particiovanie disku pri instalacii Kubuntu

Sekcia: Ostatné 26.02.2006 | 23:31
nicmoc   Návštevník
Mam nainstalovany Win a xcel by som popri nom nainstalovat aj Kubuntu 5.10. Mam 1 fyzicky disk (75 GB), ktory je rozdeleny na C (32 GB, NTFS) a D (43 GB, NTFS). Kubuntu by som xcel nainstalovat 1.) Tak, ze by som zobral cast C (napr. 10 GB) a D (10), tie dve casti spojil a potom priradil Kubuntu. 2.)Zobral by som iba cast z C (15 GB) a to priradil Kubuntu. Moja otazka je da sa to spravit (1 alebo 2 moznost) pri instalacii Kubuntu? Bojim sa aby som neprisiel o nejake udaje na disku pri meneni velkosti, preto sa pytam.
    • Re: particiovanie disku pri instalacii Kubuntu 25.02.2006 | 06:20
      Drom   Návštevník
      Doporucuju to udelat z Windows, myslim si, ze Kubuntu s NTFS nehne (zapis je tam pochybnej obecne z linuxu, na toz zmena velikosti oddilu). V nejakem nastroji pro Windows si zmensi/presun oddily jak potrebujes a pri isntalaci Kubuntu uz si prazdne misto rozhodis a naformatujes.
      • Re: Re: particiovanie disku pri instalacii Kubuntu 25.02.2006 | 13:07
        nicmoc   Návštevník
        Diky za odpoved. Ak mi niekto este xce nieco poradit budem velmi rad.
    • Re: particiovanie disku pri instalacii Kubuntu 25.02.2006 | 13:35
      chatpall   Návštevník
      da sa to urobit jednoduchsie... zober pri instalacii Kubuntu pri instalacnom rozdelovani disku kus z disku D a tu cas preformatuj na ext3.. nastav korenove pripojenie a naistaluj na tu cast Kubuntu... da sa to spravit aj tak ze odoberes z oboch casti diskov tie tvoje ziadane 10 GB casti (neviem vsak preco?) a na jednu nainstalujes kornovy system a druhy naformatujes tak aby ho system poznal (napr. ext3 atd.) a mohol pouzivat.... mozes vsak citat aj z NFTS diskov,len zapisovat sa na ne neda... aspon ja neviem
      • Re: Re: particiovanie disku pri instalacii Kubuntu 25.02.2006 | 13:56
        nicmoc   Návštevník
        Ked budem pri instalacii Kubuntu rozdelovat niektoru particiu na 2 casti, odelia sa tak, aby na tej prvej zostali vsetky data a na druhej iba volne miesto (ten disk je predsa fragmentovany) ? Toho sa bojim, lebo sa do tohto velmi nevyznam.
        • Re: Re: Re: particiovanie disku pri instalacii Kub 25.02.2006 | 14:09
          re   Návštevník
          neviem co mas na disku D ,ale pre kubuntu by som dal max 10GB. Viac velmi netreba. Riesenim by mohlo byt zrusit D -cko a odobrat z neho 10GB. Nezda sa mi zeby ze by sa to dalo pri instalacii kubuntu bez rizika straty dat urobit.
          • Re: Re: Re: Re: particiovanie disku pri instalacii 26.02.2006 | 18:07
            nicmoc   Návštevník
            ok tak teda mu dam iba 10 GB z C..hmm ale neviem zohnat ziaden vhodny freeware nastroj pre win na prozdelenie disku, a ani cracknuty Acronis alebo Partition Magic.... a v instalacii Kubuntu si stym neviem rady...(to je bod po ktory som sa dostal pri instalacii)
            • Re: Re: Re: Re: Re: particiovanie disku pri instal 26.02.2006 | 18:16
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              stiahnut prve cd mandrivi, nabootovat, rozdelit, resetnut a strcit CD s kubuntu :).
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: particiovanie disku pri in 26.02.2006 | 21:17
                f0f0   Návštevník
                presne tak... ale aj tak pre istotu zalohuj dolezite data!!!
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: particiovanie disku pr 26.02.2006 | 23:31
                  tino   Návštevník
                  Tiez to mozes vsetko spravit vo win cez partition magic. Uber z disku D (z disku kde mas os by som to nerobil, pre istotu), kolko chces. Zmen Ntfs na ext2. Vsetko by to malo ist v pohodicke. Po restarte ti to spravi. Pri instalacii sa ta potom bude pytat na swap particiu. Je na teba ci si ju das vytvorit, alebo nie. Podla toho aku mas ramku.