Sietovanoie Windows & Gnu/Linux

Sekcia: Konfigurácia 28.03.2006 | 17:30
eat   Návštevník
Dobry den... Poradi mi niekto ako zosietujem dva Linuxi alebo Linux + Windows??? Idem cez switch... to je sice jedno ale pre info... Prosim postup pre lamku, moc sa v linuxe este nevzynam... viem este len taky slaby zaklad... Gnu/Linux mam Mandriva a Win XP. Dakujem
    • Re: Sietovanoie Windows 27.03.2006 | 11:57
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Ahoj. Linux-Linux - Na jednom musi bezat SSH server (sshd) alebo FTP server (vsftpd alebo wu-ftpd) alebo HTTP server (apache,scrinchy,...) potom sa mozes pripojit programom ssh, ftp alebo browserom, resp. ak pouzivas mc (midnight commander) tak network alebo ftp link z menu. Ak sa chces pripojit z windows tak to iste + WinSCP to je cosi ako total comander, na jednom paneli linux, na druhom windows, pouziva to protokol SCP (secure copy). Najprv si ale skontroluj ci sa "vidis" teda ci sa vies z tych strojov navzajom pingnut... dvh p.s.: To "GNU" si si mohol odpustit, niekto by to mohol zobrat ako provokaciu!
      • Re: Re: Sietovanoie Windows 27.03.2006 | 14:03
        luzr   Návštevník
        to dvh: prestan pouzivat gcc ked sa ti nevidi GNU/Linux
    • Re: Sietovanoie Windows 27.03.2006 | 16:31
      vec   Návštevník
      tak v prvom rade treba nastavit sietove karty, zvolit dajaku ipku, masku... potom skusit pingnut masiny a ak chces zdielanie win - lin tak na linux masine rozbehnut sambu (sambu mozes pouzit aj pri lin - lin kombinacii)
      • Re: Re: Sietovanoie Windows 27.03.2006 | 19:54
        eat   Návštevník
        mno sambu tam mam sami zda, v Mandrive by mala byt ako zaklad. INAc nevim aku Ipcku mam dat masku asi 255.255.255.0, ako to spravim s tou sambou.. poradi niekto manual alebo nieco take??? Dakujem
        • Re: Re: Re: Sietovanoie Windows 27.03.2006 | 20:01
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          Ked si das System->Administration->Sharing folders, tak to tam pekne nastavis :-).
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Re: Re: Re: Sietovanoie Windows 27.03.2006 | 20:56
            eat   Návštevník
            eeee ... Tomas prosimta trosku laksie bz sa nedalo... Na Mandrive to nieje ako na GEntoo
            • Re: Re: Re: Re: Re: Sietovanoie Windows 27.03.2006 | 21:05
              vec   Návštevník
              rozsahy standardnych IP adries pre intranet su: 10.0.0.0 - 10.255.255.255 172.16.0.0 - 172.31.255.255 192.168.0.0 - 192.168.255.255
            • Re: Re: Re: Re: Re: Sietovanoie Windows 27.03.2006 | 21:31
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              to bolo pisane pre Ubuntu, nejak som si myslel, ze mas ubuntu :-). Pre MDV si nainstaluj balik samba.
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sietovanoie Windows 28.03.2006 | 11:17
                eat   Návštevník
                praveze mam nainstalovanu Sambu, inac bbz som nemohol chodit do Win particii. Inac na Windowse mam nastavit co???? Ja este moc zo sietami nerobim hlavne nie pod Linuxom. Pod Winom viem nastavit... Tam je IP 192.168.0.1 - 255.255.255.0 -napr... ale to uz asi viete takze nehovorim nic nove.... MNo z Win particie asi nebudem vidiet Linxacke particie ze??? Dik za info
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sietovanoie Windows 28.03.2006 | 11:21
                  palo   Návštevník
                  na pristup k linuxovim particiam z winu som nieco nasiel, pozri na: http://uranus.it.swin.edu.au/~jn/linux/explore2fs.htm
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sietovanoie Window 28.03.2006 | 11:26
                    palo   Návštevník
                    to predhcadzajuce je asi len na ext2fs, tu je driver na winy pre reiserfs: rsfd.sourceforge
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sietovanoie Windows 28.03.2006 | 17:30
                  vec   Návštevník
                  No ak chces pristup z winu na lin particie, tak staci nakonfigurovat sambu a nasledne ju restartovat. Konfig by sa mal nachadzat v /etc/samba/smb.conf, alebo na konfiguraciu pouzi dajake klikatka (imho nedoporucujem).