Nova distribucia / Linux ako Windows 2

Sekcia: Ostatné 13.04.2005 | 03:16
Toudy   Návštevník
Kedze sa okolo prispevku "Nova distribucia / Linux ako Windows" strhol strasny flameware tak som sa rozhodol zalozit pokracovanie, v ktorom by sa mala komentovat IBA ta samotna distribucia a nie vyhody/nevyhody danych OS. Tymto by som rad poprosil, ze v akom stadiu vyvoja sa nachadza toto distro, popripade ak je treba nejaku pomoc (preklad, beta test, ...) alebo ak je uz dostupne iso a tak.. Diky
    • aha.. 07.03.2005 | 20:44
      Toudy   Návštevník
      Hmmm.. Tak sa mi zda, ze ludia sa chcu radsej hadat ako to distro skusit.. ;o)
      • Re: aha.. 07.03.2005 | 20:52
        Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
        Ľudí viac baví flamewar na tému Windows vs Linux alebo aká distribúcia je tá najsamlepšia ;)
        • Re: Re: aha.. 07.03.2005 | 20:56
          Toudy   Návštevník
          Pravda, svata pravda.. Nie ze by nas (linuxakov) bolo malo, ale este sa aj triestime podla pouzivanej distribucie.. :(
          • Re: Re: Re: aha.. 07.03.2005 | 21:37
            Lego   Návštevník
            Presne tak.. Pani krasne ste to napisali. Every Day We Are More !!! ;)
      • Re: aha.. 07.03.2005 | 22:42
        Avatar daimonion kubuntu  Používateľ
        Toudy ja by som to distro rad skusil :-).Dufam ze bude coskoro.A ked sme pritom bol by som rad keby v tom distre bola nejaka jednoducha instalacia drivera na graficku kartu alebo najlepsie by bolo ak by uz pri instalacii toho distra ste si zvolili typ grafickej karty a ono by vam to nainstalovalo.
        • Re: Re: aha.. 08.03.2005 | 18:43
          Toudy   Návštevník
          Na spravnu rovinu: ja tu distribuciu nevyvyjam, preto som zalozil tento thread aby "zodpovedny" za to distro sa ozval, ze ci nepotrebuje s nicim pomoct alebo tak.. K tym grafickym kartam: kazda (tusim) graficka karta ti "pojde", ale vacsi problem bude s 3d hardwareovou podporou, ale celkovo si myslim, ze nainstalovanie ovladacov od NVidie nie je vobec tazka zalezitost.. Ati neviem, neskusal som..
    • Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 09.03.2005 | 15:01
      Mattix   Návštevník
      Musim povedat, ze som celkom poteseny zaujmom ohladne tejto distribucie. Zo zaciatku ked som zalozil prve forum som si myslel, ze ludia sem budu pisat konkretne napady, co by tam nemalo chybat. Par ludom sa to aj darilo. Lenze potom sa tam strhla nekonecna tema o tom co je lepsie a pod. Prva verzia je uz na svete. Mam s nou vsak par HWD problemov. Prave pracujem na prerobeni KONQUERORa na nieco jednoduchsie pomocou roznych skriptov. Uvital by som preto pomoc v akejkolvek podobe, ci uz napadmi, prekladanim alebo konkretnymi programami. Ty co by ste boli ochotny, napiste bud sem alebo na mail > mattix@szm.sk
      • Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 09.03.2005 | 15:16
        d   Návštevník
        no myslim si, ze tej distribucii pomoze ak by mal uz nainstalovany a nakonfigurovany wine aj xwine. a super by bolo keby si mohol nahodit aj autodetekciu modemu od ST toho vigoru318 (aby sa po instale distra dal rovno pouzivat..) lebo velmi vela ludi ma s tym problemy (vratane mna) ved je to distro hlavne pre slovakov...asi :) a este by bolo super keby sa dalo vacsina programov instalovat cez nejaky instalator a nie cez konzolu....to je pre windowsakov a newbies dost tazke a nepohodlne....
        • Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 09.03.2005 | 17:16
          Mattix   Návštevník
          Wine je, Xwine bude v dalsej verzii.
        • Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 09.03.2005 | 17:33
          Mattix   Návštevník
          Instalator mam uz vymysleny ale potreboval by som niekoho na naprogramovanie. Hlasi sa niekto?
      • Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 11.04.2005 | 11:45
        Ykso   Návštevník
        Hlavne zlepsi prosim Ta hardwarove rozpoznavania-aby ta distribucia poznala napr.USB zariadenia.Trb.dokonaly sytem ako SuSe 9.2 ma v dnesnej dobe problemy s detekciou s adsl modemami,sim modemami,vylepsi databazu driverov napr.tlaciarni,skenerov CANON ktore maju strasne slabe zastupenie vo vacsine distribucii. To su len take zakladne veci.A myslim ze vacsina users privita to ze nebudu musiet kompilovat jadro len kvoli tomu aby rozbehali,dnes uz standardny usb adsl modem.
    • Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 09.03.2005 | 15:16
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      neviem nesledoval som tento thread, ale mam aj tak otazky: je tato distribucia v teoretickej rovine, alebo sa bude/je vyvijana? a naco robit nieco, co sa podoba windowsu? kvoli grafike, lahkosti pouzivania, viac grafickych konfig. nastrojov? ludia sa tak nic nenaucia...
      • Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 09.03.2005 | 17:14
        Mattix   Návštevník
        Zacinas davat presne tie iste otazky ako v prvom fore. Nie vsetci ludia sa chcu nieco nove ucit. Chcu pocitac vyuzivat tak ako doteraz. Vytvorenim tejto distribucie chcem aby ludia vyuzivali OS legalne. Urcite vsetci vieme ze nie kazdy si Windows kupuje.
        • Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 09.03.2005 | 17:17
          borgcube   Návštevník
          no keby si mal splnit vsetky poziadavky user (nex je podpra winmodemu TYP1, TYP2...), nex je tam toto alebo toto, tak tu distribuciu nikdy neurobis...
          • Re: Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windo 09.03.2005 | 17:32
            Mattix   Návštevník
            Nesustredujem sa na HWD ale na ovladanie
            • Re: Re: Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako W 10.03.2005 | 08:55
              borgcube   Návštevník
              no ked sa nesustredis na hwd, tak to bude zaciatocnikom prt platne. potrebujes tam mat beznu podporu hwd (winmodemy, graficke karty, sata ...) ako ma windows.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux a 10.03.2005 | 15:34
                Mattix   Návštevník
                myslis ze by na to jeden clovek stacil? Zostav tím a uz je to o niecom insom. Mne ide iba o nacrtnutie mozneho sposobu ovladania.
          • Re: Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windo 10.03.2005 | 17:45
            d   Návštevník
            super by bolo keby ten OS mal nioeco podobne ako YaST....viem ze to nie je lahke, ale bolo by to super
        • Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 12.03.2005 | 21:11
          frolobaci   Návštevník
          mna iba napadlo, co keby sa do tejto distro pridala podpora pre Braillovske riadky - Braille display (ma to tusim iba SuSE). A este lepsie by bolo, keby tam bol hlasovy vystup (cize nejaky systetizer ludskeho hlasu - tzv. screen reader)... pre nevidiacich a slabozrakych... Myslim, ze boli nejake projekty, ale nemam s tym skusenosti... Netvrdim, ze to treba spravit hned, ale perspektivne.... co myslite?
          • Re: Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windo 12.03.2005 | 21:32
            Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
            Hlasový výstup bude v KDE 3.4 štandardnou súčasťou, čiže ak ho bude táto distribúcia obsahovať, bude tam to, čo si želáte.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako W 13.03.2005 | 00:29
              frolobaci   Návštevník
              To som nevedel... :( A bude to vediet hovorit po slovensky a po cesky??
    • Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 12.03.2005 | 22:27
      Bzuk   Návštevník
      Dá se to už někde sehnat? Rád bych takovou distribuci vlastnil a používal, kdyby byla konečně k sehnání. Nepotřebuju se hrabat v konfigurácích, já potřebuju pracovat. Nejsem systémák ani nejsem programátor. Jsem účetní. A nezajímají mě moduly zavedené do jádra, nebo co momentálně dělá to nebo ono v systému.
      • Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 08.04.2005 | 21:44
        marvi   Návštevník
        Treba ze jsem necetl tuto diskusi celou, prominte , ale ja nechapu duvod , proc by takova distribuce mela byt.... Proc nepouzivate radeji windows? vzdyt i software pro windows je staveny pro win, ne pro cedegu, wine, crossover office, apod. snad jen jediny duvod je mit windows oficialne zadarmo, ale windows neni linux (nastesti)
        • Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windows 2 09.04.2005 | 00:16
          Bzuk   Návštevník
          Především se má zkusit všecko. Myslím si že to platí také ve světě počítačů. Myslíte si snad že lidé musí jenom kupovat Windows a že by neuvítali nějakou jinou a třeba lacinější možnost? Já si myslím že právě taková možnost volby by mohla podobnou distribucí pro normální lidi být vítaná a skutečně se nedomnívám, že linux automaticky znamená hrabání se v konfiguračních souborech a přepisování věcí o kterých 99 lidí ze sta stejně ani netuší k čemu to je a co tím změní, když něco přepíší. Možná si myslíte že je ostuda klikat myší. Já a další miliony lidí po celém světě si to evidentně nemyslíme a proto po nějaké linuxové nebo jiné snadno kongigurovatelné a hlavně přátelsky se chovající náhradě za Windows voláme. Záleží na tom, kdo nás vyslyší. Může to být linuxářská komunita, ale může to být klidně také někdo úplně jiný a linuxáři potom mohou zůstat skutečně pouhou minoritou, kterou ostatně zatím stále jsou. S vaším přístupem pane asi moc nových uživatelů k linuxu přecházet nebude. Tím se nebude měnit přístup vývojářů HW k linuxu. Kdo by se snažil dělat ovladače pro pár lidí že?
          • Re: Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako Windo 09.04.2005 | 18:44
            marvi   Návštevník
            Neprve reknu, ze nechci vytvaret flame . No ja mam zkusenost predevsim s mandrake -klikaci (ted uz mandriva) a se slackware , ale nejsem zaden guru, ale na mem pc si klikaci mandrake delalo co chtelo ...posledni kapickou tehda byla tvkarta, ktera "zapominala" programy, tak jsem zkusil slack a u nej jsem dodnes...jiste musim se ucit jak co nastavit coz jsem musel i u windows...vsak si vpomente (a neni to nijak slozite) , nebo nemate zname , kteri s win teprve zacinaji a nevi co je to za ikona, kde nastavit zvuk, jak co najit....nainstalovat , mimojine v lin uz taky jsou instalatory (OOo, firefox, myslim ze i mozilla apod) Tim chci rict, ze pokud neco takoveho vznikne, bude to podle meho nazoru jeste dlouho trvat nez se to doladi, navic byt vami, radeji bych se nasmeroval na to Suse, nebo Mandrivu , ti se tim primo zabyvaji maji na to vyvojare a pokud vam jde o windows vzhled tak myslim linspire (kdysi lindows) nebo lycoris , ale mnohe nejsou zdarma http://distrowatch.com ps: rozumim tomu dobre , ze chcete klikaci linux...... ne windows jaksi "obaleny" v linuxu ...tj. predevsim se spoustenim win-softwaru tzv.freewindows :-) Vetsine lidi uzivajicich linux prave to nastaveni sedi a softu uz je pro linux taky dostatek a kvalitniho, i kdyz stale se vyvijeciho. Zalezi jen na kazdem z nas co nam vyhovuje , moznost volby tady zatim je. Treba muzete zalozit nejake zdruzeni, nebo nekam poslat par mailiku, zdali by se to nedalo nejak rozjet, ale asi to zase bude zavisle na financich , jo dneska zdarma jde vse tezko :-) jeste me napadlo zkusit MacOS, treba pujcit, vyskouset (i kdyz koupe je taky financne vycerpavajici) S pozdravem Marvi
            • Re: Re: Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux ako W 09.04.2005 | 23:16
              Bzuk   Návštevník
              Také nechci flamovat, ale ani nemíním uznat stále opakované dogma o tom že Linux nejde udělat jiný, než je ten který známe. Tedy ten který nás nutí psát kdejakou změnu do configů atd. Sám jsem zkusil několikrát MDK a nikdy bych si ho už na disk nepustil, a dokonce bych všemožně proti této trapné napodobenině OS bojoval, kdyby si to někdo z mých přátel chtěl instalovat. Nic otřesnějšího jsem zatím neviděl. Jak sám píšete, MDK si na vašem počítači dělal co sám uznal za vhodné. Totéž dělal na mém počítači a kdyby jenom to, bylo by to ještě snasitelné, nebo bych si mohl myslet že byl problém spíše u mě :-) Jak jsem si mnohokrát na těch několika instalacích MDK ověřil, tento Linux má opravdu velké mezery v práci s HW a dokonce i s jeho hledáním při instalaci. Když neumí najít nějakou desku, měla by být přeci možnost ji třeba ručně dopsat. Jenže po novém startu PC to co člověk napsal kamsi samo zmizelo a HW je opět pro MDK neznámý. A tak se jednoduše nemůžete dostat na internet, protože vaše MDK ignoruje síťovou kartu vašeho computeru... Mě to málem doslova a do písmene odradilo od dalších pokusů o zvládnutí Linuxu a už jsem chtěl zůstat dál pouze na MS Windows. Až jsem jednoho dne našel na internetu zmínku o distribuci vycházející z Debianu a tou je i Vám asi dnes už známé Ubuntu. Stáhnul jsem ho, nainstaloval jsem ho a bez potíží ho používám do dneška. Nikdy jsem nezaznamenal jediný problém týkající se HW. Ubuntu perfektně samo našlo všecko co mám v počítači a samo všecko nastavilo tak, že to frčí jedna báseň i bez nutnosti mých zásahů do configů. Ne že bych si něco nepoladil tak, abych si systém nastavil jak jsem ho mít sám chtěl, to ano, nastavoval jsem si toho postupně dokonce docela hodně a dnes už toho z Ubuntu v počítači asi moc nezbylo a spíš se to všecko postupně změnilo na Debian, ale to není asi ani rozhodující. Hlavně že všecko šlape. Proč jsem se ale hlásil k té klikací distribuci? Přesně pro to o čem jsem psal výše. Dál si myslím že je moře lidí kteří z nějakých důvodů hledají možnosti jak by mohli přejít k jinému OS. Třeba jen proto, že si pořídí domů starší počítač z druhé ruky bez veškerého programového vybavení i bez OS a krást nechtějí. Už jen tato možnost by byla přeci jasnou volbou pro pomoc vývojářů linuxové klikací distribuce, pokud by ale někdo byl ochoten takovou vytvořit. Nebo ne?
              • Re: Nova distribucia / Linux a 10.04.2005 | 02:18
                marvi   Návštevník
                Asi se to bude ubirat timhle smerem, tedy zjednoduseni a prizpusobeni vice radovemu uzivateli (viz KDE) ale bude to trvat.....Taky ten smer asi ovlivni zase microsoft svou dalsi ohlasovanou verzi win. Ale kdyz si vemete jen to , ze nejaky linux v podstate existuje, ze se da srovnavat s vyvijenym , resp. placenym OS typu windows, neni to skvele? Nakonec nechci se poustet do dalsich uvah, na svete jsou dulezitejsi (a mnohdy i prijemnejsi) veci nez jakykoli OS na nasich pc........
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nova distribucia / Linux a 13.04.2005 | 03:16
                Bzuk   Návštevník
                Ano je skvělé že je vedle MS Windows ještě Linux, že je freeBSD, že je MasOS X a já nevím co dalšího. Jako strašnou slabinu u Linuxu ale vidím to ohromné množství distribucí. Málem jako kdyby každý linuxák chtěl zplodit vlastní distribuci. Přitom by podle mého názoru bylo mnohem přirozenější mít jen to co je časem prověřené a co je všeobecně uznávané jako dobré distribuce. Tedy asi to SuSE, Debian, RH nebo FC, pak něco víc klikacího a méně linuxového :) a asi by ani neškodilo vyházet z jednotlivých distribucí tu spoustu stejných programů. Určitě by to stačilo, když to například stačí v Ubuntu. Tam nenajdete deset kancelářských balíků, deset e-mailových klientů atd. jako jinde. Je tam prostě to nejpoužívanější a pokud se někomu nelíbí že s Ubuntu nainstaluje OOo, prostě ho vyhodí a doinstaluje si Koffice nebo něco jiného. Ale to už si stáhne sám z internetu. Jinak ubuntu je Debian na 1 CD. A běhá přitom jako čert.