ATI grafika, Mandriva06,cierna obrazovka

Sekcia: Hardware a Drivery 11.06.2006 | 11:11
Avatar shadehunter Kubuntu 8,04  Používateľ
Mám grafickú kartu ATI Radeon X1800XT PCIExpress, a OS Mandriva 2006. zo stránky www.ati.com som si stiahol ovládače na x86, spustil som ich ako root, a vykonal automaticku inštaláciu. Potom som spustil aticonfig --initial a resetol pc. Systém bootuje, ale v momente ked sa majú spustiť Xká tak mi tam ostane čierna obrazovka. dá sa prepnúť na iný terminál. Neviete v čom to môže byť?
    • Re: ATI grafika, Mandriva06,cierna obrazovka 01.06.2006 | 19:32
      WlaSaTy   Návštevník
      zeby to co je najcastejsiou chybou, nenastavena frekvencia monitoru?
      • Re: Re: ATI grafika, Mandriva06,cierna obrazovka 01.06.2006 | 23:39
        to treba nastaviť? predtým to išlo takže som myslel že to pôjde.. a ako to mám nastaviť?
        • Re: Re: Re: ATI grafika, Mandriva06,cierna obrazov 01.06.2006 | 23:54
          Avatar Attila Tóth Linux Mint 18  Používateľ
          ak si raz už mal nastavený monitor, použitín binarneho ovladača, by nastavenie monitoru tento problem nemalo robiť, skôr by ma zaujimalo, či máš zapnutý acpi,dkms - to by si si aspon na skušku mal vypnuť. A tiež či sedí verzia kernel-source s tvojim kernelom, teda ak si urobil update problemom môže byť aj to.
          • Re: Re: Re: Re: ATI grafika, Mandriva06,cierna obr 02.06.2006 | 01:54
            WlaSaTy   Návštevník
            uz som to zazil. sice na nvidii, ale predsa. opensource ovladac si vedel stiahut z monitora rozsah frekvencii ale ten binarny nie. pomohlo krektne prekonfigurovanie xwindows.
            • Re: Re: Re: Re: Re: ATI grafika, Mandriva06,cierna 02.06.2006 | 09:11
              ja som s tým veru problem pri ati nezažil, aleešte problemom dnes môže byť skutočnosť, že ak má niekto 64 bit architekturu, stále to ešte korektne nieje podporované
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATI grafika, Mandriva06,ci 02.06.2006 | 14:51
                WlaSaTy   Návštevník
                to je sice pravda, ale preco tuto moznost nevylucit uz v zarodku riesenia problemu. zakladom dobre fungujuceho operacneho systemu (distribucie) je korektne nakonfigurovanie vsetkych klucovych casti. to zahrna framebuffer, ovladac xwindows a nastavenie monitora, tak isto aj nastavenievstupnych periferii (mys, klavesnica, tablet a obcas aj mys cez telefon s bluetooth, popripade inych). :-)
          • Re: Re: Re: Re: ATI grafika, Mandriva06,cierna obr 04.06.2006 | 14:08
            no neviem ani čo to je .. ako by som to mohol vypnúť na skúšku? (acpi,dkms)
            • Re: Re: Re: Re: Re: ATI grafika, Mandriva06,cierna 04.06.2006 | 17:30
              v mandrake comtrol centre v službách sa nachadzajú položky a stačí, že nenecháš pri dkms a acpi, zaškrtnuté políčko
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATI grafika, Mandriva06,ci 06.06.2006 | 07:49
                no to je pekne, ale mne tam vobec nejde graficke prostredie, takze zaskrtavanie policok mi nepomoze :/
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATI grafika, Mandriva0 06.06.2006 | 08:40
                  tak skus potom zadať príkaz : xfdrake -tým by si mohol aspon si vybrať otvorený ovladač, aj ked bez riadnej podpory 3d, ale aspon s xkami. Ak sa ti nič nespustí, musíš ešte predtým nainštalovať drakxtools, s príkazom : ako root : urpmi drakxtools, potom zadaj ten príkaz xfdrake
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATI grafika, Mandr 11.06.2006 | 11:11
                    xfdrake tam ani nemám. :/ teda nenašiel som ho pomocou xfd + TAB... myslíte že by niečo pomohlo keby preinštalujem celú mandrivu a potom skúsim tie ovládače hodiť ešte raz?