Klonovanie linuxoveho servera

Sekcia: Ostatné 07.06.2006 | 10:42
maximilian   Návštevník
Caute vsetci, prosim Vas, nepoznate nahodou nejaky dobry program na klonovanie linuxoveho servera z jedneho PC-cka na ine PC cez siet, alebo inym sposobom?
    • Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 17:01
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Poznam. Pripojis cely druhy server cez NFS do napr. /media/novy_server a potom skopirujes vsetky subory z / bez adresarov /tmp, /proc a /sys (najlepsie cez MC). Po skopirovani nainstalujes na novom servri grub alebo lilo a vsetko ide :).
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 17:05
        maximilian   Návštevník
        Z NFS nemam skusenosti. Mozes mi poradit, ako si to myslel s tym NFS? Vdaka Ti za odpoved.
        • Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 17:38
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Re: Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 17:43
            maximilian   Návštevník
            Cez tu MC adresu si to myslel ako?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 17:49
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              MC je Midnight Commander, to je nieco ako Norton Commaner v DOSe, ale prepracovanejsi ;). Cez neho to potom hravo skopirujes (insertom oznacujes adresare a F5 kopirujes).
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho serv 01.06.2006 | 17:56
                maximilian   Návštevník
                Mozes mi poradit, ako mam pripojit to druhe PC do siete, tak aby som vytvoril na prvom PC spolocny NFS?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho 01.06.2006 | 18:58
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  to PC musi byt v tej istej sieti, ak nie je treba pouzit VPN. V prvom rade ti musi ist ping. Ak pojde, tak skus podla vyssie uvedenych stranok rozbehnut na primarnom servri NFS server a na sekundarnom (tj tak kam chces dat back-up) pripoj / z primarneho a potom len kopiruj...
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 18:30
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      # dd if=/dev/hda1 of=./kopia.img pricom `pwd` je na inom disku ako hda1 Tak ziskaz obraz disku ktory potom mozes znova niekam dat + spustis tam bootloder: # dd if=./kopia.img of=/dev/hda1 # mount /dev/hda1 /mnt/hda1 # lilo -r /mnt/hda1
      • Re: Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 18:40
        maximilian   Návštevník
        Co ak ma disk rozdeleny takto: 1. /boot 2. /root 3. /usr 4. /tmp 5. /var 6. swap Ako potom urobim image disku?
        • Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 18:43
          maximilian   Návštevník
          Dodatok k predchadzajucej prosbe. 1. /boot - hda1 2. / (root) - hda2 3. /usr - hda3 4. /tmp - hda5 5. /var - hda6 swap - hda7
    • Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 18:45
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      nekopiruj spusteny system. nemozes napriklad zobrat ten disk a skopirovat ho na tom druhom pocitaci?
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 18:52
        maximilian   Návštevník
        Nie, nemozem zobrat disk a skopirovat ho na druhom PC-cku, to je ten problem. Potrebujem, keby sa dalo co najjednoduchsie naklonovat cely linux system z jedneho kompu na druhy. (1:1)
        • Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 18:54
          maximilian   Návštevník
          Pocul som o programe "g4u", ktory to vie spravit (naklonovat system), problem je v tom, ze nejako sa mi cez neho nedari to klonovanie.
        • Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 19:03
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          tak spust na tom PC nejaku live distro, na druhom si vytvor particie odpovedajuce kopirovanym, pripoj ich cez NFS (riad sa vyssie uvedenymi clankami) a skopiruj ho.
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho servera 01.06.2006 | 19:06
            maximilian   Návštevník
            Tak idem nato. :-)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho servera 02.06.2006 | 10:44
              maximilian   Návštevník
              Caute vsetci. Vcera som skusal pripojit cely druhy server cez NFS do adresara /novy_server. Na prvom PC mam nainstalovany linux s NFS - kom, na druhom PC nemam nainstalovany ziadny OS. Ale ani za bozuska neviem prist nato, ako by som mohol ten druhy server pripojit do NFS na ten prvy server cez siet, aby som mohol skopirovat, cely linux system na novy server (do /novy_server), kde by som potom uz iba dodatocne nainstaloval grub. Prosim, poradte mi. Vdaka za vsetky rady.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho serv 02.06.2006 | 11:15
                uid0   Návštevník
                nekopiruj spusteny system. oba mozes spustit z live cd
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Klonovanie linuxoveho 02.06.2006 | 11:25
                  maximilian   Návštevník
                  Ako si myslel, ze oba mozem spustit z live cd?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Klonovanie linuxov 02.06.2006 | 12:18
                    uid0   Návštevník
                    kopirovany system nemas spusteny, preto sup tam live cd. pises, ze na druhom PC nemas ziaden system - sup tam live cd.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Klonovanie lin 02.06.2006 | 12:41
                      maximilian   Návštevník
                      Ked potrebuje nainstalovat RedHat, tak potrebuje live cd redhatu, ze, alebo moze byt aj ine live cd? Dufam, ze to nie je prilis blba otazka.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Klonovanie 02.06.2006 | 12:45
                        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                        moze byt akekolvek
                        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Klonovanie 02.06.2006 | 13:12
                        uid0   Návštevník
                        akekolvek. ale hlavne - ty ides ten system len kopirovat, nie instalovat.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Klonov 02.06.2006 | 13:29
                          maximilian   Návštevník
                          Dal som knoppix 4.0 live cd do jedneho PC-cka a tiez live cd do druheho PC-cka. Ked som sa pozrel na prve PC-cko, tak som tam uvidel tie particie, ktore potrebuje prekopirovat na druhe PC-cko. Ked som presiel k druhemu PC-cku a chcel som namountovat particie, ktore si potrebujem skopirovat, tak mi to neslo. Neslo mi ani vytvorenie nejakeho adresara, kde by som kopiroval system z prveho PC-cka.
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kl 02.06.2006 | 13:34
                            uid0   Návštevník
                            rozdelil a naformatoval si ten disk? mozno to live ma gparted. skus
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.06.2006 | 13:47
                              maximilian   Návštevník
                              GPARTED na tom live cd nieje. Co sa tyka rozdelenia disku, mal som ten disk rozdelit presne tak ako predosly, cize presne velkosti particii ako na disku na prvom PC-cku?
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.06.2006 | 13:55
                                uid0   Návštevník
                                staci aby sa tam tie data zmestili.
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 02.06.2006 | 14:32
                                  maximilian   Návštevník
                                  To znamena, ze staci ak tam budem mat jednu particiu, napr.: / - root?
                                  • Re: 02.06.2006 | 14:48
                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                    pokial si mal predtym particie napr. /, /home a /var, tak mozes spravit rovnake aj na druhom PC. alebo mozes spravit /, vytvorit adresare /home a /var a nakopirovat ich (var, home) do tych adresarov.
                                    Debian. apt-get into it…
                                    • Re: Re: 02.06.2006 | 15:42
                                      maximilian   Návštevník
                                      Spravil som na druhom PC-cku dve particie linuxove, do ktorych chcel nakopirovat linux particie z prveho PC-cka. Problem je v tom, ze sa z druheho PC-cka nemozem dostat na prve PC-cko cez siet. Mozes mi poradit, ako by som sa mohol napojit na prve PC z druheho PC?
                                      • Re: Re: Re: 02.06.2006 | 20:45
                                        maximilian   Návštevník
                                        Cau uid0. Vsetko mi uz konecne funguje, vdaka za pomoc.
                                        • Re: Re: Re: Re: 05.06.2006 | 11:17
                                          maximilian   Návštevník
                                          Ako mozem pouzit VPN, kde chcem klonovat linux system cez NFS? Dik za odpovede.
                                          • Re: Re: Re: Re: Re: 05.06.2006 | 18:04
                                            maximilian   Návštevník
                                            Caute. Neviete mi niekto poradit, ako by som mohol spustil na live cd Knoppixu nfs server? Spustal som ho cez prikaz: ./nfs-kernel-server start, ale som ho nespojazdnil Neviete mi v tom niekto nahodou poradit? Vdaka
                                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: 06.06.2006 | 10:16
                                              maximilian   Návštevník
                                              Naozaj sa nikto nenajde, kto by mi pomohol?
                                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 06.06.2006 | 11:48
                                                Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
                                                Podla mna tym dd to pojde. Mozes do toho stroja vlozit dalsi prazdny disk? Ak ano tak potom nabootuj z nejakej rescue diskety, vytvor fdiskom rovnako velke particie na tom novom disku a pomocou dd to skopiruj takto: # dd if=/dev/hda1 of=/dev/hdb1 # dd if=/dev/hda2 of=/dev/hdb2 # dd if=/dev/hda3 of=/dev/hdb3 # dd if=/dev/hda4 of=/dev/hdb4 # dd if=/dev/hda5 of=/dev/hdb5 # dd if=/dev/hda6 of=/dev/hdb6 # dd if=/dev/hda7 of=/dev/hdb7 Malo by to ist. ten hdb je druhy prazdny disk kam to chces naklonovat. dvh
                                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 06.06.2006 | 12:52
                                                  maximilian   Návštevník
                                                  Dik za radu, ale do toho stroja nemozem dat dalsi disk. Skusal som cez NFS. Islo mi to, ale pri kopirovani systemu cez siet mi vypisovalo, ze nemam prava na niektore subory. Pritom som mal prava: 500-rw. Problem bol asi v tom, ze som klonoval spusteny system. Ked som skusal klonovat nespusteny system na PC1 pomocou live cd, tak som zase nemohol spustit NFS server. Klienta na PC2 som spustil. Potrebuje nejaku radu, ako by som mohol naklonovat cez dva live cd, alebo inym sposobom ciez siet. Dik.
                                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 07.06.2006 | 10:42
                                                    maximilian   Návštevník
                                                    Pozhanal som si usb disk a potreboval by som naklonovat system nan a potom z usb disku na iny disk na inom pc. Problem je v tom, ze potrebuje naklonovat disk, ktory je rozdeleny cez LVM. /dev/sda1 Linux /dev/sda2 Linux swap /dev/sda3 Linux LVM Mozete mi poradit, ako by som mal postupovat? Velke dik.