ubuntu instalacia-problem

Sekcia: Konfigurácia 27.05.2006 | 12:34
kizman   Návštevník
pokusal som sa nainstalovat si ubuntu.2krat. zastalo mi to na 51 percentach a nedalo sa nic robit, len podrzat tlacitko off na laptope, az kym sa natvrdo nevypol. vysvetlim situaciu. mam naistalovane windowsi a mandrivu. chcel som instalovat na hda5, logicku particiu a ponechat home, formatoval sa teda ten hda5 a aj swap... neviem ci som dobre ponastavoval tie particie v rozdelovani disku pri instalacii...mal som tam particiiu hda1 - ntfsc, a potom logicke particie hda5,6,7 - v poradi /,swap,home ale v rozdelovaci som nevidel tu fyzicku particiu hda2 na ktorej mam tie tri logicke.teda aspon tomu tak rozumiem. tak, pocitac som dvakrat natvrdo vypol a potom zapol, nenabehol lilo, len tmava obrazovka, musel som dat naspat mandrivu,potom to nabehlo. mam taketo riesenie, chcel by som poradit, ci je spravne, alebo ci spravit nieco ine. spravit to nejako tak, aby sa zrusili particie, ktore nie su windows a spravit z disku ntfs, ale zaroven dam dat aj nejaky zavadzac, ktory mi ten windows spusti, lebo ako vidim, tak mi to ten lilo nejako nezvladol. potom tam hodit to ubuntu. chcem tam vsak nechat windows a urcit mu velkost. opyta sa ma to ten instalator? lebo som tam videl myslim len vymazat cely disk, alebo rucne rozdelenie disku.ked dam to rucne rozdelenie, da sa to potom spravit nejako automaticky, aby sa vytvorili tie potrebne particie a pekne sa to nainstalovalo? diky moc za rady. ps.ako overim, ci mam to cd dobre napalene, dufam, ze nebol aj v tom problem.ale skor myslim, ze to bolo v tych particiach.
    • Re: ubuntu instalacia-problem 27.05.2006 | 02:43
      aaa   Návštevník
      takze ak to chapem tak chces win+ubuntu. (ak sa chces zbavit LILO ,tak nastartuj mandrivu a niekde v rescue mode je volba obnovit zavadzac, to vrati naspat ten z win-u. Teda ak si nezrusil particiu kde je nainstalovana mandriva). Potom znovu nastartuj mandrivu a v nej si rozdel disk tak ako potrebujes (nespoliehal by som sa na automaticke rozdelovanie volneho miesta v ubuntu). Po rozdeleni disku skonci instalaciu mandrivy (kedze chces ubuntu:-)). Takto budes mat pripraveny disk pre ubuntu. (Rozdelovat disk mozes aj v ubuntu ale v mandrive je to ovela jednoduchsie.) Zacni instalovat ubuntu ,pozri si vsetky volby (F2-F5?) , mozno sa treba pohrat s ACPI.Potom vyber volbu "expert" ,pri rozdelovani disku zvol tie vytvorene particie.Nastav pripojny bod / , swap /HOME , ako suborovy system ext3 (iny sa ani neda vybrat:-)). Nemal by s tym byt problem. Ako zavadzac sa nainstaluje grub, a prida do ponuky windows. Mozes si vybrat kde chces nainstalovat zavadzac. Podla mna hda1 je 1. primarny disk na prvom radici , hda2 je 2.primarny disk na prvom radici.atd az hda4, hda5 je prvy logicky disk ,hda6 druhy logicky disk....Neviem ako mas rozdeleny disk ale ak mas len jeden primarny disk (C:) tak hda2 nehladaj. na overenie ci je spravne stiahnuty iso image treba vediet md5 sucet, tam kde si stahoval iso je subor s tymto kontrolnym suctom. V linuxe to overis prikazom md5sum stiahnuty_obraz.iso , zobrazi sa ti sucet a ten porovnaj s tym co je niekde na serveri.Vo win-e skus md5summer ,niekde sa to tu uz rozoberalo.
      • Re: Re: ubuntu instalacia-problem 27.05.2006 | 03:43
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        >>Podla mna hda1 je 1. primarny disk na prvom radici , hda2 je 2.primarny disk na prvom radici.atd az hda4, hda5 je prvy logicky disk ,hda6 druhy logicky disk....Neviem ako mas rozdeleny disk ale ak mas len jeden primarny disk (C:) tak hda2 nehladaj.
        Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: ubuntu instalacia-problem 27.05.2006 | 03:45
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        "Podla mna hda1 je 1. primarny disk na prvom radici , hda2 je 2.primarny disk na prvom radici.atd az hda4, hda5 je prvy logicky disk ,hda6 druhy logicky disk....Neviem ako mas rozdeleny disk ale ak mas len jeden primarny disk (C:) tak hda2 nehladaj." opravim ta: hda/hdb - primary/secondary master zariadenie hdb/hdd - primary/secondary slave hda1-hda4 primarna particia. jedna z nich moze byt extended (ta sama nema ziaden filesystem), a potom hda5 a vyssie su logicke particie v extended. je to DOSovske rozdelenie disku. (hmm, zda sa, ze to hore sposobili
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: ubuntu instalacia-problem 27.05.2006 | 03:45
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          nj, je to bug :)) <<
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: ubuntu instalacia-problem 27.05.2006 | 10:58
            kizman   Návštevník
            aky je to bug?mozno som to sposobil aj ja :-) skusim to teda spravit, ako mi radil aaa. ubuntu sa bude instalovat do do /, z nastavenia pri rozdelovani disku v instalaci mandrivy mi ostane disk rozdeleny na hda1 ntfs fyzicka particia, hda 5 ext3 logicka particia hda6 swap logicka particia hda7 ext3 logicka particia dobre, len nevidim tam to hda2 extended, v ramci ktoreho som videl aj v Gparted zoradene tie trilogicke particie.
          • Re: Re: Re: Re: ubuntu instalacia-problem 27.05.2006 | 11:05
            kizman   Návštevník
            aky je to bug?mozno som to sposobil aj ja :-) skusim to teda spravit, ako mi radil aaa. ubuntu sa bude instalovat do do /, z nastavenia pri rozdelovani disku v instalaci mandrivy mi ostane disk rozdeleny na hda1 ntfs fyzicka particia, hda 5 ext3 logicka particia hda6 swap logicka particia hda7 ext3 logicka particia dobre, len nevidim tam to hda2 extended, v ramci ktoreho som videl aj v Gparted zoradene tie trilogicke particie.
            • Re: Re: Re: Re: Re: ubuntu instalacia-problem 27.05.2006 | 12:34
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              nie, ten bug je tu na fore. mi to urazalo kus spravy
              Debian. apt-get into it…