./configure, make ,make install

Sekcia: Ostatné 15.03.2005 | 11:56
csantibo   Návštevník
preco mi nic nejde nainstalovat. Bud mi vypise neaky eror po prikaze ./configure alebo v lepsom pripade configure prebehne v poriadku (to uz vyskakujem od radosti ze z toho nieco bude) alebo sa mu nieco nepaci po prikaze make. Tu je zlomok vypisu po prikaze make: billard3d.c:4884: error: conflicting types for `SetMode' billard3d.c:3525: error: previous declaration of `SetMode' billard3d.c:4884: warning: data definition has no type or storage class billard3d.c: In function `main': billard3d.c:4977: warning: implicit declaration of function `glGetIntegerv' billard3d.c:4977: error: `GL_AUX_BUFFERS' undeclared (first use in this function) billard3d.c:4980: error: `GL_LIGHTING' undeclared (first use in this function) billard3d.c: At top level: billard3d.c:175: warning: `spheretexw' defined but not used billard3d.c:175: warning: `spheretexh' defined but not used billard3d.c:176: warning: `spheretexdata' defined but not used billard3d.c:210: warning: `half_full_names' defined but not used billard3d.c:4884: warning: `SetMode' defined but not used make[1]: *** [billard3d.o] Error 1 make[1]: Leaving directory `/home/volakto/games/foobillard-2.8/src' make: *** [all-recursive] Error 1
    • Re: ./configure, make ,make install 12.03.2005 | 23:31
      Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
      Keď je kompilácia na vás priveľa, skúste si stiahnuť a nainštalovať foobillard z RPM balíka. Akú máte distribúciu?
      • Re: Re: ./configure, make ,make install 13.03.2005 | 00:01
        csantibo   Návštevník
        Mam suse9.2 a ked som mal mandrake tak sa mi to obcas podarilo. Neviem v com je problem , ved napisat tie tri prikazy nie je az tak zlozite.Precitam si Readme a tam tiez pisu len configure make make install, a ked to tak nejde tak ja neviem ci je to na mna naozaj privela?
        • Re: Re: Re: ./configure, make ,make install 13.03.2005 | 01:22
          Avatar juice Arch Linux  Používateľ
          podla mna vam tam este chybaju nejake zavislosti, asi nemate nainstalovane nejake devel balicky (nieco s opengl ?), neviem vam presne poradit aky balicek vam asi chyba, lebo suse nepouzivam, iba vseobecne odhadujem ja si tiez myslim, ze by pre vas bolo lepsie pouzit rpm balicek, lebo ten vyriesi pripadne zavislosti za vas, ak chcete predsa len kompilovat, tak skuste namiesto './configure; make; make install' radsej src.rpm, ktore sa daju najst na niektorych strankach, su to vlastne 'recepty' na kompilaciu/vytvorenie noveho balicka, dosiahnete ten isty efekt ako s trojicou prikazov ale s mensou namahou a hlavne nebudete instalovat mimo vasho balickovacieho systemu src.rpm sa kompiluje nejakym parametrom prikazu rpm, ale uz si nepametam akym, takze vid man rpm ako hovorim, nepouzivam rpm distribucie, takze snad niekto povolanejsi ma este pripadne poopravi a upresni, co som napisal
          • Re: Re: Re: Re: ./configure, make ,make install 13.03.2005 | 02:09
            csantibo   Návštevník
            Mne nejde o ten foobillard, ten som uz nainstaloval z rpm-ka.Jedna sa o to ze vobec ziadny program mi nejde nainstalovat zo zdrojakov.Ale nechapem preco.Vypis tych erorov som tam dal len ako ilustraciu , ze co to asi vypisuje. Chcel by som aby mi to islo lebo zato nie vsetko sa da najst v rpm.
            • Re: Re: Re: Re: Re: ./configure, make ,make instal 13.03.2005 | 03:02
              Avatar juice Arch Linux  Používateľ
              K tomu by som povedal snáď len toľko, že výpis čo si dal, mi práve ukazuje na to, že ti tam chýbajú nainštalované nejaké devel balíčky, čo je práve špecialita suse (a niektorých ďalších distribúcií), že balíčky rozdeľuje na štandardné (to jest súbory potrebné, aby ti ten program mohol bežať) a devel (vývojárske), tie obsahujú súbory, ktoré nutne nepotrebuješ k behu toho programu, ale je ich treba na vývoj, teda sú tam napr. hlavičkové súbory, bez ktorých neskompiluješ žiaden ďalší program, ktorý na tomto balíčku závisí Z toho výpisu ma proste nijaké iné vysvetlenie nenapadá, lebo napr: billard3d.c:4977: error: `GL_AUX_BUFFERS' undeclared (first use in this function) ukazuje, že kompilátor nemôže nájsť symbol `GL_AUX_BUFFERS', ktorý sa v tých zdrojákoch používa. Tieto symboly, čo sú napr. konštanty a názvy funkcií musí kompilátor odniekiaľ poznať, aby ich vedel použiť a berie ich práve z hlavičkových súborov, ktoré som spomínal. V hlavičkových súboroch je uvedené, aké má nejaká knižnica, ktorú chce programátor použiť, rozhranie. No a nakoniec, keďže ten symbol má názov GL_ tak predpokladám, že ti tam chýba práve nejaký devel balíček, ktorý sa týka OpenGL. Ale samozrejme všetko len odhadujem, niekedy sa totiž ťažko konkrétne radí, keď mi nie sú známe všetky dostupné informácie. Skús si to teda všetko premyslieť a prípadne sa ďa lej pýtať, riešenie sa určite nájde. PS: ešte som vyhrabal nejaké články o kompilácii pre začiatočníkov, tie by ti snáď mohli pomôcť Nebojíme se kompilace I, II, III
            • Re: Re: Re: Re: Re: ./configure, make ,make instal 13.03.2005 | 22:47
              zoliq   Návštevník
              pocul som, ze povodny suse9.2_ftp je od devel balikov poriadne osekany (pro verzia je menej), takze problem bude najskor v chybajucich devel balikoch.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: ./configure, make ,make in 14.03.2005 | 00:13
                csantibo   Návštevník
                A kde tie devely zozeniem?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ./configure, make ,mak 14.03.2005 | 15:10
                  zoliq   Návštevník
                  suse nemam, tak netusim ale kamos pouziva devel baliky zo suse9.1 tiez mozes stiahnut src baliky potrebnych kniznic z mirrorov suse, tie skusit nanovo skompilovat a nainstalovat, potom by si mal mat aj subory potrebne pre devel.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ./configure, make ,mak 15.03.2005 | 00:13
                  Avatar Marián Ščerbák   Používateľ
                  Najskor by som povedal, ze budu v distribucii. Ak nie, skuste hladanie vpravo hore na tejto stranke. Zda sa, ze to juice vysvetlil pekne :-) Vacsinou si staci precitat Requirement, tam su vyslovene vypisane vsetky pozadovane baliky, a k nim je potom dobre nainstalovat aj devel baliky. Configure vypise chybajuce veci a tie potom treba doinstalovat. Inak, je pravda, ze s rpm balikmi vacsinou taketo problemy nie su. Ozaj, este toto :-)
          • Re: Re: Re: Re: ./configure, make ,make install 14.03.2005 | 10:57
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            "podla mna vam tam este chybaju nejake zavislosti, asi nemate nainstalovane nejake devel balicky (nieco s opengl ?)," ak by nemal nainstalovane OpenGL devel balicky, tak by nepresiel cez configure. Je nutne si precitat INSTALL a README a zistit aku verziu OpenGL vyzaduje program a aku mas v systeme, a podla toho sa zariadit :)
        • Re: Re: Re: ./configure, make ,make install 14.03.2005 | 10:37
          Mika   Návštevník
          Já mám čerstvou zkušenost s kompilací, která mi dala zabrat (moje první), takže možná pomohu nějakými radami, jak jsem se z toho nakonec vyhrabal. Nejprve jsem si přečetl soubor README, kde je, že jsou potřeba QT3 a KDE3 knihovny. Takže jsem hledal a nainstaloval balíčky, které měly v názvu qt3 + devel a kde3 + devel. Bohužel ./configure skončilo i přesto s chybou. Tak jsem pročítal několikrát výpis shellu a nevím, jestli tam byla i hlášení podobná těm uvedeným v úvodním příspěvku (určitě tam byla spousta chyb), ale hlavně tam bylo, že nelze najít "qt includes" (nebo "qt headers", už nevím). Ničemu jinému jsem nerozumněl, tak jsem se chytl tohoto. V tom výpisu bylo i to, kde je ten skript hledal, takže jsem zjistil, že je mám nainstalované jinde. Po chvíli bezradné paniky jsem přišel na "man ./configure", kde jsem se dozvěděl, že skript přijímá parametr "--with-qt-dir=". Tak jsem pomocí něho zadal adresář, kam se mi QT knihovny nainstalovaly, a ./configure konečně doběhl do konce bez chyb. Tak jsem se radoval, že problémy už mám za sebou, ale i make skončilo s chybou. Tak jsem zase procházel (několikrát) výpis shellu a v té záplavě jsem našel hlášení u názvů několika souborů "no such file or directory". Tak mě nenapadlo nic jiného, než pátrat po balíčku, který by uvedené soubory obsahoval (což bylo taky dost pracné). Našel jsem nakonec (zase další devel), nainstaloval a make konečně doběhl do konce bez chyb. I v třetím kroku jsem byl po těchto zkušenostech připraven na nějaké potíže, ale naštěstí vše proběhlo v pořádku (použil jsem checkinstall -doporučuju, hned vytvoří balíček a nainstaluje ho). Když to tedy mám shrnout: veškeré mé problémy byly v tom, že jsem neměl potřebné vývojové (devel) knihovny nainstalované nebo jsem je měl jinde, než je kompilační skripty hledaly. Pomohl jsem si čtením README a chybových výpisů (a možná jsem měl taky štěstí :-) ). Takže třeba podobný postup pomůže (i když mám jinou distribuci, Debiana, takže SuSe může mít nějaké svoje zvláštní problémy).
          • Re: Re: Re: Re: ./configure, make ,make install 15.03.2005 | 11:56
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            "man ./configure" netreba zadat. Staci zadat v adresari kde sa naxadza script configure zadat ./configure --help, kde sa na stdout vypisu parametre toho ktoreho configure scriptu. ak by toho bolo vela tak ./configure --help | less
            • Re: ./configure, make ,make install 11.11.2008 | 00:14
              jojo   Návštevník
              ja mam podobny problem nechce mi to taktiez kompilovat baličky ale nebude to tym ze sa nemozem v konzole prihlasit?? ked sam su dam esnter napisem heslo a nechce to proste ze identifikacia zlyhala
              • Re: ./configure, make ,make install 11.11.2008 | 10:29
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                asi davas zle heslo