SuSe vs Ubuntu

Sekcia: Ostatné 28.03.2006 | 03:47
Avatar JohnyBravo SuSE  Používateľ
Ahojte. Chcel by som skusit Linux. Docital som sa ze pre zaciatocnika by boli vhodne distr SuSe 10.0 alebo Ubuntu 5.10, tak sa chcem znalych opytat aky je medzi nimi rozdiel z toho pohladu ze Ubuntu sa distribuuje na 1CD a SuSe na 5CD. Teda otazka laika znie: coho to SuSe obsahuje 5x viac ako Ubuntu. Dakujem.
    • Re: SuSe vs Ubuntu 27.03.2006 | 05:16
      Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
      V Ubuntu je toho de facto stejne, jenom to nemas na CD, ale stahujes ze site. Takze pokud mas pripojeni pres modem, k Ubuntu si priprav i trpelivost pri cekani na stazeni :). Jinak dalsich rozdilu je nekolik, kazda z jmenovanych distribuci pouziva jiny balickovaci system, nektere veci jsou tam udelane jinak - jine nastroje (SuSE ma Yast kde mas klikaci konfiguraci na spoustu veci, Ubuntu spoleha spis na nastroje konkretniho grafickeho prostredi, ktere jsou samozrejme take klikaci). Trochu jina je struktura adresaru a spousta detailu. Lepsi bude napsat, co od distribuce ocekavas a pak Ti muzeme doporucit nejakou konkretni, nebo Ti dat na vyber nekolik a k nim napsat pro a proti. O samotnych distribucich je psano spousta vsude mozne a, de facto, kazdy linux je uvnitr stejny (stejny princip, stejne aplikace), zeptej se na veci, kterym nerozumis z informaci, ktere se doctes jinde, jiste se najde nekdo, kdo Ti to vysvetli, nebo Te odkaze na relevantni dokumentaci.
      -- Buduj vláčky, posílíš mír!
    • Re: SuSe vs Ubuntu 27.03.2006 | 11:35
      f0f0   Návštevník
      Na ZACIATOK odporucam mandriva 2006 alebo suse 10.0
      • Re: Re: SuSe vs Ubuntu 27.03.2006 | 14:32
        petulik   Návštevník
        ja mandrivu 2006 neodporucam. skus aj kubuntu, mozno sa ti bude viac pacit ako ako ubuntu. a suse by bolo pre teba podla mna tiez velmi dobra distr. najlepsie je vyskusat, co tebe osobne najviac sadne. kolko ludí, tolko chutí...
    • Re: SuSe vs Ubuntu 27.03.2006 | 16:05
      Laco   Návštevník
      Kubuntu je shit, na to zabudni(uprimne) a radsej skus Ubuntu s Gnome ktore ma velku podporu na internete, roznych forach(ubuntuguide.org, forum.ubuntu.cz) a lepsieho spravcu balickov(Synaptics) ako Kubuntu... Alebo potom skus Suse 10 ktory je sidce ma 5cd ale nieje tam prakticky nic podstatne navyse okrem kvanta bordelu a uz pri zakladnej instalacii kopiruje z cd 4 a 5 len zopar malo mega(a to este vyhadzujem kopu balickov)...Pri instalacii si Ubuntu z webu stahuje max. tak dodatocne subory s SK lokalizaciou a inac nic viac. A ostatne veci ako napr. nvidia driver, mp3 podporu, flash, MS fonty, kodeky atd....to vsetko stahuje dodatocne aj suse cize tych 5cd je naozaj plne odpadu a max. 2 by bohate stacilo... V tom je krasa Ubuntu, vsetko je na jednom CD :-) Ale Suse ma o chlp lepsiu podporu multimedii, mas tam najnovsi mplayer-plugin 3.21 a kopu veci uz nastavenych hned po instalacii, kdezto v ubuntu si musis nainstalovat NumlockX, zapnut DMA rezimy, pripojit Windows odiely...atd. Cgce to trosku viac uvodnej administracie, ale inac je uplne super a hlavne verzia 6.06 bude bomba... Ide o to ze pokial chces pracovat v KDE - jednoznacne odporucam SUSE. Pokial chces Gnome, tak to je v SUSE fest totalne odjebane - od toho daj ruky prec.(Mimochodom preto ma SUSE aj viac CD, lebo mas na vyber z KDE aj Gnome) V tom pripade chod na Ubuntu + Tango ikony a budes spokojny :-))))
      • Re: Re: SuSe vs Ubuntu 27.03.2006 | 16:42
        vec   Návštevník
        Odradzat niekoho od nejakeho distra len na zaklade tvojho subjektivneho nazoru je blbe. Rozdiel medzi kubuntu a ubuntu je len v grafickom prostredi, jemu sa mozno bude zdat gnome skardsie alebo horsie nez kde. Nic ti nebrani si doinstalovat synaptic do kde a kynaptic jednoducho odstranit.
        • Re: SuSe vs Ubuntu 02.04.2009 | 17:05
          Miro   Návštevník
          KDE je krajsie, ale GNOME stabilnejsie (skusal som KDE4.1(vraj ze KDE4.2 je stabilne)(mam ATI HD4350))
      • Re: Re: SuSe vs Ubuntu 28.03.2006 | 03:47
        Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
        {jmeno_linuxove_distribuce} je shit... bla bla. Synaptic a Kynaptic je to samy - frontend k balickovacimu systemu, sprava je stejna, jenom to mozna vypada jinak. Ver tomu, ze moje Ubuntu si toho stahlo docela dost, aby mi to vyhovovalo. Myslim, ze nemuzes vedet, co on tam bude chtit a jestli mu bude stacit jedno CD s Ubuntu a nebo bude dalsich 500 MB stahovat (uz proto, ze je to novacek a asi bude chtit vyzkouset vic programu, aby vedel, co jakej umi a nasel to svoje). Ne, vsechno neni na Ubuntu CD, mp3 kodeky, video kodeky na pochybny formaty, kazda druha Gtk+ utilitka, co neni primou soucasti Gnome... Podpora multimedii je co? Zatim jsem nenasel video, ktery bych neprehral (v Ubuntu). Zalezi na tom, co mas naisntalovano. Tenkrat v Mandrake mi taky bezelo vsechno... NumlockX je vazne okrajova zalezitost, abych pravdu rekl, slysim o tom poprve, radsi pri bootu klepnu na numlock, nez abych hledal, co to za me udela (nebo jak to udelam ja). Tak dulezity pro me ta svitici LED neni. Pokud chces pracovat v KDE, tak si v Ubuntu nainstalujes kubuntu-desktop a zbytek doleze v zavislostech. A opacne v Kubuntu. Nemyslim si, ze Gnome v SuSE je odrbane, nemuzu mluvit z vlastni zkusenosti (suse jsem mel naposled 8.0), ale docela dost lidi SuSE pouziva (co se tak objevujou na #gnome) a nevzpominam si, ze by tohle nekdo rikal. Jestli tim myslis, ze je nainstalovany v /opt, tak to je proste jinej prefix, obcas neprijemny, ale (ne pro uzivatele)... SuSE rozhodne nema vic CD kvuli vyberu desktopu (na dve by se zaklad obou vesel s prehledem), proste u SuSE je zvykem nabizet vetsi objem software na CD/DVD (zaklad je komercni distribuce a tezko budou zakaznikovi vysvetlovat "Tady nam zaplatite CD, kdyztak si zbytek stahnete z netu.") a u jinych (treba Ubuntu) je na CD zaklad a zbytek tahas. P.S.: Tango neni nic uzasnyho, nevim, co na tom lidi tak fascinuje :), me se vic libi treba Suede. A kdyz uz, tak Tango kombinuju s Yasis (nektery Tango ikony jsou fakt osklivy :)).
        -- Buduj vláčky, posílíš mír!
    • Re: SuSe vs Ubuntu 27.03.2006 | 18:12
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Akakolvek distribucia ktora je na 5 cd obsahuje 5x viac balastu ako ta na jedno CD. Princip je asi takyto. Je nejaka "Funkcia" ktoru chce uzivatel pokryt nejakym programom. V linuxe taky neexistuje ale existuje 5 programov ktore to z casti splnaju tak na distro sa da 5 roznych programov ktore robia zhruba to iste ale ani jeden poriadne. Preto napriklad neexistuje "Malovanie pre linux" ale stovky lepsich programov... No a kedze ty to chces len vyskusat tak ti odporucam ubuntu lebo tam ti to co chces bude takmer robit 1 program, v suse ti to bude takmer robit 5 programov... dvh
      • Re: SuSe vs Ubuntu 02.04.2009 | 22:10
        Jorden   Návštevník
        Ja som zacinal z Ubuntu ale moc ma to neoslovilo, a teraz uz viac ako rok idem na Mandrive GNOME a spokojnost....
        • Re: SuSe vs Ubuntu 04.04.2009 | 22:48
          Lotar   Návštevník
          Sice len take slabe 3 roky si meskal odpovedou ale nevadi.
        • Re: SuSe vs Ubuntu 04.04.2009 | 22:49
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          za ten cas sa kazde distro dost zmenilo :)