Kubuntu - usb

Sekcia: Konfigurácia 24.04.2006 | 17:47
Miro   Návštevník
Zdravím, možno je to triviálnosť, ale neviem si sám poradiť: Po vložení usb-kľúča mi ho namountuje do /media/usbdisk a spustí sa konqueror, ktorý ho hľadá na "media:/sda", kde samozrejme nie je. kľúč nemá žiadny záznam v fstab a mountuje sa asi cez pmount. Som windowsácky láma a neviem, kde sa to dá prestaviť - buď aby sa mountoval do sda, alebo ešte lepšie, aby ho konqueror hľadal v tom usbdisk. Dal som prehľadať celý adresár /etc na výskyt "usbdisk" a nič som nenašiel. Vďaka za prípadnú pomoc. A ak by ste utrúsili slovíčko alebo link aj o princípe fungovania pripájania "hotplug" zariadení, budem rád.
    • Re: Kubuntu - usb 18.04.2006 | 13:41
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      predpokladam, ze media:/sda je specialny sposob vypisu cesty (ale neviem, konqueror nepouzivam). ak sa ti otvorilo to okno, tak by to malo fungovat. BTW hotplug je pre PCI zariadenia, ty myslis plug and play (automaticky rozpozna zariadenia pripajane k pocitacu)
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Kubuntu - usb 18.04.2006 | 14:07
        Miro   Návštevník
        Ako myslíš "fungovať"? Samozrejme, že na usb-disk sa cez /media/usbdisk dostanem, ale chcem sa zbaviť toho vyskakujúceho konquerora resp. aby to otváral správne.. oboznamujem sa s linuxom a zatiaľ ho mám na "študijné účely". Neviem zatiaľ veľa, ale mám dojem, že hotplug sa používa nie len na pci, ale aj na usb a tuším, že aj na niektoré "iné" zariadenia.
        • Re: Re: Re: Kubuntu - usb 18.04.2006 | 16:10
          WlaSaTy   Návštevník
          pre pci zariadenia je coldplug. je pravda ze existuju aj pci zariadenia ktore mozu byt typu hotplug ale technologia to stale (aj po vela rokoch) nie je standardizovana. napriklad cardbus (pci 32 bit) do notebookov, popripade jeho starsia obdoba pcmcia (isa 16 bit) ktore sa aktivuju cez hotplug/cardctl (pcmcia_cs). hotplug je pre bezneho uzivatela najme na usb zariadenia. ale k vyrieseniu chyba najpodstatnejsia verzia. nazov distribucie aj s verziou. popripade co asi nie je tvoj problem, ci bolo KDE nejakym nie velmi stastnym sposobom updatovane (zo zdrojakov na devel/testing verziu).
          • Re: Re: Re: Re: Kubuntu - usb 18.04.2006 | 17:18
            Miro   Návštevník
            Ide o distribúciu Kubuntu (iso stiahnuté minulý týždeň z www.kubuntu.org) .. teda debian. Verziu teraz neviem, lebo na pc, kde mi to "beží" práve reinštalujem W2000, ktoré som si tým Kubuntom odpálil :-)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu - usb 19.04.2006 | 00:44
              Avatar petulik Kubuntu 5.10  Používateľ
              odpalil ?? hmmm .... :) netusim co znamena "odpalit". zeby si nainstaloval kubuntu do windowsackeho odielu :)?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu - usb 19.04.2006 | 01:20
                WlaSaTy   Návštevník
                asi zabudol nakonfigurovat lilo/grub a windows sa mu prestal startovat. a tym ze si preinstaluje windows sa mu zas nebude startovat linux ;-) kedysi som videl predavat specialny diskovy radic pre uzivatelov, jednalo sa o hardware dual boot. pripojil si dva disky a otocnym prepinacom si prepinal z ktoreho (fyzickeho) harddisku sa ma bootovat. linux/windows, alebo windows/os2 alebo windows na pracu/windows z warezom. alebo :D ps: nerobim si srandu, vyrabala sa aj verzia ktora prepinala harddisky podla toho kolko krat sa vypol pocitac. podobne ako dual sim adaptery pre mobily.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu - usb 19.04.2006 | 09:37
                Miro   Návštevník
                Taký dement zase nie som. Ale mal som na tom pokusnom stroji takú zvláštnu kombináciu - jeden disk, na ňom W98 a v extended partition ešte W2K. A potom som odobral miesto na daľšie 2 linuxácke partitions, nainštaloval linux a pri tom "trial" boote sa mi tie W2K odmietli nabootovať. Inak súbory tam zostali normálne prístupné. W98 sú v pohode... ale nie na to som sa pôvodne pýtal !! :-)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu - usb 19.04.2006 | 18:10
                  WlaSaTy   Návštevník
                  ja som nevravel ze to potrebujes. dokonca ten vyrobok aj zanikol nakolko bol nepotrebny. al ek veci, nema nahodou KDE nejaku volbu ako automounter ktory by sa mal dat vypnut v ovladaciom centre?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu - usb 20.04.2006 | 16:32
                    Miro   Návštevník
                    Nič také som tam nenašiel, ale ja by som to tam rád nechal, nech mi usb disk pripojí automaticky, ale korektne. Mimochodom verzia jadra je: kernel 2.6.12-9-386 (aspoň tak to vypisuje GRUB v menu) ad. reinštalácia: po preinštalovaní W2K som zistil, v čom bol pes zakopaný .. stačilo v boot.ini nastaviť bootovanie z oddielu s iným poradovým číslom :-(
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu - usb 20.04.2006 | 16:43
                      Avatar petulik Kubuntu 5.10  Používateľ
                      mne robi kubuntu to iste. jednoducho zavriem to okno konquerora a ignorujem to, lebo usbdisk mi aj tak pripoji dobre. (myslim ze do /media/usbdisk). inac ak sa toho chces zbavit, tak si upgradni system + kde ako ja, a v novom kde ked vlozis usb kluc, ti vyskoci take okno (to urobi aj pri cd, dvd), podobne ako v xp, ci otvorit alebo v akej aplikacii a pod. Ak tam das Otvorit v Konqueror, malo by ti to uz otvorit korektne. Ak nie, das "Nerobit nic", a zaskrtnes "nabuduce nezobrazovat".
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubuntu - 21.04.2006 | 14:45
                        Miro   Návštevník
                        Zbaviť sa toho síce chcem, ale linux som si nainštaloval hlavne preto, aby som mu lepšie (alebo aspoň trocha:-) porozumel, takže rád by som našiel, kde to je zašité a dal to do poriadku "ručne". Predpokladám, že niekde je nastavené automatické otvorenie konquerora na nekorektnej adrese, a vôbec - rád by som "vystopoval", čo všetko sa spúšťa po zastrčení usb-kľúča a kde sa to konfiguruje.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kubunt 21.04.2006 | 15:35
                          WlaSaTy   Návštevník
                          po zasunuti usb zariadenia sa pusta hotplug. menovite jeho usb cast, a to vzdy. ak sa jedna o usb disk (kluc, prehravac, fotak, ...) tak sa zvykne spustit aj hotplug na disky ak to dana distribucia pouziva ale tato funkcionalita zavisi aj od implementacie sysfs (2.6 jadro). po tom sa zvykne pri pouziti dynamickeho mountpointu nastartovat pomocou sluzby automonter jeho pripojenie alebo odpojenie - dost sranda najme ked niektore cdrom mechaniky nevedia informovat ze sa vlozilo nove medium a z disketovych mechanik na x86 to zvladne skutocne len nejaka vynimocna. ale kto by uz dnes pouzival diskety ked cena jedneho media je zhodna s cd/dvd mediom. ale ta kapacita ... a cena za mechaniku ... no comment. na koniec sa zvykne pomocou spravcu grafickeho prostredia nastartovat suborovy manager. mozno aj nieco ine. tato funkcionalita bola obkukana z isteho nemenovaneho systemu ako jeho cast pre ludi ktorym sa nechce pripajat a odpajat zariadenia. asi nemusim vysvetlovat ako mi to leze na nervy. ved aj koli tomu som si nahodil gentoo a mam svaty pokoj. ufam ze to nasmeruje spravne, aj ked je to mierne nepresne a nie je to zamerane na tvoju distro. ale aspon vies kde by si to mohol najst ;-)
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ku 24.04.2006 | 17:47
                            Miro   Návštevník
                            Bohužiaľ, nenašiel som to ani po "zúfalom" pokuse - prehľadanie všetkých súborov na výskyt "usbdisk" - pod ktorým sa mi to mountuje. Skúsil som urobiť "totálny (full)" upgrade systému - a teraz už sa to správa "korektne" .. v /media okrem starého známeho /usbdisk vznikol ďaľší adresár /sda, ktorý obsahuje iba súbor .created_by_pmount nulovej dĺžky, ale celé to funguje o.k. Ničmenej asi sa nedozviem, kde sa to dá nakonfigurovať ručne :-(