lin a win

Sekcia: Ostatné 03.04.2006 | 21:25
migrena   Návštevník
xel by som si instalnut mandrivu ....moze byt spolu s winom na jednom disku a ako to bude s bootovanim, vybehne mina zaciatku bootovacie menu? ..../som maximalny zaciatocnik, tak preto mozno primitivne otazky/
    • Re: lin a win 03.04.2006 | 09:57
      mgrena   Návštevník
      a este jedna vec ....mam amd 64 ....mam si zohnat 64 bitovu verziu mandrivy?m ...alebo to bude lepsie s 32 ....ci budem mat proste plnu softverovu podporu a tak
      • Re: Re: lin a win 03.04.2006 | 13:27
        WlaSaTy   Návštevník
        ak mas amd64 tak si mozes nainstalovat mandrivu pre amd64, ale aj nemusis. AMD64 je na rozdiel od intel64 (itanium64) spetne kompatibilna s x86 takze je len na tebe ci naplno vyuzijes 64Bit. linux si mozes nainstalovat na disk kde mas windows, ale fyzicky disk si budes musiet rozdelit. odporucam precitat instalacny manual ;-) kupa noveho HDD nie je potrebna ...
        • Re: Re: Re: lin a win 03.04.2006 | 15:37
          migrena   Návštevník
          a ako je to s bootovanim? ....ked mas napr. 2 windowsy, tak to problem nie je ...tam mas to hendikepovane menu a ako to je, ked mas win a lin? ...je to to iste?
          • Re: Re: Re: Re: lin a win 03.04.2006 | 17:06
            WlaSaTy   Návštevník
            z pohladu laika je to podobne. boot manager aktivuje prislusne jadro linuxu alebo prislusnu particiu na ktorej je zavadzac os (pre nove win odskok na ntldr). o zbytok sa postara uz kazdy operacny system aj sam.
            • Re: Re: Re: Re: Re: lin a win 03.04.2006 | 17:38
              migrena   Návštevník
              cize .../som laik :)/ ...normalne nabehne bootovacie menu? ....a tam win a nejaky linux?? ..../akoze sorry mozno za vela zbytocnych otazok, ale xcem mat istotu/
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: lin a win 03.04.2006 | 17:59
                Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                Ale aby si to nevidel az tak ruzovo, moze sa stat ze nainstalujes linux a uz ti nepojde ani windows ani linux, len ti tam bude "svietit" cierna obrazovka s nejakou trapnou hlaskou... p.s.: Dvakrat meraj, raz rez!
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lin a win 03.04.2006 | 18:18
                  migrena   Návštevník
                  nedeste ma ludia :))
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lin a win 03.04.2006 | 19:35
                    WlaSaTy   Návštevník
                    ked sa bojis instalacie pre teba noveho operacneho systemu, tak si mozes stiahnut a vypalit Live verziu linuxu spustanu priamo z cdcka. ta nepotrebuje instalaciu a obsahuje valnu vecsinu potrebnych veci. na zoznamenie je to idealne :)
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lin a win 03.04.2006 | 20:13
                    Avatar ::[brwm]:: Slackware  Používateľ
                    da sa to vyriesit aj inak a sice: Lila(Gruba) nezapises do MBR ale do /root -> ked budes chciet (uz po instalacii linuxu) zapnut PC, tak uvidis klasicke win bootovacie menu. Vo win si stiahnes BootMagic (powerquest), zapnes ho. Ten nastavis tak, ze tam budes mat aj win aj linux. A ked budes zapinat komp, tak ako prve sa ti nacita BootMagic(cize ani nie windows ani nie linux) a budes tam mat na vyber: Windows Linux no a kliknes na to, ktore chces. Ked kliknes na win, zobrazi sa win loader, ked na linux, zobrazi sa lilo. A dalej klasika .... Nevyhoda je, ze lilo nie je v mbr, ale ked budes chciet odinstalovat linux a hodit tam iny, nie je problem. BootMagic sa da v pohode vypnut (ale nefunguje pod win server :) ) PS: Dufam, ze som to napisal zrozumitelne. Ak nie, mozem vysvetlit cez icq ;)
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lin a win 03.04.2006 | 20:41
                      migrena   Návštevník
                      nejaka pomoc by sa mi zisla ...heh ....ale uz si pripadam dost otravny ....tak dik za rady ")
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lin a win 03.04.2006 | 21:10
                        Avatar ::[brwm]:: Slackware  Používateľ
                        ok. hod sem icq, ozvem sa
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: lin a 03.04.2006 | 21:25
                          migrena   Návštevník
                          316429705 ...diky moc, no ked to budem riesit, tak az niekedy ku koncu tyzdna ...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: lin a win 03.04.2006 | 17:45
                ferjo   Návštevník
                Presne tak. Nabehne boot loader Lilo ,alebo Grub ,podla toho ,co je v danej distribucii, v niektorych su aj obidve a vyberes pri instalacii ktory chces. Tam mas potom take menu ,sipkamy len vyberies co chces spustit.