Prechod na Linux sa zacina....

Sekcia: Komunita 06.06.2006 | 14:30
Avatar Martin FC6  Používateľ
Microsoft ako viete zacina sliapat na krk pouzivatelom nelegalnych kopii Windows, mal som moznost vidiet tie srandovne hlasky pri starte systemu a pocas behu tak si myslim ze ta zmena prave nastala...vela ludi,firiem, kancelarii /ak bude vediet/ radsej prejde na linux ako platit vsetok nelegalny software... Uz aj moj kamarat ktoremu sa to vyhodilo nahodil FC5 :-D PS: viem ze uz je na to x crackov ako to urobit,ide ale len o princip....
www.fedora.cz www.apple.cz
    • Re: Prechod na Linux sa zacina.... 10.04.2006 | 19:36
      Avatar stanley Ubuntu,Knoppix  Používateľ
      Myslim, ze by to bolo fajn pre Linux. Mnohi vyrobcovia hardveru by zacali brat Linux vazne a urcite by sa zrychlilo tempo vyvoja softveru pre tuto platformu. Nemyslim si vsak, ze ten priliv uzivatelov bude prilis velky. Tazko si viem predstavit nejaku 50-rocnu sekretarku, ktora sa horko tazko naucila robit vo svojom programe pod Win ako sa teraz preorientuje na linux. Firmy by potrebovali vyskolit svojich zamestnancov a to su tiez nemale investicie do ludskych zdrojov. Tiez neviem ci by to kvantum dat vytvorenych pod Win naslo adekvatny ekvivalent aplikacii pod Linuxom. Ludia tazko opustaju vychodene cesticky. Ale az taky pesimista nie som. Mladi ludia a studenti s tym urcite problem mat nebudu. Attilova aktivita s hrami je super motivacny program. Sam poznam 3 mojich studentov, ktory si dali Linux. Nie preto lebo musia, ale preto lebo chcu a su zvedavi. Ak ich niekto podchyti a pomoze im v zaciatkoch, verim ze pri nom zostanu. Drzim im palce! P.S. Nechcel som sa dotknut starsej generacie. Aj medzi nimi su ludia s mnohorocnymi skusenostami v praci s Linuxom, ale su to vacsinou vyvojari a ludia pracujuci v oblasti IKT.
      • Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 11.04.2006 | 19:42
        kozzi   Návštevník
        mozna je dobre ze podpora hardware bude vetsi jenom nesmime zapomenout ze snaha tvorit viri na linux bude tez vetsi
        • Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 09.05.2006 | 23:17
          Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
          no rozdiel pri tvorbe virusov pre linux a windows je v tom, ze u windowsu mas proste neplatatelne diery (resp. diery, o ktorych platanie nie je snaha), naproti comu pri beznom linuxe (uzivatel nepracuje na privilegovanom ucte, nema zapisovacie pravo do systemovych adresarov) ma virus mensiu, nez mizernu sancu uplatnit sa, pretoze sa nedokaze sirit, takisto makrovirusy a ine havede maju dost tazku pracu kvoli tomu, ze jadra mailovych klientov / web browserov / kancelarskych balikov su relativne bezpecne a ked sa nejaka chyba najde, tak vydanie patchu je velmi rychle (oproti microsoftu, ktory je schopny pockat aj 120 dni). takze podla mna aj ked virusy budu, ich zivotnost bude v rozsahu niekolkych hodin az dni a na patricne dobre zafirewallovanom pocitaci nebude nic take, ako antivirus potreba. (dokonca aj pri chybach v jadre linuxu su tieto vacsinou takeho charakteru, ze pocitac vedia zhodit, ale nie kompromitovat)
    • Re: Prechod na Linux sa zacina.... 11.04.2006 | 16:40
      Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
      JJ... Je pekné že si MS šliapu sami sebe na krk.. :-D
      301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
    • Re: Prechod na Linux sa zacina.... 11.04.2006 | 19:46
      Petr   Návštevník
      To nehrozí. Jednak spousta lidí má windows koupený a tedy legální a ti kdo je mají vypálený, těm to je jedno a tu hlášku si dávno odstranili a nic je neotravuje.
    • Re: Prechod na Linux sa zacina.... 11.04.2006 | 20:21
      Avatar morpher Ubuntu  Používateľ
      To bolo jasne uz ked oznamili co chcu robit a teraz ked sa im to aj podarilo to uz snad dojde kazdemu... Sa este len tesim ked vide vista, tam este len bude obmedzeni.. sami sebe kopu hrob... :) Mozno keby sa sustredili na vyvoj niecoho prospesneho pre ludi a nie pre nich... tak by si koniec trochu oddialili, ale aj tak by raz prisiel.. :)
      • Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 12.04.2006 | 01:04
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        "LINUX NEMAM A NEVIEM S TYM ROBIT" stretol sa niekto s touto hlaskou? mne to pravidelne hovori kamarat, ktory linux v zivote nevidel. je taky expert, ze si preinstalovava windows 3x denne koli virusom... vsak antivir je dobra vec, ked je nenastaveny, je z roku 99 a navyse neni spusteny :D :D :D :D :D
        • Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 13.04.2006 | 17:25
          Avatar morpher Ubuntu  Používateľ
          Tiez sa s podobnou hlaskou stretavam a tiez z hlaskami Linux je shit a pod. A ked sa potom spytam: "Uz si v nom niekedy nieco robil?" Odpoved je jasna: "Nie!" Btw.. Pred par dnami som kamosovi, ktory si kupil novy komp, povedal, aby si tam dal linux, ze hry mu tam tiez pojdu a niektore aj lepsie a programy tiez... Hned chcel aby som mu nejaky doniesol + napisal nejaky navod na instalaciu... Ak sa chyti, bude dobre... :) Planujem mu dat SuSE10.0... ak si niekto mysli, ze je lepsia distro pre uplneho zaciatocnika, napiste...
    • Re: Prechod na Linux sa zacina.... 12.04.2006 | 13:41
      chatpall   Návštevník
      Prechod na Linux sa určite z tohoto dôvodu nezačne. Prechod sa začne iba tak, že ľudia sa dostanú k nemu a uvidia, že existuje možnosť voľby. Ak pozisťujú dobré vlastnosti možno zostanú. Existuje veľa možností.
    • Re: Prechod na Linux sa zacina.... 12.04.2006 | 16:16
      bublifuk   Návštevník
      Podla mna hlavny problem je v tom, ze instalacia a rozbehanie Linuxov je narocnejsie nez Windows. Windowsy nainstaluje uz aj moj 7rocny syn. To iste plati pre soft. Ak neexistuje rpm balicek /hovorim o SUSE/ je proces instalacie mnohokrat zdlhavy /postahovat este rozne kniznice, zdrojaky.../. A toto je hlavny problem, preco maju ludia nechcu Linux. Boja sa ho.
      • Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 12.04.2006 | 16:45
        Avatar Martin FC6  Používateľ
        to je len podla mna uhol pohladu...co je narocnejsie ??? a pre koho ? niekde som cital ze jedneho pana dcera ako 9-rocna si vedela primountovat disky v Linuxe....v Red Hate. Neboja sa lebo nevedia ze existuje nejaky Linux.
        www.fedora.cz www.apple.cz
        • Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 12.04.2006 | 16:53
          noname   Návštevník
          Mne zasa kamarat povie ked mu spomeniem Linux: "Tolko ich je a vsetky su o nicom ..." no neviem ale ak niekto takto zmysla a ak je ich viacej tak co sa da robit :)
        • Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 12.04.2006 | 16:53
          noname   Návštevník
          Mne zasa kamarat povie ked mu spomeniem Linux: "Tolko ich je a vsetky su o nicom ..." no neviem ale ak niekto takto zmysla a ak je ich viacej tak co sa da robit :)
          • Re: Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 12.04.2006 | 17:00
            Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
            > "... a ak je ich viacej tak co sa da robit" Da sa tesit z toho ze v skupine uzivatelov linuxu budu len taky, co o to maju skutocny zaujem, a nie taky co v tom musia robit preto ze nic ine k dispozicii nemaju... Podla mna nijake znasilnovanie uzivatelov do linuxu nema zmysel, musia sa sami rozhodnut. A nemyslim si ze nejake vyskakovacie dialogy na tom nieco zmenia...
          • Re: Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 15.04.2006 | 21:30
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            a tu je taky isty nazor na windows
            Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 12.04.2006 | 18:21
        Avatar puňťa Mandriva 2007.1 Gentoo 64bit  Používateľ
        gratuluji k synkovi, v 7 letech to je skvělé, jenom mi to trochu připomíná dceru Radka Hulána která je přebornicí na všechno a pády na beton k tomu. BTW které balíčky ti zrovna v SUSE chybí a musí se kompilovat ze zdrojáků ?
        • Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 14.04.2006 | 21:49
          bublifuk   Návštevník
          mno... tak napriklad dlho sa snazim sa dopracovat k nejakemu rozumnemu prehravacu videa... Xine mi nechce prehrat niektore formaty, MPlayer neviem nainstalovat, lebo ma posle prec... vraj mam novsiu verziu prekladaca, nez ktoru podporuju... a toto je ten problem pre "nezasvatenych"...ktory u produktov B.Gatesa nenajdete... Windows Media Player mi to prehral fsetko....
          • Re: Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 14.04.2006 | 22:10
            WlaSaTy   Návštevník
            :Windows Media Player mi to prehral fsetko. microsoft nepodporuje niektore typy mpeg4 (divx, xvid, lavc, ...) a standardne odmieta napriklad aj mpeg1 mjpeg. takze bez dodatocnej instalacie kodekov do windows prehras Fsetko ale nie Vsetko. to iste musis vykonat aj napriklad v suse. ci si vyberies cestu kompilacie alebo instalacie uz pripravenych balikov zalezi len na tebe. takze mi nehovor ze produkty microsoftu su user friendly. ak mas problem nainstalovat multimedialnu podporu do linuxu, tak navodov je tu vcelku vela.
      • Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 13.04.2006 | 11:28
        bublifuk   Návštevník
        panove, uvedomte si ze na tomto fore je komunital ludi, co sa viac-menej vyzna /ja viac-"menej" ako viac-"viac"/... ale bezny smrtelnik, co kupi synovi komp tak podla mna nedokaze nainstalovat a rozbehat Linuxy aj so softom. My sme ako firma migrovali na Linux a SOM JEHO VELKYM PRIAZNIVCOM. Ale zakial som sa o tych 12 kompov pod Windowsami staral sam... vratane serveru /hoci to nemam v naplni prace/, na Linux sme si museli zobrat konzultanta....
      • Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 13.04.2006 | 11:35
        bublifuk   Návštevník
        ...a este jedna vec: pre naprostu vacsinu ludi je komp a jeho soft nastrojom, ktory potrebuje... a pre naprostu vacsinu ludi na tomto fore je komp a jeho soft zalubou, vyzvou a mnohokrat samotnym cielom... Tym genialnym marketingovym tahom Billa G. je ze sa orientuje na uzivatelov... Tvorcovia Linuxu sa /bohuvdaka/ tiez uz zacali orientovat tym smerom... ale stale sa mi zda, ze Linux je tak trochu sam pre seba a pre ludi, ktori ho zveladuju... BTW aj ked to mozno nevyzera, ja som inicioval tu migraciu na Linux u nas fo firme a pokladam to za jednu z najlepsich veci co sa u nas udiala ...
        • Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 13.04.2006 | 11:39
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          Nechceli by ste napisat success story + postrehy a poznatky pri prechode na linux vo firme, zverejnit to v sekcii clanky? Mohlo by to byt zaujimave...
          • Re: Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 14.04.2006 | 13:01
            bublifuk   Návštevník
            v podstate ziadna velka story neexistovala... Kupil som si ray nejaky magazin s distribuciou /tusim Mandriva/ len tak na nedelne citanie.... pichol som to do mechaniky a nainstaloval /dualny boot/ nainstaloval OpenOffice, Mailoveho klienta a v podstate zacal pracovat... Pol roka som skumal, ci je to pouzitelne a dostatocne blbovzdorne aj pre sekretarku.... Rozhodnutie bolo jednoduche a rychle... Server nam preinstaloval outsourcovany clovek /to som si netrufal/ a postupne som preinstalovaval stanice... momentalne bezime na 10 linuxoch /SUSE10/ a 2 WINXP... dovodom na WINXP je, ze zial,nenasli sme vsetky ekvivalenty softu v platfome OpenSource... a tak par veci bezi na XP...That's the story...
    • Re: Prechod na Linux sa zacina.... 13.04.2006 | 17:07
      Petr   Návštevník
      Podle mého názoru to dopadne tak, že Vista bude vydaná a lidi ji budou kupovat jako o život. Ale velmi rychle po Vistě příjde od MS ten jejich nový OS na jehož jméno si bohužel nemůžu momentálně vzpomenout, ale není to dlouho co se o něm objevilo pár článků na internetu. Má to být něco úplně odlišného od dnešního pojetí Windows a patrně nejenom jich.
      • Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 13.04.2006 | 19:35
        Marek   Návštevník
        Tak presne kvoli hlaskam o nelegalnosti vo Windows som si preinstaloval os a uz treti tyzden bezim ne Suse 10.0. Trosicku som sa s tym ako zaciatocnik potrapil, ale nakoniec bezi vsetko ako ma - a ja som spokojny.
        • Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 13.04.2006 | 21:11
          Ferjo   Návštevník
          ...ste si uz pekne pohovorili ,mohol by my niekto uz konecne poradit ako mam rozchodit hybernaciu disku. (vo fore Konfiguracia)
        • Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 09.05.2006 | 18:36
          fathum   Návštevník
          ja tiez vlastne linux pouzivam iba kratko ....hmm...bude to asi mesiac a pol ...no mal som na zaciatku vela otazok a dost som otravoval ludi, ale na vela veci som prisiel sam ....objednal som si odtialto z linuxos.sk mandrivu 2006 free a az na problem, na ktory mi nikto zatial neodpovedal /HW a drivery - mandriva a graf. karta/ som maximalne spokojny a hdd v sufliku na ktorom mam windows mi pomaly zapada prachom :) ...mandrivu som si vybral kvoli dobrym ohlasom orientovanych na zacinajuceho linuxaka, no mam ju iba 2 tyzdne ...predtym som mal nainstalovany ubuntu a taktiez som bol spokojny ...inak dik ::[brwm]:: za rady :)
    • Re: Prechod na Linux sa zacina.... 09.05.2006 | 18:42
      PH   Návštevník
      Jenom málokterá firma si dovolí používat nelegální MS Windows a další programy, takže silně pochybuju o tom že by se firmy honem přesunovaly k linuxu. Ono by je to vyšlo mnohem dráž, než když si koupí multilicence k OS a k ostatním aplikacím.
      • Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 09.05.2006 | 19:46
        k...   Návštevník
        Ty si uz uplne ....?
      • Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 09.05.2006 | 20:19
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        no jasne, ono by je to vyslo mnohem draz hlupost. to by museli zrabat na programovani pre windows :) a to je tiez dost huste kupovat visual studio :)
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 10.05.2006 | 00:17
          PH   Návštevník
          Stačí když budou muset proškolovat nevím kolik lidí. A hlavně by ty firmy musely asi vyměnit spoustu hardwaru který mají nakoupený pro Windows se kterými v tomto problémy neměly a najednou by přišly na to že jim nejde tisknout, skenovat atd. Správci sítí v těchto firmách asi taky nebudou kovaní v práci s linuxem protože to asi nepotřebovali. Dalo by se najít moře dalších problémů které by se při přechodu naskytly a které by ty firmy musely sakramentsky rychle řešit. Podle mě je pro ně snadnější a hlavně lacinější řešení legalizace sw, pokud ty firmy mají problém.
          • Re: Re: Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 10.05.2006 | 00:49
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            Stačí když budou muset proškolovat nevím kolik lidí. - na trivialne ulohy urcite nie A hlavně by ty firmy musely asi vyměnit spoustu hardwaru - myslim, ze nie najednou by přišly na to že jim nejde tisknout - to tazko, firma urcite nekupi najlacnejsi smejd, vseobecne laserovky urcite pojdu Správci sítí v těchto firmách asi taky nebudou kovaní v práci s linuxem protože to asi nepotřebovali. - vyhodit a zaplatit poriadneho admina které by ty firmy musely sakramentsky rychle řešit - mysli, ze firma by si zakladnu funkcnost najprv overila na 1 masine toto vsetko su omielane komplikacie, ktore ale nie su vobec neriesitelne. a navyse usetria desiatky tisic na win a office, plus netreba kupovat nove verzie. a ak sa to tej firme podari, je to navzdy,
            Debian. apt-get into it…
    • Re: Prechod na Linux sa zacina.... 09.05.2006 | 22:52
      Toti   Návštevník
      LINUX je pán LINUX takže kto ho urazí tu nemá čo hladať. Takýto O.S. a free to je neuveritelná odpoveď. Myslím že Jaroslav Petráš mal čistú pravdu Mvrkvošrot si šlape na päty. Treba lepšiu podporu aj ty si ňou...
      • Re: Re: Prechod na Linux sa zacina.... 10.05.2006 | 01:32
        tino   Návštevník
        Myslim si, ze linux je pre cloveka, ktory je ochotny sa ucit novemu a ma trpezlivost a nervy k tomu. Ale zvyk je zelezna kosela. Windoze su pre ludi samozrejmostou. Novy komp - windoze, preinstalovat komp - windoze... Ludia, ktori su tu, beru linux ako samozrejmost, ako niekto windoze. Ale si osobne myslim, ze niesom tu sam, kto ma okrem linuxu aj win. :))) Co sa tyka ucenia sa obsluhy novych programov, myslim si, ze o tom sa ani bavit netreba. Vo firme sa musi napr. kazda uctovnicka naucit uctovnicky program. Naucit sa obsluhovat jeden program, nieje az taky problem. Na spravu si firma moze zaplatit nejakeho ext. pracovnika. Napisat list vo worde, alebo tabulku, ci prezentaciu v openoffice nieje tiez problem. No a spustit prehliadac, uz dnes vie snad kazdy. Ale zbytocne vypisujem...kto chce ten si linux da, kto nie kupi windoze. Kazdeho vlastna volba. Ehm ja mam Ubuntu /okrem xp/ a som spokojmy, pomoc, ak treba, hladam len tu. Caffte
    • Re: Prechod na Linux sa zacina.... 06.06.2006 | 14:30
      he he   Návštevník
      portujte na DEBIANA je najlahsiii