSN2 do nazvovy server 2 zase nic insie tam nemenis a len to potvrdis. Zase ta vrati do predchadzajuceho okna potom stlacis dokoncit. A malo by to fungovat. Cav. \_|_/ Pavol XV
      • Re: Re: Nastavenie internetu v Suse 10 20.03.2006 | 10:47
        klayman   Návštevník
        A co ked som to tak presne urobil a nefachci to?? Ja na mojej mam dojem ze ako keby SUSE neaktivoval kartu samotnu.
        • Re: Re: Re: Nastavenie internetu v Suse 10 20.03.2006 | 11:20
          Avatar titanik mint  Používateľ
          pouzivas este win? a pouzivas hibernaciu? ak hej, tak si vypni v nastaveni karty riadenie spotreby zariadenia. Ak nie tak asi bude dakde inde problem
          • Re: Re: Re: Re: Nastavenie internetu v Suse 10 20.03.2006 | 11:47
            klayman   Návštevník
            Moze, byt, doma vyskusam, dam vediet, dik za radu...
          • Re: Re: Re: Re: Nastavenie internetu v Suse 10 20.03.2006 | 19:33
            klayman   Návštevník
            Nejde to a teraz pre zmenu vypisuje ze nema nejake smpppd. Nemam sajnu co to je.
          • Re: Re: Re: Re: Nastavenie internetu v Suse 10 21.03.2006 | 23:15
            klayman   Návštevník
            No ale teraz potrebujem fakt pomoct. Mam notebook so sietovkou SIS 900 a pod SUSE 10.0 ju nedokazem rozbehnut. Pod Win aj pod Mandrake 10.1 v pohode ide, vsetko nakonfigurovane rovnako, ale sietovka v SUSE ani nezakasle. Ak sa niekto uzstretol s takym problemom, tak mu budem vdacny za kazdu radu. Vopred dik
            • Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie internetu v Suse 10 22.03.2006 | 12:48
              Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
              a si si isty ze je sietovka spustena? ak nie, tak ju mozes spustit cez prikaz ifconfig eth0 up, samozrejme ak mas nahrany spravny modul. ale myslim, ze v suse 10 bude modul pre sietovky standardne uz nahrany.
              cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie internetu v Sus 22.03.2006 | 13:00
                klayman   Návštevník
                OK vyskusam. Ono ked pozriem v yaste na hardware tak ta sietovka tam svieti, ze je a ze fachci, ale ked do shellu vytukam ethtool devname tak vypise "no such device"...
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie internetu v 22.03.2006 | 13:12
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  hm, skus radsej prikaz ifconfig.
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
            • Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie internetu v Suse 10 23.03.2006 | 08:18
              klayman   Návštevník
              No uz sa mi podarilo prinutit SuSe aby pochopilo ze mam sietovku nahodenu. Teraz by som potreboval ako ju cez prikazovy riadok nakonfigurovat, lebo z nastaveni v Yaste si on vezme len IP adresu a ostatne hodnoty vyhadzuje nejake bludy. Nevie niekto nahodou preco jadro ignoruje nastavenia urobene v Yaste?? Dik
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie internetu v Sus 23.03.2006 | 17:40
                lola   Návštevník
                No uz sa mi podarilo prinutit SuSe aby pochopilo ze mam sietovku nahodenu.tak napis ako si ju prinutil
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie internetu v 23.03.2006 | 19:58
                  klayman   Návštevník
                  Do hardweroveho nastavenia karty som dopisal nazov modulu a po restarte, kuki kuk, zrazu po prikaze "ifconfig -a" ju zobrazil. Len prd z toho, ono to furt nende...
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie interne 24.03.2006 | 20:30
                    lola   Návštevník
                    mam tu istu sietovku a tiez to neslape vie niekto helpnut?
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie int 30.03.2006 | 12:58
                      klayman   Návštevník
                      Ludkovia, fakt mi nevie nikto nejak poradit? Skuste mne to uz dost suri a ja uz snad vyskusal vsetko co beznu lamu napadne.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie int 30.03.2006 | 12:58
                      klayman   Návštevník
                      Ludkovia, fakt mi nevie nikto nejak poradit? Skuste mne to uz dost suri a ja uz snad vyskusal vsetko co beznu lamu napadne.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie 30.03.2006 | 13:00
                        klayman   Návštevník
                        Preco to vypisalo dvakrat? To je jedno aj tak skuste pomoct
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie interne 28.03.2006 | 00:55
                    klayman   Návštevník
                    Davam tu vypis zo shellu, kto tomu rozumie, tak mi to skuste trochu ozrejmit ci je to OK, alebo je nieco zle nastavene. Ja tomu volajako nerozumem. dik. linux:~ # ifconfig eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:C0:9F:B4:5B:82 inet addr:192.168.1.7 Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0 inet6 addr: fe80::2c0:9fff:feb4:5b82/64 Scope:Link UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1 RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:0 errors:0 dropped:101 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:1000 RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:0 (0.0 b) Interrupt:3 Base address:0x1800 lo Link encap:Local Loopback inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0 inet6 addr: ::1/128 Scope:Host UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1 RX packets:265 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:265 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:0 RX bytes:22429 (21.9 Kb) TX bytes:22429 (21.9 Kb) linux:~ #
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie int 01.04.2006 | 19:54
                      klayman   Návštevník
                      Nikto mi nevie helfnut??
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastavenie 01.04.2006 | 20:10
                        WlaSaTy   Návštevník
                        s cim? siet ti funguje alebo nie? podla toho vypisu z ifconfig aj ano, aj nie. ipcku si dostal ale packety to zahadzuje.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nastav 01.04.2006 | 21:58
                          klayman   Návštevník
                          No ale co s tym?? Otvorim Mozillu, dva minuty sa to akoze neco snazi robit a potom vypise ze mam skontrolovat adresu. Tak trochu som z toho vypisu pochopil ze asi to aj ciastocne ide, ale co urobit aby to fachcalo jak ma...
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na 01.04.2006 | 22:11
                            WlaSaTy   Návštevník
                            takze to predsa len nejde ako bolo pisane: TX packets:0 errors:0 dropped:101 overruns:0 carrier:0 kabel je ok?
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 01.04.2006 | 23:54
                              klayman   Návštevník
                              Kabel je OK, ked nabootujem do XP alebo do Mandrivy, tak net fachci jak ma... Len v SuSe to volajako nejde
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.04.2006 | 00:22
                                WlaSaTy   Návštevník
                                nakolko nepises co je to za sietovka (o prikaze lspci si uz urcite pocul) tak sa ti da poradit uz iba jedno. pockaj si na updaty pre suse ktore budu zahrnat pracu s tvojou sietovkou. alebo pouzi jadro z mandrivy. a skontroluj si nastavenie, ci mas mat dns a ci ho mas aktivne ...
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.04.2006 | 00:36
                                  klayman   Návštevník
                                  Sietovka je SIS900 fast ethernet... atd. Ale SuSe ju bezproblemov spoznalo, nahodilo samo ovladace a vsetko k tomu. Nakonfigurovane je to presne podla instrukcii providera. Len to nende.
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.04.2006 | 00:56
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    mas staticku ip adresu 192.168.1.7? mozne je vsetko, ale adresy z tohoto rozsahu sa viac ako casto prideluju cez dns.
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.04.2006 | 01:04
                                      klayman   Návštevník
                                      Hej mam taku adresu.
                                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 04.04.2006 | 14:11
                                        klayman   Návštevník
                                        A teraz ako dalej? Alebo to uz koniec? :-)
    • Re: Nastavenie internetu v Suse 10 05.04.2006 | 00:12
      sann   Návštevník
      A o ake pripojenie sa jedná? sann
      • Re: Re: Nastavenie internetu v Suse 10 05.04.2006 | 10:11
        klayman   Návštevník
        LAN, sietovka, len volajako to nende...