programatorske nastroje

Sekcia: Programovanie 08.06.2006 | 15:29
Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
Zdravicko borci. Na Lin som presiel nedavno a chce sa mi uz programovat :) no zatial neviem ake nastroje si mam zohnat. Chcel by som nieco hlavne na pascal, c. Poradte nieco lebo zatial co som si toto forum prezeral tak som dost zmeteny. Mohlo by to byt nieco s cim sa nerobi velmi zlozito lebo moje znalosti stale nemaju pevne korene (clovek sa moze snazit kolko chce ale ked nema dobre podmienky...:))a este sa mi treba trochu vzit s linuxom. Potom mi poradte prosim este nieco na html, javascript alebo co vas este napadne... Vdaka.
Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: programatorske nastroje 05.06.2006 | 19:29
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      Nuz tak na kompilovanie C programov mas v linuxe hned od instalacie fasa kompilator gcc. Na pascal by som ja osobne pouzil FreePascal (nechce sa mi hladat linka, pozri na google). Ale ak myslis skor prostredie v ktorom pracovat, tak to nieje zrovna ruzove v linuxe. Nic typu M$ Visual necakaj. Mozno sa mu blizi KDevelop, ale tomu som ozaj neprisiel na chut. Ak mas chut sa nieco naucit, tak jednoznacne editacia zdrojakov v editore vi/vim. Ak sa ti nechce ucit ovladanie vi/vim, tak zdrojaky edituj v kwrite (tak to robim ja, kedze na naucenie sa vi nemam cas).
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
    • Re: programatorske nastroje 05.06.2006 | 19:30
      .   Návštevník
      textovy editor vim alebo emacs ako prostredie pre c skus anjuta
    • Re: programatorske nastroje 05.06.2006 | 19:49
      Avatar Oliver Kišš Ubuntu, Slax  Používateľ
      skus eclipse
    • Re: programatorske nastroje 05.06.2006 | 20:23
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      kdevelop
    • Re: programatorske nastroje 05.06.2006 | 20:24
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      paskal - FPC www.freepascal.org FP = IDE ako ma TP7.0 v dose lazarus = ako delphi ale pre linux (osobne nepouzivam) dcc = kompilator c
      • Re: Re: programatorske nastroje 07.06.2006 | 18:39
        Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
        vdaka za rady stiahol som si freepascal(.tar) a vim(.tar.bz2) no linux je pre nma zatial viac nezrozumitelny ako som si myslel a neviem co mam s tym spravit... ako to mam nainstalovat... poradte prosim s vim sa da pisat pascal a C a zaroven kompilovat? diky
        Everything is proceeding as I have foreseen.
        • Re: Re: Re: programatorske nastroje 07.06.2006 | 19:34
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          tusim by si potreboval nejaky intenzivny rychlokurz linuxu, skus sa na tomto fore spytat ci by ti niekto v tvojom okoli neporadil. fpc musis najprv rozbalit a potom spustit, najjednoduchsie to spravis v mc ale da sa to aj rucne: # tar xpvf fpc-2.0.2.i386-linux.tar # ./install.sh Potom si over ci sa ti nainstaloval # which fpc /usr/bin/fpc Ak mas mc, tak by som ti ako zaciatocnikovi odporucal pouzit vstavany textovy editor v mc, normalne ides na .pas subor a stlacis F4. Ale da sa to aj bez textoveho editora: # cat > pokus.pas << EOF program pokus; begin writeln('Hello world'); end; EOF Potom skompilujes pomocou fpc a spustis: # fpc pokus.pas ... nejake vypisi # ./pokus Hello world ak by bol problem, kludne sa ozvi. p.s.: vim je textovy editor ktory sa neda naucit metodou pokus omyl, musis si precitat manual alebo este lepsie nejaky navod typu "zaciname s vim" alebo nieco podobne. dvh
          • Re: Re: Re: Re: programatorske nastroje 07.06.2006 | 20:50
            :-)   Návštevník
            dobry manual pre vim v cestine: http://www.kit.vslib.cz/~satrapa/docs/vim/
          • Re: Re: Re: Re: programatorske nastroje 07.06.2006 | 23:47
            Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
            mc zatial nemam a asi by som ho nevedel nainstalovat :) skusal som to tak ako si napisal a islo mi to az na to ze vypisovalo hlasky ze subor neexistuje a neda sa otvorit... ale islo to dalej a pytalo sa ma na dalsie veci a potom pisalo to iste. Treba rozbalit vsetky archivy (je ich tam aspon 50), alebo som zase nieco nepochopil? to:) :dik za link
            Everything is proceeding as I have foreseen.
            • Re: Re: Re: Re: Re: programatorske nastroje 07.06.2006 | 23:55
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              ajaj.
              apt-get install mc
              Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: programatorske nastroje 08.06.2006 | 10:08
              Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
              Nie, malo by staci rozbalit ten prvy tar a potom spustit ten instalacny skript. Skus napisat ake presle hlasky ti vypisuje a ze ked rozbalis ten tar ake su tam subory (prikaz ls). dvh
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: programatorske nastroje 08.06.2006 | 15:29
                Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                no teraz som len rozbalil balik do domovskeho priecinka a spustil install.sh a v domovskom priecinku mi spravilo fpc-2.0.2 (teraz mal v sebe aj subory predtym ked som to skusal tak bol prazdny) no nenasiel som tam ziadny exekucny subor s ktorym by som fpc spustil. dvh pocuj ak si stale ochotny pomoct icq mam 207793807 ozvi sa prosim. O tomto komunikovat cez forum moze zabrat dni.
                Everything is proceeding as I have foreseen.