GPL vs. Komercia

Sekcia: Komunita 16.05.2006 | 05:06
Bublifuk   Návštevník
U nas vo firme sme sa rozhodli migrovat z WIN na Linux. Dovodom boli hlavne neprimerane naklady na licencie WIN (mame 18 pocitacov) Kupili sme krabicove SUSE10 (1kus). trocha ma ale zaskocili info, ze niektore distro (aj SUSE) obsahuju komercne programy (zeby nie pod GPL??). Je teda mozne, aby sme z tej jednej krabice kupenej nainstalovali 18 kompov a neporusili nejake licencne zmluvy?? Su niektore linuxove aplikacie v ramci SUSE (alebo inej distro), na ktore musim mat licenciu na kazdu instalaciu?? Nechcem sa zaoberat stahovanim zarucene free distro z internetu, ale rad bysom dostal odpoved na moje otazky od cloveka, co sa naozaj vyzna.... Dik P.S. migraciu na Linux povazujem za veeelmi dobre rozhodnutie. Vrele odporucam vsetkym middle size firmam ako sme my...
    • Re: GPL vs. Komercia 17.03.2006 | 23:41
      m0d0r   Návštevník
      no neviem ako to je ale pokial viem tak uz aj taky redhat bol taky ze stacilo jednu licenciu na hocikolko kompov. Ale ako to myslite komercne programy ? Skor ako programy nevydane pod GPL. Licencii je vela GPL,LGPL,BSD .... atd ;D. Ale to neznamena ze programy vydane pod inou licenciou ako GPL su komercne ;D. PS: uz len taky flash player nieje pod GPL a to moze pouzivat kazdy? tot moja odpoved
    • Re: GPL vs. Komercia 18.03.2006 | 01:14
      :-)   Návštevník
      predpokladam ze pri kupe kazdeho krabicoveho softveru sa v baliku s produktom nachadzaju aj licencne podmienky za ktorych je mozne dany softver mozne pouzivat. pripadne predajca by mal vediet poradit.
      • Re: Re: GPL vs. Komercia 18.03.2006 | 17:36
        ubu   Návštevník
        Zopakujem stare zname - "free" v pripade opensource neznamena "zadarmo", ale predovsetkym "slobodny, slobodne". Je vsak pravda, ze drviva vacsina open produktov je zadarmo. Su vsak aj komercne aplikacie (ak sa dobre pamatam, tak SUSE obsahovala svojho casu dve verzie StarOffice-u - jednu zadarmo, druhu komercnu) teda aplikacie, za ktore si autor pyta nejaky peniaz. Kazdy program vsak obsahuje licenciu, takze v pripade pochybnosti si ju treba precitat a zachovat sa podla toho - bud zaplatit licenciu alebo najst program, ktory robi to iste rovnako alebo priblizne rovnako dobre, ktory je "free" v oboch vyznamoch, a ten pouzivat. No a uz ked som sa tak rozpisal, tak dovolte este jedno - srdecna vdaka vam vsetkym, ktori sa podielate na tvorbe opensource programov a davate ich k dispozicii vsetkym ostatnym.
        • Re: Re: Re: GPL vs. Komercia 19.03.2006 | 09:15
          Bublifuk   Návštevník
          znamena to, ze kazdy balik ktory instalujem musim kuknut na licenciu? sakra to bude citania... ved v ramci SUSE mam nainstalovanych niekolko sto mozno tisic balikov ...ak neratam jadro :O)... a to som si myslel ze po migracii na linux bude po problemoch s licenciami a ono je to sakra ojeb... tu musim studovat kazdy soft samostatne...
          • Re: Re: Re: Re: GPL vs. Komercia 19.03.2006 | 11:32
            ubu   Návštevník
            Komercny program obvykle obsahuje prislusne upozornenie. Vacsinou sa takyto program bud aktivuje len urcitu skusobnu dobu bez zaplatenia, pricom na dalsi chod programu treba zadat kluc, alebo sa bez kluca vobec neda spustit. Okrem toho zdravy rozum poradi citat licencie programov, ktore su oznacene ako komercne. Na drvivu vacsinu ostatnych staci precitat si aspon raz GPL.
        • Re: Re: Re: GPL vs. Komercia 19.03.2006 | 09:39
          Bublifuk   Návštevník
          ...naviac vacsina licencii hovori o sireni a uprave zdrojovych kodov... a ja nehodlam upravovat a znovu disribuovat zdrojove kody... ale blbovzdorne nainstalovat rpm aby sekretarka a ostatni zamestnanci firmy mohli tukat svoje dokumenty, posielat maily a pozerat si hambate obrazky na internete a preposielat maily s megabajtami priloh ktore dostali od svojich znamych... :o))
          • Re: Re: Re: Re: GPL vs. Komercia 19.03.2006 | 11:17
            WlaSaTy   Návštevník
            idealna pracovna napln, mozem sa uchadzat o pracovne miesto?
          • Re: Re: Re: Re: GPL vs. Komercia 19.03.2006 | 20:42
            ...   Návštevník
            Precitaj si aspon jednu licenciu a netrep.
    • Re: GPL vs. Komercia 19.03.2006 | 11:13
      Avatar chatpall   Používateľ
      Najjednoduchsie je napist maila do SUSE. A spytat sa tam. Ano ak je licencia iba na jeden komp tak nemozete pouzit software na viecero. Preco sa nechcete zaoberat stiahnutim free distro z netu? Potrebujete system na nieco ine ako je pisanie dokumentov a vytvaranie tabuliek? Ak nie nemusite pouzit ani Suse, staci Mepis, Fedora Core, Ubuntu atd. Poradim este napisat maila do skosi.org a tam urcite dostanete nejake informacie.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: GPL vs. Komercia 21.03.2006 | 15:41
      Bublifuk   Návštevník
      takze som sa do toho pustil. ked si v tom clovek spravi poriadok tak sa to postupne da. Zatial som neprisiel na to, zeby som nejake licencne ustanovenia porusil. Ak ma niekto zaujem po nociach studovat tak cela hrba licencii sa da vidiet na http://www.gnu.org/licenses/license-list.html
      • Re: Re: GPL vs. Komercia 16.05.2006 | 05:06
        Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
        No ne vsechno v krabicovym suse je GPL a podobne, takze...
        -- Buduj vláčky, posílíš mír!