Gentoo - lan

Sekcia: Konfigurácia 01.03.2006 | 11:34
Vlado   Návštevník
Ako nastavim siet v Gentoo? Skusal som ifconfig eth0 ale akosi nepozna ifconfig. Branu nastavim pomocou route add default gw? Poznam iba Slack, Mandrivu a Suse. S Gentoo nemam zatial skusenosti. Dakujem. Este dolezite je to Live CD 2005 Gentoo.
    • Re: Gentoo - lan 27.02.2006 | 19:03
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      snazis sa to nastavit na LiveCD alebo uz v systeme?
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: Gentoo - lan 28.02.2006 | 00:14
        Vlado   Návštevník
        Tak nabootoval som z Live CD a snazim sa rozchodit siet a internet. Mam natiahnute Gnome a neviem ako dalej. prikaz "IP" vobec nepozna. Skusim este napisat to do /etc/conf.d/net a potom este skusim spustit nejak net.eth0 start. Dakujem zatial za pomoc. Ale najprv este stiahnem 2006 verziu. Mozno to tam pojde lepsie.
    • Re: Gentoo - lan 27.02.2006 | 19:03
      puco   Návštevník
      Na manipulaciu so sietou je aj novsi prikaz ip. Je aj v Slacku, neviem ci je v Gentoo, kedze nemam ale tipol by som ze tam je. Skusali ste najst ifconfig?
    • Re: Gentoo - lan 27.02.2006 | 19:10
      Avatar nardew debian  Používateľ
      /etc/conf.d/net a daj tam toto: config_eth0=("tvoja_ip netmask maska") routes_eth0=("default gw brana")
      • Re: Re: Gentoo - lan 27.02.2006 | 19:18
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        hm, myslis, ze to funguje aj na liveCD? ak hej tak potom musi este pustit siet (# /etc/init.d/net.ethX start).
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Re: Re: Gentoo - lan 28.02.2006 | 11:19
          Vlado   Návštevník
          Takze nejak som sa preklikal k tomu /etc/init.d/net.eth0 start ale vypisalo mi to ze to musim spustit ako ROOT. Ked dam "su" tak pyta heslo. Ake je heslo v LIVE CD verzii? Skusal som iba "toor " ale "enter - prazdne heslo" ale nejde to. Ak dam "Network tools" tak tam nemam sietovku ETH0 ale iba Loopback na 127.0.0.1 takze asi neni spustena ETH0.
          • Re: Re: Re: Re: Gentoo - lan 28.02.2006 | 11:45
            WlaSaTy   Návštevník
            tu sietovku mas aku ze ju nenasiel system aj sam?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Gentoo - lan 28.02.2006 | 12:26
              Vlado   Návštevník
              Je na MB, Via Rhine family. Ak som dal Gentoo instal tak tam ju naslo, nastavil som si moje parametre(IP 192.168.0.3, Brana 192.168.0.1, DNS 62.168.96.4). Ping mi uz prejde aj do sveta na hociaky server ale iba ako IP adresa napr. ping 62.168.109.199 ale ak dam tomu prislusne www.nieco.sk tak nic. Pozeral som do resolv.conf ale tam to neni dobre nastavene t.j. 62.168.96.4 ale je tam 192.168.0.1 a neviem to zmenit. 192.168.0.1 neni dobry DNS. Ale sa to instaluje komplikovane aspon zatial. Som zvyknuty na ostatne LIVE ako Slax alebo knoppix.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Gentoo - lan 28.02.2006 | 16:01
                WlaSaTy   Návštevník
                IPcka 192.168.*.* patri jednemu z troch segmentov urcenych pre lokalne siete. predpokladam ze mas router a nastavilo ti ten router ako DNS Branu. lenze ten router asi nema v sebe zabudovany DNS server (alebo nie je aktivny). takze si daj do /etc/resolv.conf IP adresu DNS servra tvojho poskytovatela (GTS International - 62.168.96.4 = ns.gtsi.sk). potom by sa to mohlo uz aj rozbehnut ;-) ps.: nakolko je gentoo install cd stale iba experimental, tak sa tomuto problemiku ani necudujem. pohodickaaa ...
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Gentoo - lan 01.03.2006 | 01:22
                  Avatar Kernel Is On Fire   Používateľ
                  Na Live CD treba len zadat prikaz net-setup.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Gentoo - lan 01.03.2006 | 08:56
                    WlaSaTy   Návštevník
                    podla screenshotov z osdir sa asi trosku zmenil ten net-setup: http://shots.osdir.com/slideshows/slideshow.php?release=588&slide=8
    • Re: Gentoo - lan 01.03.2006 | 11:34
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Ahoj. Najprv si over ci mas natiahnuty modul sietovej karty: # lsmod ... tu ho skus najst Ak tam nebude, tak ho natiahni: # modprobe nazov_modulu Potom nahod interfejs eth0 a over si ze je natiahnuty: # /sbin/ifconfig eth0 1.1.1.4 mask 255.255.255.0 up # /sbin/ifconfig | grep eth0 pozn: to 1.1.1.4 je ip adresa ale asi by to chcelo nejaku normalnejsiu Potom uz by ti mali ist take veci ako ping 1.1.1.4 a podobne. Potom treba normalne nastavit Internet: http://www.linuxos.sk/zobraz_prispevok.php?forumid=24056 dvh