FC5 (hda7) - problem po bootovani z lila (hdb7)

Sekcia: Ostatné 19.04.2006 | 09:54
Avatar 321Peto PCLinuxOS 2007  Používateľ
Pouzivam Mandrivu 2006 na particii hda5, hda6 je swap a na hda7 som nainstaloval FC5. Systemovy zavadzac pouzivam System Commander. Nove instalacie linux distribucii su zavadzane z lila, ktore je nainstalovane na hdb7. Podobne mam nainstalovanu FC3 na hdb7 a ta funguje bez probelmov, ale pokus o nabootovanie FC5 z hda7 konci nasledovnym vypisom: Creating initial device noes Setting up hotplug. Creating block device nodes. Loading jbd.ko module Loading ext3.ko module Trying to resume from /dev/hda6 No suspend signature on swap, not resuming. Creating root device. Mounting root filesystem. mount: could not find filesystem '/dev/root' Setting up other filesystems. Setting up new root fs setuproot: moving /dev failed: No such file or directory no fstab.sys, mounting internal defaults setuproot: error mounting /proc: No such file or directory setuproot: error mounting /sys: No such file or directory Switching to new root and running init. unmounting old /dev unmounting old /proc unmounting old /sys switchroot: mount failed: No such file or directory Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init! [c011a32e] panic+0x3e/0x170 [c011cede] do_exit+0x71/0x6c8 [c011d5b9] sys_exit_group+0x0/0xd [c0102bc1] syscall+0x7/0xb vypis fstab: /dev/hda7 / ext3 defaults 1 1 devpts /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0 tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0 /dev/hdb7 /mnt/fedora ext3 defaults 1 2 /dev/hda5 /mnt/mandriva ext3 defaults 1 2 proc /proc proc defaults 0 0 sysfs /sys sysfs defaults 0 0 /dev/hda6 swap swap defaults 0 0 /dev/hdb5 swap swap defaults 0 0 lilo.conf mam iba v tej mandrive (hda5), odkial som ho instaloval. Vo fedore nie je (moze to byt problem?) Vypis lilo.conf: default="Mandriva_2006_(2.6.12)" boot=/dev/hdb7 map=/boot/map keytable=/boot/sk-qwerty.klt prompt nowarn timeout=50 message=/boot/message menu-scheme=wb:bw:wb:bw disk=/dev/hdb bios=0x80 image=/boot/vmlinuz label="Mandriva_2006_(2.6.12)" root=/dev/hda5 initrd=/boot/initrd.img append="acpi=ht resume=/dev/hda6 splash=silent" read-only image=/boot/vmlinuz-2.6.15-1.2054_FC5 label="Fedora_Core_5" root=/dev/hda7 initrd=/boot/initrd-2.6.15-1.2054_FC5.img # append="noresume" # append="ro root=LABEL=/1 rhgb" read-only image=/mnt/fedora/boot/vmlinuz-2.6.9-1.667 label="Fedora_Core_3" root=/dev/hdb7 initrd=/mnt/fedora/boot/initrd-2.6.9-1.667.img read-only FC3 ide v pohode. ...FC5.img som skopiroval na particiu hda5, ale ani to nepomohlo. Vie niekto poradit? Prosim aj s podrobnostami, v linuxe robim ~2 mesiace, tak sa moc nevyznam
    • Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z lila (hdb7 11.04.2006 | 10:15
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      po kazdej zmene lilo.conf musis spustit /sbin/lilo ako root
      • Re: Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z lila ( 11.04.2006 | 12:17
        Avatar 321Peto PCLinuxOS 2007  Používateľ
        jasne, toto som spravil
    • Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z lila (hdb7 11.04.2006 | 12:10
      tom   Návštevník
      urcil jsi pri instalaci FC5 swap oddil... (u tebe asi hda6 ) myslim , ze ten druhy disk by mohl taky vyuzivat swap toho hda (tedy hda6) ..opravte me pokud se mylim :)
      • Re: Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z lila ( 11.04.2006 | 12:21
        Avatar 321Peto PCLinuxOS 2007  Používateľ
        je mozne, ze nie. Overim, dnes to skusim opat preinstalovat. Urcil som vsetky ostatne particie s datami ale so swapom som tusim nic nerobil
    • Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z lila (hdb7 11.04.2006 | 13:55
      WlaSaTy   Návštevník
      :mount: could not find filesystem '/dev/root' append="root=/dev/hda7 ro rhgb" ak sa nemylim, akosi nepises ktora distribucia ma ktory root, ale to je asi jedno ;-)
      • Re: Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z lila ( 11.04.2006 | 21:11
        Avatar 321Peto PCLinuxOS 2007  Používateľ
        Pisal som to hned v prvej vete: hda5 je korenovy adresar / pre mandrivu hda7 je korenovy adresar / pre fedoru v oboch pripadoch je cela particia ako / (korenovy adresar) dalsie podadresare nie su na samostatnych particiach append bolo skusane aj bez aj s nim, vo formate: root=/dev/hda7 ale aj vo formate navesti: root=LABEL=/1 nic nepomohlo, vzdy po pokuse o jej spustenie dojde k hlaske kernel panic
        • Re: Re: Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z li 11.04.2006 | 21:53
          tom   Návštevník
          zajimalo by me , jestli jsi to zkusil preinstalovat (a daval pozor na ten swap) protoze ja jsem Fc5 taky ze zvedavosti zkousel, neurcil jsem swap a taky jsem nenabotooval .. mimojine taky me zarazilo, ze instalator nezna reiserfs , ale nanejvys ext3
          • Re: Re: Re: Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani 12.04.2006 | 23:01
            Avatar 321Peto PCLinuxOS 2007  Používateľ
            RE: neurcil jsem swap a taky jsem nenabotooval ako ho urcit? pri instalaci, ked kliknem na prislusny oddiel tak ponukne akurat formatovanie swap-u. Skusil som formatovat a tak instalovat, ale ten isty problem (kernel panic)
    • Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z lila (hdb7 13.04.2006 | 01:13
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Este ma napadla taka vec, tusim sa da bootovat len z primarnej particie a tych je maximalne 4...
      • Re: Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z lila ( 13.04.2006 | 01:39
        WlaSaTy   Návštevník
        bootuje sa z nulteho sektoru na startovaciom zariadenia (vacsinou MBR). ak je priamo tam instalovany zavadzac OS (lilo/grub/xosloader/yaboot/...) tak ten natiahne prislusne jadro do pamete a preda mu parametre (napriklad root=/dev/hdXY). inac by sme nedokazali predsa nastartovat napriklad z diskety. ale naspet k otazke, ta fedora pri spustani pouziva initrd. je to potrebne? typnm si e v tom initrd-*.gz je initscript ktory pripaja root. a na ten sa netrafi. inac pri tom kernel panic, unable to mount root filesystem sa nenachadza nieco taketo : mounting dev... as /?
        • Re: Re: Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z li 13.04.2006 | 11:21
          Avatar 321Peto PCLinuxOS 2007  Používateľ
          1. RE: ta fedora pri spustani pouziva initrd. je to potrebne? ako zistim, ci to je potrebne? co robit ak to potrebne nie je a co ak potreben to je? 2. Na ten skript sa mrknem, ked budem doma 3. ten prvy vypis mi ostal stat na monitore - to co bolo pred nim som nestihol zachytit a v dakych logoch som to nenasiel - vies poradit, ak to niekde je, kde to najst? teda, kde by mohol byt zaznam toho, co sa vypisuje na obrazovku pri bootovani?
    • Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z lila (hdb7 18.04.2006 | 10:28
      Avatar 321Peto PCLinuxOS 2007  Používateľ
      ma este niekto daky napad, ako to rozchodit?
      • Re: Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z lila ( 18.04.2006 | 12:06
        WlaSaTy   Návštevník
        ano, ak sa smiem spytat, co je nainstalovane na hda1? predpokladam ze windows. u neho sa obcas stane ze ti poprehadzuje cislovanie particii ako on uzna za vhodne. to potom generuje podobne problemy. takze by bolo vhodne opisat kompletne rozdelenie systemu aj s definiciou mountpointov (vratane informacie windowsNT - C: - startovaci). potom by bolo vhodne spomenut si ci to tak bolo aj pocas instalacie kazdeho (najme FC5) linuxu. a podla toho upravit initrd.img, popripade nastartovat z instalacneho media FC5 a zadat opravu boot managera. inac otazne je preco v dnesnej dobe pouzivaju distribucie initrd.img ak je z vela dovodov neziaduci. normalne staci ak ma clovek vsetko co potrebuje ku startu priamo v jadre a to v dnesnej dobe nie je problem.
        • Re: Re: Re: FC5 (hda7) - problem po bootovani z li 19.04.2006 | 09:54
          Avatar 321Peto PCLinuxOS 2007  Používateľ
          ano na hda1 a aj na hda2 je windows, ale uz mesiac nebol ani jeden z nich spusteny. Ako som nainstaloval mandrivu tak pouzivam iba ju a teraz som chcel skusit aj novu FC5, ktoru sa mi nedari nabootovat. Particie hda1 a hda2 zatial formatovat nechcem, inak by som FC5 nainstaloval na jednu z nich. RE: "a podla toho upravit initrd.img" a ako ho upravit? boot manazera mam system commander na hda1 a z neho pustam lila na hdb7, kde chcem mat vsetky linuxove distribucie pokope, cizu tu mandrivu, FC3 a momentalne nenabootovatelnu FC5 K tomu prehadzovaniu diskov, moze to robit aj system commander? pozeral som v lilo.conf riadok: disk=/dev/hdb bios=0x80 moze to byt sposobene nim? Zmenit ho na disk=/dev/hdb bios=0x81 alebo pouzit prave pre tu FC5 map-drive=0x81 to=0x80 map-drive=0x80 to=0x81? Vyskusam, co z toho pomoze...