Linux na starej sunke...a s graf.prostredim?

Sekcia: Ostatné 25.03.2005 | 09:09
DeeKAY   Návštevník
V skole som nasiel stary pentium 166, 32MB RAM a nainstaloval som tam knoppix linux . Graficke prostredie tam nejde. Ja som ale uplny zaciatocnik a konzola mi vela nehovori. Neexistuje nejake graficke prostredie, ktore sa da pusit aj na takejto sunke? A viete mi odporucit nejaku literaturu (naozaj sa chcem naucit robit s konzolou, tie okna ma uz se*u :-)). Dik
    • Re: Linux na starej sunke...a s graf.prostredim? 10.03.2005 | 00:58
      Avatar Marián Ščerbák   Používateľ
      Kedysi som mal Mandrake 8.2 na P133, ale mal som viac RAM-ky. Na novsie KDE to pravdepodobne nebude dost, ale na Fluxbox, Blackbox, Hackedbox, Whitebox, Pekwm, mozno aj IceWM a XFCE, by to stacit malo. Pre konzolu: (oplati sa vam to:) mozete zacat serialom na linuxsofte.cz, potom nieco je aj na www.manualy.sk, Prirucka zaciatocnika (?). A vobec, vlavo najdete odkaz na Informacne zdroje :-)
    • Re: Linux na starej sunke...a s graf.prostredim? 10.03.2005 | 02:43
      Avatar juice Arch Linux  Používateľ
      ja mam doma jeden P 100 a bezi tam aktualny linux (2.6.9) s grafickym prostredim (xorg + fluxbox) a v pohode sa da na nom pracovat, mam tam napr. aj firefox, pravda ten komp ma viac pamate ako ten vas (80 MB), inak si myslim ze tieto stare pocitace este dostacuju vykonom a prave pamat byva limitom, s dostatkom pamate sa daju prevadzkovat aj narocnejsie aplikacie ako napr. spominany firefox (startuje sa cele veky ale potom je praca s nim az prekvapivo svizna na taku staru sunku), podla mojho nazoru aj KDE aplikacie by tu mohli bezat v pohode (ja tam KDE nemam lebo tam mam maly disk :) ) takze moja rada, ak zaregistrujete problem tak to mozno zlepsite pridanim pamate, aj dnes sa daju tieto moduly lacno kupit v second-handoch
      • Re: Re: Linux na starej sunke...a s graf.prostredi 25.03.2005 | 09:09
        losos   Návštevník
        skus Vector linux , ma sice textovu instalaciu ale je fakt minimalisticky , graf.prostredia ponuka iceWM, Xfce a par minimalistickych WM , jadro 2.6 , ma velmi user friendly graficky konfiguracny nastroj , akurat instalacia jedine cez zakladne nastroje
    • Re: Linux na starej sunke...a s graf.prostredim? 10.03.2005 | 15:36
      Mattix   Návštevník
      Skus starsiu verziu PHAT linuxu. Pekne Ti tam pojde aj KDE aj ked trochu stare. Ale na ucenie staci. Ide aj na 486
      • Re: Re: Linux na starej sunke...a s graf.prostredi 10.03.2005 | 16:30
        Avatar juice Arch Linux  Používateľ
        neviem ci by som odporucal prave phat linux, pokial viem, tak tato distribucia sa instaluje v ramci windows filesystemu a potom sa spusta z nejakeho image, alebo sa mylim ? navyse, ako som uz pisal, aj najnovsie verzie linuxu sa v pohode daju prevadzkovat na takomto stroji, prave naopak si myslim, ze jadro 2.6.x by mohlo (vhodne skompilovane) bezat sviznejsie ako starsie jadra (ved ma napr. vykonnejsiu spravu pamati) a co sa tyka KDE, nepopisalo sa snad uz tak vela o tom, ze novsie verzie KDE 3.x su stale sviznejsie a menej narocne ako tie starsie ? dalsi priklad je mozilla, myslim ze firefox bol tiez robeny s cielom zmensit narok na systemove prostriedky a zlepsilo sa to prave v najnovsich verziach a to este nespominam napr. bezpecnost, tu je tiez vhodnejsie pouzit novsie verzie ja by som pre taketo starsie stroje odporucal distribuciu typu slackware
    • Re: Linux na starej sunke...a s graf.prostredim? 10.03.2005 | 20:56
      miro   Návštevník
      Skus delilinux, je to klon Slackware (Kernel 2.2.26, XFree 3.3.6, Siag Office, dillo, links2, mutt, sylpheed, gcc 2.95). Literatúra slackwarebook, a po nainštalovaní v konzole delibook. Článok o deli. Je to potrebné konfigurovať, ale je to zábava. Mám to na P 120 16MB, beži grafika, sieť cez pcmca, ... Veľa šťastia.
    • Re: Linux na starej sunke...a s graf.prostredim? 10.03.2005 | 20:57
      miro   Návštevník
      Skus delilinux, je to klon Slackware (Kernel 2.2.26, XFree 3.3.6, Siag Office, dillo, links2, mutt, sylpheed, gcc 2.95). Literatúra slackwarebook, a po nainštalovaní v konzole delibook. Článok o deli. Je to potrebné konfigurovať, ale je to zábava. Mám to na P 120 16MB, beži grafika, sieť cez pcmca, ... Veľa šťastia.
      • Upresnenie 10.03.2005 | 21:04
        miro   Návštevník
        Upresňujem, ten článok o deli v češtine. Teraz by to malo byť presne.
    • Re: Linux na starej sunke...a s graf.prostredim? 11.03.2005 | 19:44
      Ado   Návštevník
      Ja som skusal instalovat MDK 10,1 na P2 300MHz 64MB - RAM a stroskotal som hned pri instalacii, Pri formatovani oddielov to vytuhlo.. skusal som inak aj iny disk a to iste.. Ale to asi nebude problem suvisiaci s vykonom PC ale skor je na vine nejaky nstandardny HW
      • Re: Re: Linux na starej sunke...a s graf.prostredi 23.03.2005 | 15:22
        DeeKAY   Návštevník
        Dik moc za rady :-), Hodil som tam nakoniec Feather linux (co je derivat knoppixu) lebo sa mi odpalil 3Gb Hdisk a mam len 800Mb. Tam knoppix asi tazko napcham a este ktomu ho nemozem spustat ani z CD lebo ten bios nevie bootovat z CD. Zatial Feather bezi v pohode, je tam vsetko co treba. Akurat mam dalsi problem: neviem nastavovat sietovku. Chcel by som ju zapojit do skolskej siete. Problem je, ze ked chcem nastavit parametre pre eth0 nenajde sietovku. Teraz neviem ci ju linux nerozoznal, alebo ju nepodporuje,alebo je zle nastavena. Neexistuje pod linuxom nieco ako device manager vo win? Na zistenie aky hardware tam vlastne mam a tak. Ale prosim nieco co aj ja zvladam (teda nieco s graf rozhranim - ale ked nie je nevadi hadam to zvladnem cez konzolu :-)) Dik moc
        • Re: Re: Re: Linux na starej sunke...a s graf.prost 23.03.2005 | 16:44
          Avatar juice Arch Linux  Používateľ
          lspci - vypise ake pci zariadenia su v systeme dmesg - vypis zavadzania systemu, tam najdes ci sietovku detegovalo alebo nie, alebo ci nebola chyba a ozaj, najlepsie bude ked napises aku sietovku mas
          • Re: Re: Re: Re: Linux na starej sunke...a s graf.p 23.03.2005 | 19:20
            DeeKAY   Návštevník
            Je to Manli s čipom Realtek 8029 combo (aj coax. aj norm), taka najlacnejsia karta z Agemu. Myslim ze ju ma dost ludi.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Linux na starej sunke...a s gr 23.03.2005 | 19:37
              Avatar juice Arch Linux  Používateľ
              tato karta je kompatibilna s NE2000, takze modul na zavedenie je ne2k-pci (modprobe ne2k-pci), ak tam taky modul nemas, tak budes musiet prekompilovat kernel vid taktiez Ethernet-HOWTO
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linux na starej sunke...a 23.03.2005 | 23:36
                DeeKAY   Návštevník
                Diky, teraz to uz snad zvladnem. Moc si mi pomohol :-) Skoda ze k tomu pocitacu sa dostanem az po prazdninach, takze to nemozem hned vyskusat. Ked to bude spravene, uz len zapojit do skolskej siete a tym padom aj do internetu. Bude to zrejme server pre studentov (na ucenie prace s linuxom, www stranky a pod.). Chcel by som sa aby sa u nas na skole (gymnazium NZ) zacali ucit zaklady linuxu. Dobry zaciatok, nie? Tak este raz DIK.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Linux na starej sunke. 24.03.2005 | 00:01
                  Avatar juice Arch Linux  Používateľ
                  niet zaco, rad som pomohol, o to radsej ked sa dozvedam, na co bude ten pocitac sluzit, len tak dalej, drzim palce pri vyucbe linuxu, ja som taku moznost na skole nemal, vtedy existoval na skolach len jediny spravny OS :). A nebolo to ani az tak davno, vlastne celkom nedavno, vlastne aj teraz je to na vacsine skol tak, pokial viem :(. dufam, ze to rozchodis v pohode a ak nie, tak sa ozvi, poradime, caf