root v slackware-i nema absolutne prava...

Sekcia: Konfigurácia 26.02.2006 | 18:18
Avatar johnyp Slackware  Používateľ
Zdravim, mam taky problem ze moja instalacia slackware-u 10.2 co sa tyka root uctu nema plne prava... Vysvetlim na priklade: dobre znama klavesa tab v prikazovom riadku umozni vidiet vsetky prikazy alebo ked napiseme pismeno tak vsetky alternativy na toto pismeno. K tomu mam este normalny ucet(users). Problem:moj normalny ucet ma tych alternativ ovela viac na niektore pismena ako root. Ako je to mozne a po pripade ako sa to da zmenit. Vznikla nasledovna situacia. Chcel som konfigurovat X11 cez xorgconfig a pod rootom som ho vobec nemal... alebo ked som bol ako normalny user chcel som zmenit nieco a po spusteni prikazu mi vypisal ze tento prikaz smie spustit iba root, takze idem do root a tam zistim ze ten prikaz root nepozna. Su to riadne halusky lebo takto sa nic neda konfigurovat. A k tomu mam problem so zvukom.:o) Tak zatial
    • Re: root v slackware-i nema absolutne prava... 26.02.2006 | 10:17
      puco   Návštevník
      root ma inak nastavenu premennu PATH. Pri doplnovani sa prehladavaju len tie adresre, kt. s uvedene v premennej PATH. Ak zadate plnu cestu k programu, tak nebudete mat problem.
      • Re: Re: root v slackware-i nema absolutne prava... 26.02.2006 | 10:32
        Avatar johnyp Slackware  Používateľ
        mohol by ste mi povedat kde sa ta cesta nstavuje bude to pohodlnejsie ako vyhladavat v bin a sbin a hladat cez find. Dik
        • Re: Re: Re: root v slackware-i nema absolutne prav 26.02.2006 | 11:33
          meno   Návštevník
          nastavovanie zavisi od shellu, ja robim s bashom, takze tam si to urobis napisanim export PATH=$PATH:pridane/nove/cesty... over si ake ma pathy user prikazom echo $PATH a dopln tie co root nema... inak to kde co je sa da rychlejsie najist prikazom whereis neco ;) PS. to $PATH v tom exporte ti zaruci ze tam ostenu secky cesty co su doteraz nastavene, proste to tam prdne hodnotu premennej PATH ;) a este ze predelovace medzi cestami je prave ta : dvojbodka :-P
          • Re: Re: Re: Re: root v slackware-i nema absolutne 26.02.2006 | 13:43
            Avatar johnyp Slackware  Používateľ
            no dobry typ ale v tom to nebolo aspon v PATH lebo root ich mal vsetky co user a nieco naviac takze pochybujem ze v tom to je... Neda sa nejako resetnut root ucet? Alebo nejaky iny napad?
            • Re: Re: Re: Re: Re: root v slackware-i nema absolu 26.02.2006 | 18:18
              meno   Návštevník
              to je podivne, bo ja som prave dnes instaloval slackware10.2 a nic podobne som nezaznamenal( to ti bohovsky pomoze co :)) ). ale skus sa pozriet prikazom ls -l /usr/X11/bin/xorgconfig popripade ina cesta ako to tam vyzera, malo by to byt neco v zmysle -rwxr-xr-x 1 root bin 49632 2005-09-12 08:03 /usr/X11/bin/xorgconfig . popripade to rovno spusti s celou cestou, to sice neni buhvico za riesenie ale malo by to ist. a s tou zvukofkou by si mal mat nainstalovane alsa balicky, neviem presne ake su, tusim neco ako alsa-lib a este nejaka alsa, uz nepamatam, a potom si spusti alsaconf ; malo by to samo detektnut, ale nic ti neslubujem :-P
        • Re: Re: Re: root v slackware-i nema absolutne prav 26.02.2006 | 11:37
          puco   Návštevník
          Prikaz set vam vypise vsetky nastavene shellovske premenne. V csh/tcsh si mozte premennu PATH nastavit v ~/.cshrc. V bashi to bude asi .bashrc. Da sa to nastavovat este na globalnej urovni a potom su tie subory ulozene v /etc. Staci si precitat manualove stranky pouzivaneho shellu a tam si najdete, kt. subory spusta shell pri nabiehani (ono sa vlastne tie konfiguracne subory spustia a nastavia sa premmenne cez prikaz set).