tinyfirewall

Sekcia: Ostatné 09.04.2005 | 23:50
Kuko   Návštevník
Neviete mi poradit kde by som zohnal nejaky navod na nastavenie Tinyfirewall? Som zaciatocnik a z tych skratiek som trochu mimo. Mam Mandrake 10.1. Alebo mi aspon poradte co mam z tychto skratiek (Web server, Server domenovych mien, SSH server, FTP server, Mail server, POP a IMAP server, CUPS server, Echo poziadavka ping) odfajknut, aby som bol nejako chraneny + nejake to vysvetlenie. Vdaka.
    • Re: tinyfirewall 09.04.2005 | 23:50
      cHicKi   Návštevník
      povolit ako von alebo dnu.. smerom od teba alebo ktebe :-) (predpokladam ze von) Web server by si mohol vediet co znamena [najcastejsie pouzivany Apache]. Sak aj teraz ak toto citash tak prave pristupujesh k webovemu serveru.Tak ak by si kcel niekedy robit aj ty web tak povol.. Server domenovych mien bude asi DNS [Domain Name Service .. named] Ked uz budesh vediet ako funguje Web server tak sa ti toto zide a predpokladam tiez ze uz budesh vediet oco ide :o) SSH serv. [SecureShell.. openSSH (sshd)].. ak dobre nastavish tak bezpecna vzdialena sprava k masine. FTP by si tiez mohol poznat [FileTransportProtocol].. dobre k prenosu suborov cez siet. MailServer asi robit nebudesh nebude ti treba doma na workstation [najcastejsie sendmail,postfix,qmail] POP [Post Office Protocol] a IMAP [Internet Message Access Protocol] sa este viacmenej tyka ktomu MailServeru kedze ho robit nebudesh tak ani tieto veci ti netreba.. CUPS server [Common UNIX Printing Solution] cize server pre tlaciarne po nete robit asi nebudesh iba ak po sieti .. neviem ako si natom.. ak nikomu nebudesh sherovat tlaciaren po sieti tak nepotrebujesh a nakoniec Echo poziadavka ping .. slovo echo si pozri v slovniku.. a prikaz ping dufam ze poznash .. (ak nie skus man ping v nejakej linux konzole alebo xterme) ale nic sa nestane ak ho tiez nepovolish .. ale byva slusnostov ze by sa mal povolit.