instalacia win98 na debian - neberie mi boot cd

Sekcia: Ostatné 02.06.2006 | 18:51
ares   Návštevník
Ahoj. Na PC mam OS Debian Woody a potreboval by som nainstalovat aj Win98 (opacny postup by bol lepsi, ale nekce sa mi preinstalovat Woodyho ;-) Problem je v tom, ze PC akosi ignoruje instalacne CD Win98 (bootovacie) a pokracuje v starte linuxu. V biose mam samozrejme nastavene poradie bootovania CDROM,C,... Podobne je to aj s natiahnutim DOS-u z floppy. Povodne som myslel, ze problem by mohol byt niekde v biose, ale z instalacneho CD Debian Woody to ide bez problemov. Neviete mi pls poradit, v com by to mohlo byt? Dakujem btw - lilo je nainstalovany v MBR disku a nie na linuxovej particii.
    • Re: instalacia win98 na debian - neberie mi boot c 30.05.2006 | 21:24
      WlaSaTy   Návštevník
      Ak sa jedna o originalne CD urcene na instalaciu Windows tak by tento problem nemal nastat. S najvecsiou pravdepodobnostou sa nejedna o bootovacie CD ale o jeho nekvalitnu kopiu. Keby uz neskoncila podpora MS pre Win98 tak by som odporucil obratit sa na podporu firmy MicroSoft. smola ze sa tento portal nevola windowsos.sk poznamka "ako tato otazka suvisi s linuxom (alebo GNU)" nema vyznam.
      • Re: Re: instalacia win98 na debian - neberie mi bo 31.05.2006 | 02:22
        .   Návštevník
        autor otazky mozno chcel zistit ci to bootovanie nie nejako blokovane tym ze tam ma uz nainstalovany linux.
        • Re: Re: Re: instalacia win98 na debian - neberie m 31.05.2006 | 17:20
          WlaSaTy   Návštevník
          nie, tento problem nema spolocnu crtu s linuxom a tym padom sa ho netyka. ale, na druhu stranu sa riesenie da ponuknut aj cez GNU nastroje, hoci aj pod linuxom. sam som bol pred casom postaveny pod podobny problem.: v praci multilicencia na win98, tym padom som to mal legalne dostupne. obraz cd nemal rozsirenie el-torito (boot iso) ale vyriesit sa to dalo jednoducho. prehral som si obsah cdcka do adresaru, nahral tam obraz bootovacej (zachrannej) diskety pre dos/win98 s podporou cdrom a vytvoril som vlastne bootovacie iso pomocou mkisofs a napalil pomocou cdrecord. instalacia je potom klasicka: cd E: (alebo kde spristupni cdrom) cd win98 setup.exe 3x reboot to ze som to chcel koli vyskusaniu duke-nuken (legalne nadobudnutej antologii za cca 150Sk z levnych knih - skutocne dobra kupa pre zberatela) spustanej pod qemu uz je len ceresnicka na torte. skoda ze pri otazke na starsi typ windows posle technicka podpora microsoftu zakaznika kupit 10x vykonnejsi hardware a k nemu aj novsi windows (minimalne xp). ja osobne povazujem taketo jednanie za diskriminaciu, ale to uz je totalne OT.
          • Re: duke 31.05.2006 | 17:33
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            heh, ja mam tiez legalneho duke3d ;)) ale uz nepotrebujes nic emulovat. existuje multiplatformny eduke32 (je tam mozne aj quake ovladanie :))
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: duke 31.05.2006 | 17:56
              WlaSaTy   Návštevník
              mne skor islo o dokaz moznosti a nie o hru samotnu. ale dik za linku. ak sa k tomu dostanem, tak to aj vyskusam ....
    • Re: instalacia win98 na debian - neberie mi boot c 31.05.2006 | 10:02
      Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
      LILO s tym nemoze mat nic spolocne, to sa dostane k slovu az ked mu preda riadenie BIOS a to sa stane az v pripade, ze sa BIOS presvedci, ze v disketarni, ani CD mechanike nie je ziadne bootovatelne medium. Pri tom CD windows-u by sa dalo uvazovat o tom, ze je bud poskodene, alebo nie je bootovatelne, u diskety by sa dalo uvazovat o tom, ze disketova mechanika umrela, inac si to predstavit neviem, je tazke nenabootovat z diskety, ktora bola vytvorena ako bootovacia disketa.
      • Re: Re: instalacia win98 na debian - neberie mi bo 31.05.2006 | 11:38
        uid0   Návštevník
        urcite to je len cd s nakopirovanym instalatorom win
        • Re: Re: Re: instalacia win98 na debian - neberie m 01.06.2006 | 11:18
          ares   Návštevník
          Ahojte. Dakujem vsetkym za doterajsie (aj ked niekedy zcestne) odpovede. Som si vedomy toho, ze tento problem mozno nema s linuxom vela spolocneho, ale keby som na tom PC nemal nainstalovaneho Woodyho, tak by som do tohto fora vobec nepisal... A riesit tento problem vo Windowsackej komunite sa mi vzhladom na pritomnost toho Linuxu tiez nevidi ako idealne riesenie. Teraz ale nazad k veci. Win98 je legalne kupeny OS a instaloval som z neho uz niekolko krat. To CD je urcite bootovatelne... Navyse, ako som uz pisal v prvom vstupe tento problem sa prejavi aj pri pokuse natiahnut DOS z floppy (btw ta disketovka je urcite OK, overil som si to). Je jasne, ze problemom nemoze byt lilo, pretoze to sa v pripade bootovania z ineho media ani nedostane k slovu.
          • Re: Re: Re: Re: instalacia win98 na debian - neber 01.06.2006 | 11:35
            Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
            jediny problem, ktory BY mohol nastat je v tom pripade, ak mas filesystemy, na ktorych mas Woodyho, poznacene ako FAT16. V tom pripade sa k nim pri bootovani MS-DOS snazi pristupit a moze sa kludne stat, ze pri tom vytuhne, uz sa mi raz stalo, ze takto nechcela instalacka nakopnut... check this out, linuxacke particie maju mat v MBR tym 0x83 (Linux) a swapka ma mat 0x82 (Linux swap). Co ine by to mohlo byt, ti povedat neviem...
            • Re: Re: Re: Re: Re: instalacia win98 na debian - n 01.06.2006 | 18:22
              ares   Návštevník
              MBR je z tohto pohladu v poriadku. Particia na ktorej je Woody ma ID 0x83 a Swap 0x82. Iny logicky dovod, pre ktory by to nemalo fungovat nepoznam bohuzial ani ja... Vidim to teda na novu instalaciu v poradi Win, Linux :-(
              • obratenie instalacie 01.06.2006 | 19:02
                Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                Ako to chces urobit najprv win a potom lin, ked 1) uz tam ten lin mas, 2) nevies nabootovat instalacne CD? ;) IMHO je to hw problem. Skus odpojit uplne disk, ci sa dostane k slovu instalacne CD win98. Tipol by som, ze mas mozno nekompatibilnu cdromku.
                Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                • Re: obratenie instalacie 02.06.2006 | 14:36
                  ares   Návštevník
                  Jednoducho - format disku ;-) A budem pri tom naivne dufat, ze po uplnom vycisteni disku sa problem nebude opakovat... btw - nemyslim si, ze ide o problem nekompatibility cdromky. Rovnako sa to sprava aj pri pokuse bootovat z floppy. Ze by som mal nekompatibilne aj to?
                  • Re: Re: obratenie instalacie 02.06.2006 | 18:51
                    ares   Návštevník
                    Naformatoval som particiu na ktorej bol Woody, urobil restore MBR a cuduj sa svete, PC bootuje aj z cdrom aj z floppy... Do PC som nalial Win98 a az potom Woodyho. Teraz vsetko funguje ako ma a ja mozem zahajit vikend ;-) Dakujem vsetkym za pomoc.