instalacia linuxu

Sekcia: Ostatné 02.06.2006 | 20:04
Kito   Návštevník
Zdravim chcem sa opytat ako je to s instalaciou ked uz mam nainstalovany windows a linux chcem dat na druhy disk. Este som ziadny OS neinstaloval a bojim sa ze satratim data. Diky za kazdu odpoved
    • Re: instalacia linuxu 30.05.2006 | 17:52
      Jerry SEJTYS   Návštevník
      TAk majprv bu som sa popozeral po tomto fote tema s a volala DUAL BOOT alebo nieco take.. potom google a ak sa ti vobec nexe tak fyzicky odpoj disk z Widlami a na ten druhy sa pokus nainstalovat User frendly distro mandriva, suse, ubuntu.. a dalsie ine. PS: Preco xes instalovat prave LIN ked si este neinstaloval ani WIN???? Vela zdaru...
      • Re: Re: instalacia linuxu 30.05.2006 | 18:40
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        instalacia linuxov, ako je hore uvedene, je dost jednoducha... pri instalacii sa spyta kam to instalovat, nie je ziadny problem velmi lahke je to napriklad v mandrive... napalis DVD z iso suboru, v biose (alebo cez f11 ymslim) spustis boot z DVD, a vsetko je uz potom v grafike... ak si nic nerobil s diskom, tak poradim kde ho hodit... spusti si Mrkvosoft Woknows, uvolni si nejaky disk (prehadz vsetko z neho na ine disky) a zapis si jeho velkost. potom z DVD nabootuj linux a daj to instalovat tam. v mandrive je taka vecicka ze kliknes potom na ten prazdny disk a das ho zmazat... vytvor tam swap disk (daj mu napriklad 400 mb to uplne staci) a cely zvysok daj ako ext3 (to je nativny linuxovy. mozes dat aj reiser to je viac menej jedno)... a len cupkaj dalej... pekne pokracuj... ked sa vsetko nainstaluje, tak bude davat tabulku ci chces spustit woknows alebo linux... este jedna dobra rada - ak budes potom hladat ovladacie panely, stlac ALT+F2 a napis tam "mcc". v suse je to "yast"
        • Re: Re: Re: instalacia linuxu 30.05.2006 | 20:29
          kito   Návštevník
          Vdaka no ja neviem ako spravit ten swap disk ani ext3 mozes to prosim trochu popisat? A planujem nainstalovat ubuntu. Bude sa to spravat rovnako?
          • Re: Re: Re: Re: instalacia linuxu 30.05.2006 | 21:01
            Avatar sejtys Red Hat 8, Debian, SUSE 10  Používateľ
            Bude sa to spravat rovnako ale neviem ci poznas nejaky soft na delenie diskov.... ked mam jednu 40GB a potrebujem spravit odiely 20GB, 5GB, 10GB, 5GB. ak niegoogle ti pomoze ale osobne by som to robil najprv na skusku na inom disku. Teda ako som pisal Fyzicky odpojit jeden disk a potom zacat z instalaciou a pozorne citat a skusat. Osobne si myslim ze ak clovek cita tak nic nepokazi.... Vela zdaru..:)
            • Re: Re: Re: Re: Re: instalacia linuxu 30.05.2006 | 21:15
              Kito   Návštevník
              Vdaka. Tak ze mam pod Woknows pomocou google spravit swap disk a ext3 a nechat zapojeny len ten disk na ktory to budem instalovat a bude to v pohode?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: instalacia linuxu 30.05.2006 | 21:46
                Avatar sejtys Red Hat 8, Debian, SUSE 10  Používateľ
                Wobec chlape nechat zapojeny ten disk kam xes instalovat (fyzicky disk na ktorom nemas wokna) spustit install a citat. ale mala kura na www.google.sk by tiez pomohla..;-)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instalacia linuxu 30.05.2006 | 23:00
                  Tomáš Hanzel   Návštevník
                  Linux Mandragora si vie zobrať s disku pokial mu to povolíš, a nestratíš pri tom žiaden súbor, neprídeš o data na inej partícii. Avšak je lepšie vopred rozdeliť si disky. I pod windows existuje na správu diskov program, ale to si nespomeniem. Lepšie je zohnať si Partition Magic s rozumiteľným jazykom a tak si rozdleiť disk bez stráty dát. Ešte je tu možnosť vymeniť Mandragoru sa SuSE a ten je už kompletne rozumný a vie si disk rozdeliť sám, ale nehá i teba pre rozdelenie disku. Je prehliadný a nič sa nestane ak budeš pozorný i ty. ps: Nieje to také nebezbečné ako sa zdá.
    • Re: instalacia linuxu 02.06.2006 | 15:31
      Kito   Návštevník
      no idem skusit instalovat. Keby som sa dlho neozyval tak som nieco pobabral :)
    • Re: instalacia linuxu 02.06.2006 | 20:04
      Kito   Návštevník
      no uz som to nainstaloval. Vdaka za pomoc