Konfiguracia zvukovky snd-via82xx

Sekcia: Hardware a Drivery 23.03.2006 | 23:58
Kelso   Návštevník
Priblizne pred mesiacom ked som prvykrat instaloval Gentoo (mam kernel-genkernel-x86-2.6.15-gentoo-r1 a nainstalovany kdebase), zvukovku sa mi podarilo rozbehnut. Teraz to robim rovnako ako predtym ale uz to nechce ist. # emerge alsa-driver alsa-utils # alsaconf tam mi ponukne zvukovku "via82xx VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controll" a vyberiem ju potom sa ma spyta "Configuring snd-via82xx. Do you want to modify /etc/modules.d/alsa?" dam YES Vypise "OK, sound driver is configured ..." ale hned na to zacne na sklo pisat: ------ Running modules-update... Loading driver... * Loading ALSA modules ... * Loading: snd-card-0 ... WARNING: Error inserting snd_mpu401_uart (/lib/modules/2.6.15-gentoo-r1/alsa-driver/drivers/mpu401/snd-mpu401-uart.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg) WARNING: Error inserting snd_ac97_codec (/lib/modules/2.6.15-gentoo-r1/alsa-driver/pci/ac97/snd-ac97-codec.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg) FATAL: Error inserting snd_via82xx (/lib/modules/2.6.15-gentoo-r1/alsa-driver/pci/snd-via82xx.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see d [ !! ] * Loading: snd-seq-oss ... FATAL: Error inserting snd_seq_oss (/lib/modules/2.6.15-gentoo-r1/alsa-driver/acore/seq/oss/snd-seq-oss.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg) [ !! ] * Loading: snd-pcm-oss ... FATAL: Error inserting snd_pcm_oss (/lib/modules/2.6.15-gentoo-r1/alsa-driver/acore/oss/snd-pcm-oss.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg) [ !! ] * Loading: snd-seq-oss ... FATAL: Error inserting snd_seq_oss (/lib/modules/2.6.15-gentoo-r1/alsa-driver/acore/seq/oss/snd-seq-oss.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg) [ !! ] * Loading: snd-pcm-oss ... FATAL: Error inserting snd_pcm_oss (/lib/modules/2.6.15-gentoo-r1/alsa-driver/acore/oss/snd-pcm-oss.ko): Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg) [ !! ] * ERROR: Failed to load necessary drivers [ ok ] * Restoring Mixer Levels ... [ ok ] Setting default volumes... =============================================================================== Now ALSA is ready to use. For adjustment of volumes, use your favorite mixer. Have a lot of fun! ------ (a zvuk nejde) neviete kde je prosim chyba?
    • Re: Konfiguracia zvukovky snd-via82xx 23.03.2006 | 08:42
      LuCKy   Návštevník
      Ahoj. Neviem Ti povedat kde je chyba ale tu mas odkaz na stranku o konfiguracii ALSA v Gentoo. Ja som mal tiez problem s tou istou zvukovkou a rozbehal som to podla toho navodu. Ak sa nim teda budes riadit, tak si to dobre precitaj. Mas dve moznosti na konfiguraciu: cez kernel(moduly) alebo cez ovladace, ale to vsetko sa dozvies v tom navode, krok za krokom. -LuCKy-
    • Re: Konfiguracia zvukovky snd-via82xx 23.03.2006 | 08:46
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      ahoj, daj si to zakompilovat do jadra, mne to s modulmi nechcelo chodit.
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: Konfiguracia zvukovky snd-via82xx 23.03.2006 | 21:16
        Kelso   Návštevník
        Prekompiloval som genkernel, pridal som podporu konkretne pre moju zvukovku. a pri ukladani a zatvarani alsaconf pise: Running modules-update... Loading driver... * Loading ALSA modules ... * Loading: snd-card-0 ... [ ok ] * Loading: snd-seq-oss ... [ ok ] * Loading: snd-mixer-oss ... [ ok ] * Loading: snd-pcm-oss ... [ ok ] * Restoring Mixer Levels ... /usr/sbin/alsactl: load_state:1250: Cannot find soundcard '0'... * Errors while restoring defaults, ignoring [ ok ] Setting default volumes... Cize zlyhava to uz len pri jednej veci, ostatne [OK]. Dokonca mi hudbu v prehravaci uz aj "hraje" ale zvuk to nevydava (pred tym neslo ani toto). aj alsamixer ide spustit, uz nepise alsamixer: function snd_ctl_open failed for default, akurat pri kazdej polozke v alsamixer mam napr Item: Master [Off], Headphone [Off]... Ale zvuk nejde, aj ked to uz "hraje".
        • Re: Re: Re: Konfiguracia zvukovky snd-via82xx 23.03.2006 | 23:58
          Kelso   Návštevník
          Vyriesne! stacilo este zadat (sice neviem preco ale ide to :) # alsactl -f /etc/asound.state restore 0 potom konecne prikaz na test zvuku (ak sa tym da to chrastenie nazvat :D) isiel: # cat /dev/urandom > /dev/dsp V poslednom bode pomohol aj google. Dakujem vsetkym sa reakcie a rady.
    • Re: Konfiguracia zvukovky snd-via82xx 23.03.2006 | 09:46
      Jaroslav Petráš   Návštevník
      Hmm.. Ja som mal problem ked som kompiloval jadro s prikazom: # make modules_install install tak mi niektore moduly dost pokazilo - nieco bolo nekorektne... Kdezto: make modules_install osamote islo v poho...
    • Re: Konfiguracia zvukovky snd-via82xx 23.03.2006 | 11:25
      WlaSaTy   Návštevník
      :neviete kde je prosim chyba? tu: : Unknown symbol in module, or unknown parameter (see dmesg) neznamy symbol v ovladaci, alebo neznamy parameter (pozri dmesg) predpokladam ze dmesg si v tejto situacii nepozeral.
      • Re: Re: Konfiguracia zvukovky snd-via82xx 23.03.2006 | 17:38
        Kelso   Návštevník
        Nepozeral, az teraz dmesg vypise naozaj vela chyb, napr.: snd_mixart: Unknown symbol snd_pcm_new snd_mixart: disagrees about version of symbol snd_pcm_lib_preallocate_pages_for_all snd_mixart: Unknown symbol snd_pcm_lib_preallocate_pages_for_all ... atd, cela kopia je na frk.sk/dmesg.txt
        • Re: Re: Re: Konfiguracia zvukovky snd-via82xx 23.03.2006 | 19:50
          WlaSaTy   Návštevník
          ano, pochopitelne. skus postupovat napriklad podla tohoto navodu: http://www.gentoo.org/doc/en/alsa-guide.xml niekde nad 4kou je dovod preco ti to nejde ;-) huh, konecne som si vsimol ze emu10k ma kompatibilne zvukove fonty s emu8k. alebo aspon uvedomil ...