Zistovanie chyb v HDD

Sekcia: Hardware a Drivery 16.05.2006 | 00:53
Avatar fedora FeoraCore/OpenSuSe  Používateľ
Skor by som chcel dostat ibe nejake dobre rady pri zistovani chyb na pevnom disku..Totiz som to este neskusal. Ak dobre viem sa to robi s prikazom fsck, no iba na nepripojenych particiach...Ako to spravit najefektivnejsie? Vopred vdaka za dobre rady:) s pozdravom fedora
    • Re: Zistovanie chyb v HDD 15.05.2006 | 13:35
      Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
      ide o to, ci chces chyby filesystemu, alebo chces fyzicke chyby pevneho disku, pretoze chyby filesystemu ti zisti fsck, ale na fyzicke chyby pevneho disku sluzi badblocks.
      • Re: Re: Zistovanie chyb v HDD 15.05.2006 | 13:51
        Avatar fedora FeoraCore/OpenSuSe  Používateľ
        ten badblocks sa da pouzit aj na pripojenych particiach?
        • Re: Re: Re: Zistovanie chyb v HDD 15.05.2006 | 17:31
          WlaSaTy   Návštevník
          ak su dane disky pripojene read-only a spusti sa nedestrukcny test, tak ano. inac clovek pochopitelne prepise obsah disku a prijde o data. ps: nestacilo by precitat status pre smart?
          • Re: Re: Re: Re: Zistovanie chyb v HDD 15.05.2006 | 18:58
            Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
            smart ti dokaze reportovat uz vzniknuvsie chyby, ak mas napriklad oblast disku, ktoru nepouzivas, necitas z nej, nezapisujes na nu a je vadna, smart ti to len tak lahko neodhali... mozno by pomohol throuth test smartu, ale nespoliehal by som sa nanho, badblocks to isti
            • Re: Re: Re: Re: Re: Zistovanie chyb v HDD 15.05.2006 | 19:32
              WlaSaTy   Návštevník
              zavisi na co to chce. pametam sa ze chalani chodili reklamovat maxtory do agemu s papierom kde bol vypis z informacii o smart-e.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zistovanie chyb v HDD 15.05.2006 | 22:16
                LuKKaS   Návštevník
                Ja mam take CD ktore nabootujes a das si but FULL test alebo QUICK test a vo FULL teste ti vsetky vadne sektory vyradi z prevacky a vsetko ostatne ide tak ako ma ist ale ak mas viac nez 100GB HDD tak ti to bude kontrolovat viac nez 10HODIN a vsetko samozrejme sa ti z toho HDD vymaze ale je to fajn softik mne to ide aj rychlejsie ked som to dal prekontrolovat
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zistovanie chyb v HDD 15.05.2006 | 23:04
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  a typujem, ze vola sa PowerMAX. To je uplne na nic... mne vyhodil 2 disky, ze su vadne a po vymene dosky zazracne funguju bez chyby (aj podla PowerMAXu). Ovela lepsi test je, ked vypnes dma na disku a pustis 4x po sebe DD, viem, ze to trva, ale je to fakt dobre (podla toho boli tie disky OK). Mam s tym svoje skusenosti (diskusia).
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zistovanie chyb v HDD 15.05.2006 | 23:06
                Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                uprimne povedane, v ageme im je to takmer jedno co tam je napisane ako popis chyby... Naposledy som mu tam napisal, ze "disk nejde", strcil ho, fakt nesiel a dal mi novy :).
                Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zistovanie chyb v HDD 16.05.2006 | 00:01
                  WlaSaTy   Návštevník
                  uprimne povedane, je rozdiel cakat kym disk odide uplne (a mozno stiahne zo sebou aj radic) a sledovat jeho zivotne funkcie. uplne zlyhanie hardware by som neriskoval, uz len koli tomu ze mam svoje data rad. ale, na druhu stranu je sranda ak clovek vidi v syslogu spravu zo smard daemona ze ma na disku teplotu 100C, ak tu teplotu disk poskytuje vo farenheitoch ;-)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zistovanie chyb v HDD 16.05.2006 | 00:53
                Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
                ked ti smart vypise, ze tam chybu mas, znamena to, ze ju tam mas, ale ked ti vypise, ze ju tam nemas, neznamena, ze ju tam nemas, znamena to, ze pri prevadzke disku k nej nedoslo :)