Linux+Win. HDD

Sekcia: Hardware a Drivery 04.03.2006 | 19:50
staffy   Návštevník
Pred par dnami som si nainstaloval SuSE 10.0 na pocitac s velkostou HDD asi 18GB. Windows tam mam tiez a disk rozdleny na C a D. na D-cku som si pred instal. spravil 4GB miesta, ono si to vsak ukuslo priestor, nie z volneho, ale z plnych priecinkov. To uz je vsak jedno, ale ten Linux si vzal iba 2,2GB a prezentuje sa ako 3.HDD . na ostatne disky zapisovat nemozem a 2,2GB su uplne zaplnene instalaciou, takze mi tam nejde dat ani balik. Neda sa spravit nieco v tom zmysle, ze si ten inuxovy disk vezme cca 3GB miesta z D-cka? Alebo co sa s tym da robit? Vyrazy NTFS a FAT mi vela nehovoria. Preto vas poprosim vysvetlovat ako pre debila :) Dakujem
    • Re: Linux Win. HDD 02.03.2006 | 13:16
      Avatar hurfo Ubuntu 6.10  Používateľ
      Preco sa pustas do instalacie sam? Zavolaj si na to skusenejsieho kamarata ktory ti poradi. 2. Pre Linux musis vytvorit samostatnu particiu. Je to akysi vyhradeny priestor - samostatny disk na disku :-D. Na to ti pomoze napriklad program Partition Magic. Tato particia nebude na Decku ale z decka odkroji a vytvori novu. Na tuto nainstalujes Linux. A ohladom zapisu na Win particie radsej postuduj manual :-D aby sa ti nestalo ze na svoj NTFS (standardne pouziva XP) disk zapises data posledny krat.
      • Re: Re: Linux Win. HDD 02.03.2006 | 18:35
        Avatar Snapso Fedora 4.0  Používateľ
        No takže. Najlepšie pre teba by bolo nainštalovať si partition magic a pomocou neho si na disku urobiť novú partíciu nie fat ale linuxacku, poprípade urobiť diskový oddiel bez formátu o veľkosti 4 GB to aby si do linuxu potom mohol doinštalovávať. Linux by mal tuto particiu sformatovat svojim linuxackym formatom spolu so swap oddielom. Inak úplne najlepšie pre teba by bolo zohnať si niekde nejaky nový hdd, moze byt aj s malou kapacitou tak okolo 7GB za pár korún (ojazdený moze byt) a linux nahodiť tam, s tým že predtým z neho odstrániš partíciu a necháš to na linux. potom dáš len boot agenta k win a máš to v pohode..
        • Re: Re: Re: Linux Win. HDD 04.03.2006 | 19:50
          staffy   Návštevník
          ok, zatial asi najlepsie riesenie sa mi javi preinstalovat Linux, len neviem, ci mi to pomoze. S programami sa velmi babrat nechcem, mam pred tym aj respekt, chcem ten HDD este chvilu pouzivat:) .Ponuka SuSE 10.0 pri instalacii vyber, kolko miesta z win. disku ma zformatovat? Ja som to pri prvej inst. nejako nepostrehol a takto to dopadlo... Pocul som, ze mandriva to ponuka, avsak mne sa SUSE(+YaST+Dizajn atd.) na prvy pohlad paci:))