SCSI scanner

Sekcia: Hardware a Drivery 27.04.2006 | 14:23
Miro   Návštevník
Dobrý deň, prosím o radu: oživujem SCSI scanner (som začiatočník). Podarilo sa mi zistiť, že keď zavediem modul sc (cez modprobe), tak potom už linux (kubuntu) scanner spozná (v /dev/sg0) a aj cez scanimage mi to naskenuje obrázok. Ale: modprobe sc sa mi dá urobiť iba pod root-om a potom mi aj ten scanner pozná iba pod root-om. Keď spustím konzolu, alebo z KDE napr. Kooka, tak sa tvári, že scanner neexistuje. Asi je to triviálnosť, ale neviem čo s tým. Vďaka.
    • Re: SCSI scanner 26.04.2006 | 20:56
      WlaSaTy   Návštevník
      pohoda, v /proc/scsi/scsi mas informacie aj o scanneri a obcas sa tam clovek dozvie zaujimave veci :-) A)modprobe sa da skutocne spustit iba pod rootom (alebo systemovym administratorom). sposobov ako s tym koexistovat je niekolko. 1) nacitavat dany modul automaticky (ci uz v init skripte alebo cez alias v definicii modulov alebo cez scsi hotplug) 2) pouzit sudo existuju aj dalsie sposoby, ale teraz ma nenapadaju. B)priamy pristup na zariadenie je mozny tiez iba pod rootom (alebo sysadminom). zas mame niekolko sposobov: 1) dat pravo zapisu na dane zariadenie potrebnym uzivatelom 2) pouzit sudo alebo nastavit suid bit pre skenovaci program 3) nastavit si sluzbu ktora sa bude starat o priamy pristup idealne riesenie je A1,B3. ja pouzivam z vlastnej lenivosti A1,B2. riesenie B1 neodporucam, moze sposobit kolizie ak budes pouzivat napriklad SCSI zariadenie (usb klucenku, fotak, SATA disk). vtedy ti ho moze nejaky zlomyselnik zlikvidovat. teda, ak si sadne za pocitac alebo sa nan prihlasi vzdialene.
      • Re: Re: SCSI scanner 27.04.2006 | 14:23
        Miro   Návštevník
        Vďaka, za rady ten "modprobe sg" (a nie sc - chybička se vloudí) mám v init skripte a hneď za to som nastavil novovzniknutému /dev/sg0 group scanner a všetko už funguje.