ZadaCOM EDGE modem + SuSE 10 Eval = NÁVOD

Sekcia: Hardware a Drivery 17.10.2006 | 22:21
Dumaru   Návštevník
Tiež som riešil rozbehanie GPRS/EDGE modemu ZadaCOM pod Linuxom, všimol som si že sa to tu rieši tak dávam návod konkrétne pre SuSE 10/Mandriva 2006, ktoré využívajú rovnaké umiestnenie USB zariadení, aj keď podľa výpisu sa môže návod aplikovať aj na iné distrá. V prvom rade stiahnite si skripty z výrobcovej stránky, rozbaľte archív a zmeňte umiestnenie zariadenia a rýchlosť portu na /dev/ttyUSB0 230400 v súbore /peers/edge (zmeňte prvý riadok). Všetky skripty skopírujte ako root napr. v MC do /etc/ppp (podľa návodu) a môžete sa pripájať ako root v konzole príkazom pppd call edge, v SuSE si môžete vytvoriť odkaz na aplikáciu. Vo Windowse je utilita na pripájanie a meranie signálu Mobile Office Card, v Linuxe môžete použiť utilitu KMobileTools ktorá poslúži na meranie signálu, SuSE verziu nájdete v Packmanovia Madriva verziu stiahnite cez urpmi. A ešte niečo, v KMobileTools nezabudnite zmeniť umiestnenie zariadenia na /dev/ttyUSB0, pred tým musíte zmeniť zariadeniu prístupové dáta aj pre usera, napr. cez su -c konqueror. Ale "root" správcu nájdete aj v SuSE menu. Modem ZadaCOM používam aktívne na nie práve kvalitne pokrytom mieste signálom, preto utilitu KMobileTools využívam stále a podľa mojich skôseností nutné minimum na pripojenie je 35% signál, inak sa buď nepripojíte alebo o chvíľu padnete.
    • Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10 Eval = NÁVOD 22.02.2006 | 00:34
      Dumaru   Návštevník
      A ešte niečo, usb zariadenie je zamknuté len v SuSE, v Mandrive nie. Na Packmanovi nájdete verziu KMobileTools len pre 9.3-ku, ale ide ja na 10-ke SuSE. Niekedy sa stane že zostane program visieť v pamäti a ide až po reštarte, ale robí to aj v Mandrive s dobrou verziou. Nepomohlo ani CTRL+ESC a Ukončenie úlohy. Signál sa dá meraž aj cez príkaz AT+CSQ, ale neskúšal som to.
    • Doplňujúce informácie 22.02.2006 | 01:00
      Dumaru   Návštevník
      Nie som nejaký Linux Guru, skôr len bežný User a pre tých ešte menej bežnejších ako som ja alebo pre tých, ktorí len začínajú s Linuxom pridávam niekoľko screenov, že lepšie raz vidieť ako 10 krát čítať, ZadaCOM fakt funguje aj pod Linuxom, konkrétne SuSE 10 Eval: 1. Nastavenie práv zariadeniu cez Konqueror a možnosť vlastnosti. 2. Meranie signálu cez utilitu KMobileTools. 3. Výsledná rýchlosť cez dsl.sk. PS: Vždy môžete používať modem buď pri meraní signálu GSM, alebo keď ste pripojení. Zariadenie je zamknuté a prístupné naraz len pre jednu aplikáciu.
    • Doplňujúce informácie - Ubuntu Dapper 12.08.2006 | 17:06
      Dumaru   Návštevník
      Všimol som si že sa EDGE modem ZadaCOM rieši na tomto fóre pomerne často. Len s tým rozdielom že začiatočníci neprehliadajú fórum a nehľadajú odpoveď ale rovno položia otázku. Najnovšie používam Ubuntu 6.06 a celý postup od úpravy umiestnenia USB zariadenia v skriptoch až po pripojenie platí ako pre SuSE a Mandrivu, ktorý som už vyššie rozpísal. Utilitu KMobileTools nainštalujete po úprave repozitárov (sources.list) príkazom sudo apt-get install kmobiletools a práva ako v SuSE pre zariadenie ttyUSB0 meniť nemusíte. Cez menu Aplikácie/Príslušenstvo/Alacarte zmeňte príkaz KMobileTools na sudo kmobiletools. A ešte postreh, tento modem ide v Ubuntu spoľahlivo a nepadá ako v SuSE alebo v Mandrive.
      • Re: Doplňujúce informácie - Ubuntu Dapper 23.08.2006 | 18:30
        fujinmi   Návštevník
        DAKUJEM! Presne tieto informacie som zhanal.
        • Re: Re: Doplňujúce informácie - Ubuntu Dapper 23.08.2006 | 23:55
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Nech sa páči, vždy rád pomôžem keď môžem. Viem aké to je niečo riešiť a hľadať info. Tiež stále niečo riešim s Linuxom.
          • Doplňujúce informácie - Ubuntu Dapper 15.09.2006 | 20:15
            DeeJey   Návštevník
            Skusal som to podla navodu na www.zadako.sk/..... ked spustam spojenie cez konzolu vypise mi ze call failed. Help me pls. Mam Kubuntu 6.06
            • Re: Doplňujúce informácie - Ubuntu Dapper 16.09.2006 | 14:13
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
              Napadajú ma len 4 veci, prečo sa ti nedá pripojiť: 1. Slabý signál 2. Nemáš správne skripty na pripojenie 3. Nemáš nahodený balík ppp 4. Nespúšťaš príkaz ako root
      • Re: Doplňujúce informácie - Ubuntu Dapper 17.10.2006 | 22:21
        Avatar hlavo debian, QNX  Používateľ
        vie mi niekto pomoct? xcem rozchodit tento modem pod ubuntu 6.06, ale nedari sa. zariadenie mi detekuje, kmobiletool dokonca meria aj jeho silu signalu (okolo 90% mam vzdy) ale: root@hlavo:/home/hlavo# pppd call edge Connect script failed vie niekto pomoct? skripty mam presne podla navodu na stranke zadacomu...
    • Doplňujúce informácie - SuSE 10 Eval 16.09.2006 | 14:08
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Pridávam najjednoduchší spôsob ako rozbehať ZadaCOM v SuSE 10, práve som to odskúšal a som pripojený :) Jednoducho sa dá nakonfigurovať pripojenie aj bez doplňujúcich skriptov cez YaST/Sieťové zariadenia/Modem a zvoliť modem Nokia Mobile Phones 12 Data/Fax a zrušiť voľbu Čakať na oznamovací tón. Pri nastavovaní nového providera Orange stačí zadať telefónne číslo *99# a meno a heslo internet. Je tiež dôležité nastaviť na vyššie hodnoty voľby Odpojiť po nečinnosti (v sekundách), inak sa vám bude prerušovať pripojenie. Pripájať sa môžete cez KInternet. A ešte jeden tip pre meranie signálu cez KMobileTools: Aby ste nemuseli stále prideľovať zariadeniu práva Usera, stačí cez Editor menu pridať pre KMobileTools (Pomôcky/Telefón) voľbu Spustiť ako iný používateľ a zadať root.
    • Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10 Eval = NÁVOD 06.10.2006 | 17:48
      sapik   Návštevník
      jujj ta je to celkom dobry navod ale nedalo by sa to este podrobnejsie popisat, napr ako naistalovat neaky ten skript ako zmenit to umiestnenie fakt som len zaciatocnik a uz ma to kaka lebo neviem pohnut s tym linux suse 10.0. cital som vela clankov ale ani pana neviem rozbehat ci zadako abo DSL modem ta to este horsie, a to nehovorim o grafike kde chcem len zeby mi fungovali videa aj DVD a internet neviete mi niekto poradit?? som zufali
      • Re: Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10 Eval = NÁVOD 07.10.2006 | 13:08
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Fakt neviem jednoduchší spôsob, ako rozbehať v SuSE ZadaCOM. Inak tie multimédiá som tu už riešil, skús použiť Hľadaj.
        • Re: Re: Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10 Eval = NÁ 07.10.2006 | 20:21
          tino   Návštevník
          Caves, ja pouzivam edge zadacom uz rok a pol a zatial mi to pekne funguje, no az na tu rychlost. Ak mozem poradit, tak postupujte podla navodu ma www.zadacom.sk/linux. Len si pozrite, aku mate cestu k ttyUSB0. Ale poradte mi, ako sa pripojit do internetu v grafickej konzole inac, ako po zadani prikazu pppd call edge. A este nieco, vlastne je to uz o inom. Poradite mi ako nastavit fstab, aby sa mi dvd mechanika namontovala automaticky po vlozeni media. Spravi to len ak tam dam hudobne cd. Dikes
          • Re: Re: Re: Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10 Eval 07.10.2006 | 20:54
            Dumaru   Návštevník
            Ale veď som dal podrobný návod ako to rozbehať, nepotrebujem žiadny link :) Aká je to grafická konzola? Inak nenapísal si aké distro používaš,,,
            • Re: Re: Re: Re: Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10 E 10.10.2006 | 00:37
              tino   Návštevník
              pouzivam Ubuntu
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10.10.2006 | 01:58
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                Posli mi na mail ICQcko, doriesime to.
          • Re: Re: Re: Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10 Eval 11.10.2006 | 21:13
            Avatar jasvo Mandriva 2006  Používateľ
            Mandrivu mam mainstalovanu asi 5 dni a podla navodu by to nemal byt problem ale u mna to asi bude, totizto v adresari /dev a ani v ziadnom podadresari nemam subor ttyUSB0 (ani 1 a pod) a tym padom neviem nastvit cestu.
            • Re: Re: Re: Re: Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10 E 11.10.2006 | 21:28
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
              Určite to funguje aj v Mandrive 2006, mám to odskúšané. Umiestnenie zariadenia je nabetón /dev/ttyUSB0, prípadne iné USBčko.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 11.10.2006 | 23:46
                Avatar jasvo Mandriva 2006  Používateľ
                Moze byt problem v tom ze nemam nainstalovany neaky ovladac (balicek) alebo nieco podobne? Alebo to mam cele preinstalovat ?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ZadaCOM EDGE modem S 12.10.2006 | 21:24
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
                  Musíš mať nahodený balík ppp a stiahnuté skripty, čo som písal vyššie. Nič netreba preinštalovať.
    • Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10 Eval = NÁVOD 12.10.2006 | 18:11
      mastodont   Návštevník
      Ahojte, USB Zadacom Edge mozno nastavit aj cez kppp. (potrebujes kppp, pppd, pap, chap a modem v /dev....)V nastaveniach kppp zvolim patricne usb zariadenie (alebo si spravim patricny link na modem na /dev/modem). V nastavenia modemu zadam AT prikaz co treba.... Potom spravim profil pripojenia a iikonu kam treba.... spustim - pripojit - koniec - odpojit.... (SlackWare 10.x a 11) Pekny den
      • Re: Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10 Eval = NÁVOD 12.10.2006 | 21:45
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Ide to samozrejme aj cez KPPP, ale cez skripty je to spoľahlivejšie, mám to odskúšané. Aj keď určite menej pohodlné ako KPPP. Ale na druhej strane mám v Ubuntu skripty a vytvorený odkaz na pripojenie, takže tiež pohodička.
      • Re: Re: ZadaCOM EDGE modem SuSE 10 Eval = NÁVOD 13.10.2006 | 00:25
        Avatar jasvo Mandriva 2006  Používateľ
        Preinstaloval som Mandrivu a ttyUSB0 sa objavil. Podla navodu to slape bez problemov.
    • Doplňujúce informácie X - Ubuntu Dapper 13.10.2006 | 13:30
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Dal som sa inšpirovať Mastodontom, zabudol som na výrobcovu stránku aj na pripojovacie skripty a našiel som ďalšie 2 spôsoby, ako jednoducho rozbehať modem ZadaCOM, už sa jednoduchšie nedá :-) Skôr som riešil pripojenie cez konzolu, teraz som sa sústredil na GUI nadstavby. 1.) Dá sa to cez aplet Sledovanie modemu, kde nastavíte v záložke Všeobecné možnosť Aktivovať toto pripojenie, telefónne číslo *99# a Meno používateľa, Heslo zvolíte napr. internet. V záložke Modem zadajte (ak nie je možnosť) Port modemu na /dev/ttyUSB0. V záložke Nastavenia zvoľte položku Nastaviť modem ako štandardné smerovanie na internet. Pripojíte sa jednoducho cez pravé tlačidlo na ikone voľbou Aktivovať po zadaní root hesla. 2.) Takisto sa dá pripojiť cez Gnome-PPP, kde cez voľbu Setup v záložke Modem zadáte Device zadiadenie /dev/ttyUSB0, Type USB Modem, rýchlosť portu Speed akú potrebujete a položku Volume Off a zrušte Wait for dialtone. V záložke Options potvrďte možnosti Minimize, Dock in notification area, Auto reconnect. Pripájate sa Aplikácie/Internet/GNOME PPP Connect. Spoľahlivosť nastavenia pripojenia cez GUI nemám ešte odskúšanú, ale ak sú pripájacie skripty v poriadku (pripojil som sa), tak by v tom nemal byť väčší problém. Skripty z výrobcovej stánky mi po zmene zariadenia na /dev/ttyUSB0 fungovali v distrách: SuSE 10.0, 10.1, K/Ubuntu 6.06, Debian 3.1 Sarge, Fedora Core 5, Mandrake 10.1, Mandriva 2006. Myslím že už netreba dodať žiadny iný spôsob rozbehania modemu ZadaCOM v Linuxe :-)