Zväčšenie root oddielu

Sekcia: Ostatné 20.04.2006 | 01:27
Josko   Návštevník
Ako zväčšiť oddiel "/" , systém súborov reiserfs, tak aby mi ten linux behal ďalej ? Pretože som si spravil malý root odiiel (4,2 GB). Dalo by sa to cez live distribúciu nejakým nástrojom, akým ? Nekontroluje linux veľkosť oddielov, že by si mi potom nenabootoval ?
    • Re: Zväčšenie root oddielu 19.04.2006 | 00:35
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      vyskusaj program parted. existuje k nemu aj graficka nadstavba GParted. Len neviem ci ti to pojde za behu systemu, mozno budes potrebovat nejake live CD.
      Debian. apt-get into it…
    • ntfs? 19.04.2006 | 00:50
      Avatar Oliver Kišš Ubuntu, Slax  Používateľ
      je možné gpartedom zvačšiť/zmenšiť linuxovú prtíciu, ak tá druhá je ntfs?
      • Re: ntfs? 19.04.2006 | 00:54
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        nie ntfs nedokaze zmensit. pouzi Partition Magic
        Debian. apt-get into it…
      • Re: ntfs? 19.04.2006 | 00:55
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        alebo najprv prekonvertuj NTFS na FAT32 v niecom
        Debian. apt-get into it…
    • Re: Zväčšenie root oddielu 19.04.2006 | 00:57
      WlaSaTy   Návštevník
      zvecsenie oddielu zo suborovym systemom sa robi v dvoch krokoch: 1) zvecsenie particie (alebo extend do volume grupy) 2) samotne rozsirenie suboroveho systemu ale je pravda ze taketo nieco sa najlepsie robi z nejakeho zachranneho systemu (RescueCD). mozno aj s tymto: http://www.sysresccd.org/Main_Page ale ak uz chces zvecsit /, tak radsej si pockaj na odpoved niekoho co to uz robil ;-) moj root je priblizne taky velky ako tvoj a staci mi to a dlhe roky aj stacit bude. skor by si si mohol vytvorit particiu ktora bude pripajana ako /home. hadaj preco?
      • Re: Re: Zväčšenie root oddielu 19.04.2006 | 01:02
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        mozno mu to nebude stacit. mozno tam potrebuje mat vsetky servery a desktop zaroven? casom sa to predsalen moze minut.
        Debian. apt-get into it…
    • Re: Zväčšenie root oddielu 20.04.2006 | 01:10
      Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
      pokial mas kam resizovat, da sa to trosku mozno hlupym ale (u mna) funkcnym sposobom ja som toto robil tak, ze som bootol z livecd, cely / som ztaroval, a ten tar si hodil na inu particiu. potom som vo cfdisku cely / zrusil a znovu vytvoril s rozsirenou velkostou. pocul som nieco take, ze ked na velkosti pridavas, tak by si nemal prist o data ale istota je istota(preto ten tar) potom by malo stacit nechat cfdisk zmeny zapisat a pouzit utilitku resize_reiserfs. ak by sa nahodou filesystem nejak poskodil tak staci ho znovu vytvorit, naformatovat a untarnut do neho povodne / no a pokial neni kam resiznut, tak treba pouzit zodpovedajuci nastroj na zmensenie nejakej inej particie(partition magic pre ntfs napriklad)
      • Re: Re: Zväčšenie root oddielu 20.04.2006 | 01:27
        Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
        este som zabudol dolezitu vec. ak budes experimentovat s tym tarom tak nezabudni uviest parameter na zachovanie permissions.to je v pripade root particie extremne dolezite
      • Re: Zväčšenie root oddielu 05.07.2012 | 10:20
        PeterM   Návštevník
        Toto nie je vobec hlupy postup ale naprosto genialni....
        • Re: Zväčšenie root oddielu 05.07.2012 | 12:38
          PeterM   Návštevník
          Malo to este jednu dohru a to alokovalo si to cely priestor rozsireny ako obsadeny..
          Mam reiser potom som pouzil reiserfsck a 100 perc uspech.