zrusene mbr, nejspis ..

Sekcia: Hardware a Drivery 24.02.2006 | 00:09
cov   Návštevník
Dobry den, mam takovy problemek.. pri mem experimentovani s ruznymi OS jsem si nepozornosti smazal nejspis MBR (k formatovani nedoslo) , vec je takova, ze nabootuju jakekoli live cd tak vubec nevidim hda (proste vidim jen cd a floppy) a potreboval bych poradit , jestli jde nejak dostat zpet rozdeleni disku ...mel jsem ho rozdelen na 5 kusu a sektory si samozrejme presne nepamatuji a bohuzel jsem si ja hlupak nezalohoval ani mbr :) ps: treba pomoci qtparted vidim jem zhruba toto hda1 _ stav: nedostupny _ typ: free apod...ukazuje jen spravnou velikost , ale vlastne prazdny disk
    • Re: zrusene mbr, nejspis .. 21.02.2006 | 22:16
      ventYl   Návštevník
      ked sa experimentovalo doteraz, mozno skusit aktualny MBR odzalohovat, a nastavit v nej typ, aky to predtym malo, potom particiu namontovat ako read-only a prebehnut fsck-om. len neviem, co mysli qtparted tym stav: nedostupny? co hlasi fdisk?
      • Re: Re: zrusene mbr, nejspis .. 21.02.2006 | 22:30
        cov   Návštevník
        Disk /dev/hda: 81.9 GB, 81964302336 bytes 16 heads, 63 sectors/track, 158816 cylinders Units = cylindry of 1008 * 512 = 516096 bytes to jest vse co vypise: fdisk /dev/hda
        • Re: Re: Re: zrusene mbr, nejspis .. 21.02.2006 | 22:40
          cov   Návštevník
          ted jsem jeste spustil znova qtparted a mam tam stav hidden, takze skryty....mozna to je malickost, ale zapomel jsem na to minule odpovedet
      • Re: Re: zrusene mbr, nejspis .. 22.02.2006 | 16:28
        cov   Návštevník
        rad bych to zkusil, ale jestli muzu jeste otravovat, poradte mi jeste jak na to ?
        • Re: Re: Re: zrusene mbr, nejspis .. 22.02.2006 | 18:27
          WlaSaTy   Návštevník
          pred casom sa riesili podobne zalezitosti na abclinuxu. myslim ze sa tam mihlo zopar linkov na programy ktore precitali disk, zdetekovali suborovy system a prezradili pravdepodobnu povodnu geometriu. schvalne pisem pravdepodobnu, ak ma niekto swap v subore, alebo testovaci mountpoint v subore tak ho najde tiez ;-)
          • Re: Re: Re: Re: zrusene mbr, nejspis .. 22.02.2006 | 18:48
            cov   Návštevník
            abclinuxu je zdroj , na kterem uz hledam ted 3 hodinu , ale stale to neni ono
            • Re: Re: Re: Re: Re: zrusene mbr, nejspis .. 22.02.2006 | 20:07
              WlaSaTy   Návštevník
              zvlastne. ja som tam zadal vyhladavanie partition table a hned prve vlakno ma odkazalo v prispevku zadanom 11.8.2003 10:43 na program testdisk. mozno ze je to on.
            • Re: Re: Re: Re: Re: zrusene mbr, nejspis .. 22.02.2006 | 20:09
              Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
              http://ventyl.web4all.sk/root/bin/jjf povodne tento program sice pracuje iba pri existencii /proc/partitions, ale kto umi shell, moze si ho upravit... podla skusenosti, masterblocky linuxackych particii byvaju aj prvych niekolko kB vynulovane, eventuelne obsahuju creva lila, cize ak sa jeho zdrojak upravi tak, aby hladal vynulovane oblasti disku, mohol by fungovat (na priemerne zasvinenom disku). Inac pri jeho pouziti za nic nerucim, napisal som ho na kolene asi za 30 minut s chabou znalostou bash scriptingu :) Bezal len raz, ale to bolo na nerebootovanom stroji. Might help...
    • Re: zrusene mbr, nejspis .. 24.02.2006 | 00:09
      cov   Návštevník
      takze , reseni : udelal jsem si zalohu "spatneho" mbr , shanel po netu a diskusich info , az jste mi poradili testdisk o nem jsem se docet , ze je soucasti knoppixu, nasel jsem doma parallelKnoppix a spustil z nej testdisk. analysoval strasne dlouho snad 30min a nasel jen hda1 a swap (ja mel /home na hda5) a to mi nestacilo, zkousel jsem ruzne prepisovat mbr, a vracel se po neuspechu zase k zaloze mbr, az jsem vystrachal gamesknoppix (vanocni dvd casopisu Linux+) spustim testdisk=>analyse ....cvrk a behem dvou sekund bylo vse obnoveno, jako by ty tri dny hledani a spousteni live distribuci ani nebylo. Zajimave je, kdyz jsem pak jeste zjistoval verzi testdisku obou knoppixu, ze byla uplne stejna tj. 5.5 november 2004 , tak nevim, ale dulezite pro me je , ze vse jede jako driv, vcetne grubu :) Vsem zucastnenym diky za rady a nasmerovani !