Server

Sekcia: Ostatné 19.02.2006 | 20:56
Avatar linuxroot Gentoo desktop, Debian server  Používateľ
Potreboval by som postavit firemny server. Mal by obsahovat - www,php,MySQL, + nejaky ten mail. Prevadzkovalo by sa na nom cca 50 domen. Malych firiem - skor prezentacie webove + par mailov. Aky vykon by som na to podla vas potreboval. Uvzaujem o serveroch IBM, ale mohol by byt aj iny. OS Linux - Debian alebo Gentoo - Neviem sa rozhodnut. Mailovy server, podla vas co by sa hodilo. Mam skusenotsti len so sendmailom - ale jeho konfiguracia ma vzdy zabijala. Hladam nieco podobne, len rychlejsie a laksie konfigurovatelne. Ako je to licencne s MySQL - plati sa tam nieco alebo nie. Kazdy mi hovori nieco ine. Vraj mysql, pre nekomercne pouzitie je zdarma, ale pre komerciu nie. Je to pravda? Hladam nazory niekoho co nieco take alebo pod. prevadzkuje? Nechem investovat velke peniaze, do prilis vysokeho vykonu.
    • Re: Server 18.02.2006 | 14:49
      azurIt   Návštevník
      na server je velmi dobry debian lebo sa da lahko a rychlo adminovat (konfigurovat, updatovat, ...) a ma velmi dobru podporu. ako mailovy server odporucam postfix (ja ho mam vsade), pripadne exim. sendmail je podla mna ta najhorsia volba :) MySQL je free vzdy, to ti vraveli blbosti. je pod licenciou GNU GPL.
      • Re: Re: Server 19.02.2006 | 02:23
        vec   Návštevník
        gpl neznamena vzdy free
        • Re: Re: Re: Server 19.02.2006 | 12:03
          azurIt   Návštevník
          to som ani nepovedal. avsak SW pod GPL nie je mozne efektivne predavat, cize to ani nema vyznam. zaraba sa tam na inych veciach.
      • Re: Re: Server 19.02.2006 | 02:37
        WlaSaTy   Návštevník
        MySQL je obchodna znacka, MySQL MaxDB for non SAP appl stoji cca 1490.00 USD. MySQL DB bola zdarma az pokial nedokazali pracovat s transakciami. Odvtedy menili v nepravidelnych intervaloch licencie a cennik.
        • Re: Re: Re: Server 19.02.2006 | 11:54
          Avatar linuxroot Gentoo desktop, Debian server  Používateľ
          A ako je to teraz nahodou, nevies?
          • Re: Re: Re: Re: Server 19.02.2006 | 12:09
            WlaSaTy   Návštevník
            nakolko nepises o aky produkt mysql sa ma jednat, tak ta mozem iba odkazat na ich domovsku stranku. tam je to velmi pekne popisane. a samozrejme nakolko nepises typ mysql produktu, pocet simultarnych transakcii, pocet transakcii za minutu, objem dat, tak ti nikto neporadi. ale ak by si chcel profesionalnu odpoved, tak sa obrat napriklad na www.unixshop.cz a ponuku ich opteronov od SUNu. i ked som uz zazil ze podobny projekt bol realizovany na p300.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Server 19.02.2006 | 14:54
              Avatar linuxroot Gentoo desktop, Debian server  Používateľ
              Rad by som ti napisal, ale nemam blizsi, prehlad zataze. Viem ze sa bude jednat do cca 50 domen na tom istom servry. Ake stranky dopredu neviem (kiez by som vedel). Ale zataz by mala byt minimalna - su to zvacsa firemne prezentacie. Chcelo by to skusenost nejakeho webhostingu neviem ci tu niekto take nieco prevadza? Ale skusme otocit otazku - co by zniesol taky IBM Server A ako je to s kazivostou dnesnych serverov. Mozem si to trufnut spravit, bez zalozneho servra? Existuje predajca na slovensku, co grantuje okamzitu vymenu komponentu, v pripade pokazenia, t. j. bez cakania na reklamaciu? Na HP serveroch niekedy take nieco bolo.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Server 19.02.2006 | 18:44
                puco   Návštevník
                Samozrejme ze existuje nieco ako okamzita vymena vymena. Len to vzdy nieco stoji. Mozno by pre vas stalo porozmyslat nad prenajmom zeleza miesto kupi stroja. TLen to co ste tam nalinkovali, to snad ani nie je mozne nazvat servrom. Ak chcete nieco spolahlivejsie, tak urcite 2 disky v RAID. A pamat 256MB je trosku malo, ale to bued tou cenou aka je ponuknuta. Myslim ze spolahlivost dnesnych servrov je dobra, len mozte mat akurat strasnu smolu a vymenite 2 dosky za 3 mesiace. A ci budete potrebovat zalozny server, no to zalezi od toho, co budu chcet od vas zakaznici.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Server 19.02.2006 | 20:37
                  linuxroot   Návštevník
                  Co sa tyka disku, samozrejme ze som rozmyslam nad kupou este jedneho disku do RAID, ramku som si nevsimol, predtym som pozeral o trochu drachsi s pametou 512MB s tym, ze by som tam v pripade potreby dotatocne osadil este jeden krat 512 resp viac. Co sa tyka zalohy, asi sa nevyhnem este jednemu servru, nemozem najst serverovnu na vychodnom slovensku, okrem draheho telecomu. Co sa tyka prenajmu, to az tak nic neriesi, je to drahe a v casovo dlhsom horizonte sa to neoplati. Ja len potrebujem nieco co by umoznilo pomerne flexibilnu upravu servra, v pripade potreby. Ja hladam nieco na zaciatok, co by bolo dobre skalovatelne.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Server 19.02.2006 | 20:56
                    WlaSaTy   Návštevník
                    a nezabudni aj na pravidelne zalohovania a archivaciu dat.