Zrýchlenie štartu Gentoo...

Sekcia: Konfigurácia 05.05.2006 | 18:31
LuCKy   Návštevník
Aaahojteee..... Prosím Vás, zaoberal sa niekto z Vás zrýchlením nábehu systému? Ja používam Gentoo Linux a pred tým som skúšal napr. Mandrivu, Kubuntu a podobne. A práve Mandriva a Kubuntu mi imponovali svojim rýchlym štartom. Viete mi poradiť, ako by som si mohol moje Gentoo nastaviť tak, aby mi nabiehalo rýchlejšie? Za každú reakciu, podnet a radu Vám vopred ďakujem. S pozdravom: LuCKy
    • Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 03.04.2006 | 00:06
      WlaSaTy   Návštevník
      zavisi od toho co povazujes za pomale startovanie. skus si povypinat nepotrebne sluzby, zapnut paralelne startovanie sluzieb a skontroluj nastavenie siete a pripajanie sietovych diskov (najme ak su tie pocitace povypinane). popripade si zober stopky, papier a pero. a poznac si vsetky abnormality pocas startu.
      • Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 03.04.2006 | 09:37
        LuCKy   Návštevník
        Ahoj. Dakujem Ti za reakciu. Co sa tyka siete, tak dobu cakania DHCP na eth0 som si uz nastavil, wlan0 tu uz nezrychlim, takze siet je uz ok. Ale napr.som si vsimol, ze na zaciatku startu mi nahrava napr. SCSI alebo SATA moduly i ked ziadnu tuto nechnologiu nepouzivam. Kde to mozem nastavit? A kde mozem nastavit to paralelne spustanie sluzieb? Dakujem.
        • Re: Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 03.04.2006 | 10:37
          TwiNgMan   Návštevník
          pokial mas napalovacku, scsi moduly nevypinaj...no a sata jednoducho zakaz v konfiguracii jadra a prekompiluj jadro
          • Re: Re: Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 03.04.2006 | 11:41
            LuCKy   Návštevník
            Ahoj. Nie, v tej zostave RW mechaniku nemam a cudujem sa,ze mi tam tie moduly SATA a SCSI nacitava,bo som ich v konfiguracii kernelu pred jeho kompilaciou vypol(vzdy ich vypinam). A ako mozem zapnut to paralelne spustanie sluzieb? A nakolko mi to pomoze? Dakujem. -LuCKy-
            • Re: Re: Re: Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 03.04.2006 | 13:33
              WlaSaTy   Návštevník
              u mna na dvoch zostavach (500Mhz, 150Mhz) pomohol paralelizmus startu tak na 10% ale start sa zneprehladnil. co sa tyka DVDRW mechanik, tak zapinanie SCSI emulacie znefunkcni funkcionalitu DVD RAM. najlepsie je pocas startu pouzit papier, pero a stopky
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo.. 03.04.2006 | 15:37
                LuCKy   Návštevník
                A ako potom zrychlili start napr. Kubuntu? -LuCKy-
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zrýchlenie štartu Gent 03.04.2006 | 17:08
                  WlaSaTy   Návštevník
                  pozri sa do jeho init-u. moznosti je vela. pouzit paralelizaciu, popripade binarny init a podobne. ale aby som ssa opakoval: papier, stopky a pero. co trva dlho, zapisat a spravit rozbor.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zrýchlenie štartu 03.04.2006 | 22:55
                    nardew   Návštevník
                    inak vkuse sa pyta ako spravit tu paralelizovanie a este si mu ani raz nepovedal... totizto aj mna to zaujima ako sa to :))
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zrýchlenie šta 03.04.2006 | 23:19
                      WlaSaTy   Návštevník
                      prepisanim jednej premennej v jednom konfiguraku. je to dokumentovane v gentoo handbook. zneuzivat internetove forum len preto ze je clovek lenivy pozriet sa do prirucky je neeticke. od toho je platena podpora.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zrýchlenie 05.05.2006 | 12:53
                        t   Návštevník
                        jak som hladal, tak som to paralelizovane spustanie niekde nenasiel. mozte tu hodit niekto linku? diq
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zrýchl 05.05.2006 | 18:31
                          WlaSaTy   Návštevník
                          pred mesiacom a dnom som tu pisal sposob ako to zistis. priamo do odpovedi an tuto otazku.
    • Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 03.04.2006 | 18:24
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Inak dost vela casu zabiju shell skripty (je to predsa len interpretovane), to su vsetky tie v /etc/rc.d/init.d, dost dlho tiez startuje udev. Vela veci sa tiez startuje v /etc/rc.d/rc.sysinit a potom. Skus sem hodit vypis tototo skriptu: # ls /etc/rc.d/rc3.d/S* > vypis.txt alebo toto: # ls /etc/rc.d/rc3.d/S* | sed -e 's/\/etc\/rc.d\/rc3.d\///' > vypis.txt a mi ti skusime povedat co si vypnut. Napr. v suse je toto: S01isdn - netreba, nemam isdn S01random - pokial nepouzivas net tak netreba (kvoli generovaniu super nahodnych docasnych klucov, atd...) S05network - ak nemas net tak netreba S06syslog - treba, neprihlasil by si sa alebo nevypol pc, polovica programov by nesla S07hotplug - asi netreba S08resmgr - asi netreba S09nmb - netreba S09ntop - netreba S09portmap - netreba S09splash_early - netreba S09webmin - netreba S10smbfs - netreba :) S13acpi - zijde sa, S13alsasound - zvukova karta, mozno netreba S13fbset - framebuffer, ak ti X pojde bez tohoto tak netreba S13mysql - netreba S13named - mozno ak mas net S13sshd - netreva S14cups - netreba S14kbd - asi netreba ak robis v X S14splash - neteba S15hwscan - asi netreba ak nepridavas hw S15postfix - neviem S15smb - netreba S15xinetd - netreba ak nemas apache a ine sietove sluzby S15xntpd - asi netreba S17apache2 - netreba S18cron - da sa bez neho zit S18nscd - neviem S19splash_late - netreba ale ja som dost radikalny... Takze mazat s mierou, potom aj prislusne K* aby ti to pri vypinani nepindalo,,, dvh
      • Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 03.04.2006 | 18:52
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        "S06syslog - treba, neprihlasil by si sa alebo nevypol pc, polovica programov by nesla" Hm a ja som ho doinstaloval po 7 mesiacoch, a vsetko fungovalo OK :).
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
        • Re: Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 04.04.2006 | 20:29
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          Ja mam skusenosti ze programy co pouzivaju PAM (prihlasenie, init?) to potrebuju (syslogd,klogd), existuju aj verzie bez PAM (napr. busybox) ale neviem ako je to v gentoo, mozno by som skusil po prihlaseni vymazat vsetko vo /var/log ze co to spravi, podla mna ti (ak mas PAM) pri odhlaseni alebo vypinani zacne hlasit "You don't exist, go away!", "Attempt to kill init" a podobne veci... Kazdopadne syslog povazujem za pomenje vhodny doplnok systemu, no nie nevyhnutny kedze startuje cez rc3.d a nie rc.sysinit...
      • Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 03.04.2006 | 19:46
        WlaSaTy   Návštevník
        :S07hotplug - asi netreba treba, ak tam chces pouzit napriklad usb kluc a nechces rucne pisat 5 prikazov za sebou. :S15xinetd - netreba ak nemas apache a ine sietove sluzby bez toho slova apache, dovodom je ze apache (web server) sa startuje osve a s inet daemonom toho moc nema spolocne :S09portmap, S15smb ak nemas lokalnu siet, netreba ::S13sshd, S17apache2, S13mysql ak chces fungovat ako server na internete, tak povecsinou treba ale to je uz ladenie poziadaviek. najprv by bolo vhodne pozriet najpomalsie sluzby (papier, pero stopky). teda sluzby ktore cakaju najdlhsie pri starte (napiklad nahodenie DSL Linky - cez 20 sekund, cakanie na IPcku z DHCP servra bez siete/zapnuteho routera) a hlavne tie co clovek nepotrebuje. niektore su zdanlivo nepotrebne, ale obcas ich clovek pouzije (programovanie mysql/php-apache), niektore su zbytocne (hwscan/kudzu najme ked clovek vie ci nieco pridava do pocitaca) ...
        • Re: Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 03.04.2006 | 23:38
          LuCKy   Návštevník
          Wowww... ale sa nam to tu rozbehlo... :O) Dakujem Vam vsetkym, poskusam a uvidim co z toho vyjde. Dobru noc. :O) -LuCKy- PS to nardew: tu paralelizaciu si asi budeme musiet nastudovat ale to nevadi, aspon sme sa dozvedeli, ze existuje takato moznost. Vivat WlaSaTy, Vivat! ;o)
          • Re: Re: Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 04.04.2006 | 21:17
            Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
            Inac dufam, ze mas daky live-linux :). Obcas ta paralizacia funguje tak dokonale, ze uz nenabootujes :-(.
            Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
            • Re: Re: Re: Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 04.04.2006 | 21:20
              LuCKy   Návštevník
              A nevies nahodou ako zrychlili start napr. pri Kubuntu? -LuCKy-
          • Re: Re: Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 04.04.2006 | 22:11
            WlaSaTy   Návštevník
            nakolko obcas trpim podobnou uchylkou (nechce sa mi hladat v manualoch) a dostal som odpoved na jednu z mojich otazok (27422), tak vam sem dam odpoved: grep -i paralel /etc/conf.d/rc ale moc to nepomoze. u mna to bolo skutocne iba cca 10 percent. automaticky start do grafiky zatial nemam takze boot zbehne za 10 sekund. na tom uz neusetrim ...
    • Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 04.04.2006 | 19:21
      Tatinko   Návštevník
      No ja mam presne opacnu skusenost: tj. Gentoo startuje o dost rychlejsie ako Tebou uvadzane distribucie.
      • Re: Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 04.04.2006 | 21:04
        LuCKy   Návštevník
        Nechcem povedat, ze Gentoo mi startuje moc pomaly ale urcite by mi mohlo startovat rychlejsie, preto by som to tak rad nastavil. Voci Gentoo nemam, myslim ziadne vyhrady, prave naopak, jeho portage a emerge je presne to co som hladal(dokonca o vela viac).Riesenie zavislosti je uzastne! -LuCKy-
    • Re: Zrýchlenie štartu Gentoo... 05.05.2006 | 16:42
      jancici   Návštevník
      :-) ta rada redhataka ze nech spravi : ls /etc/rc.d/rc3.d/S* som sa zasmial. (nic vzlom) v gentee je to trosku inak, takze ked chces vidiet co sa startuje, teda ktore sluzby tak sa spravi toto : 1. rc-status --list vylistuje ake mas runlevely, v zasade sa pouzivaju dva : default a boot 2. rc-status boot ti vylistuje sluzby ktore su zaradene v boot runlevely, status moze byt started alebo off 3. rc-status default to iste ako 2. ale pre defautl runlevel paralelne spustanie sluzieb u mna nejako blbne, preto to mam vypnute niektore moduly natafuje coldplug/hotplug takze ak nechces aby to robil budes musiet asi pouzit blacklist udev: pozri si ako mas nastavene v /etc/conf.d/rc toto RC_DEVICES=\"udev\" RC_DEVICE_TARBALL=\"no\" - tuto by som skusil \"yes\" pre zrychlenie ale treba otestovat niekde som cital porovnavanie montovania roznych FS, uz si nepametam poradie, toto ti to moze spomalit ak mas viac particii ktore pri starte montujes ked budes hladat na forums.gentoo.org tak isto najdes vela dobrych nametov ako to zrychlit na forums.gentoo.cz mozes tiez skusit, je to rozbehujuce sa forum