neda mi nereagovat

Sekcia: Komunita 29.12.2006 | 19:20
david   Návštevník
pozdravujem vas/nas linuxovych nadsencov neda mi, musim napisat aj ja svoj postreh z ucinkovania a denneho boja s linuxom. v skole si ludia ked im poviem ze uzivam linux klepu na celo. nevadi ja v nom vidim silu, volnost. moje velke prianie aby som konecne mal na hdd len jeden OS vsak stale ostava akosi bokom. pri mojich potyckach svetom linuxu som sa stretol s mandrakeom, mandrivou, suse10.0, kubuntu5.cosi, solarisom, slaxom, damnsmall, puppylinux, vectorlinux, debianom a stale to kdesi pokulhava. stale nemozem najst to prave distro pre mna. na jednej strane xcem distro kvalitne a bezplatne a na druhej nexcem kopec softu tahat z webu. a ked si uz myslim, ze mam distro ktore mi sedi vtedy to pride. trouble > slaba podpora HW, bugy, chybne hlasky a nehovoriac o hrach. nie som velky nadsenec ale ked si uz navela stiahnem nejaku hru a ona mi seka ako DUKENUKEM3d na 486 pri 6mbram tak to ma vie poriadne vytocit. v snahe najst distro pre mna je predo mnou jedna neznama GENTOO. bojim sa ho ako cert sv vody. ked mi nesedel debian > bude lepsie gentoo? pojde mi konecne vsetko bez zbytocneho zadrhavania?urcite pojde nejaky IM? bude slapat opera?Mail klient? multimedia?oplati sa mi ho dat na notebook?nebude az prilis zatazovat CPU na NB?bude v poriadku gcc, g++?pojdu mi programy kt si vytvorim?primontuje mi automaticky usb zariadenia?rozbeham wifi, bluetooth? toto su veci ktroych sa pri gentoo bojim. ja neviem ci sa to oplati risknut. ale este musim vela sa vzdelavat aj z vasho/nasho fora, lebo ono je obrovskym zdrojom informacii. PS > ja viem chalani/pani ze ked sa vo fore ludia pytaju xkrat na to iste je to dost zle ale ludia su pohodlny, a vy/my si zopakujeme klavesove skratky :))) ps > pozdravujem vsetkych ktori mi nieraz pomohli a vdaka ktorym som sa nevratil k winu. ps2>ohladom toho gentoo, ja viem ze navody su ale xcel by som vediet nejake pre a proti. som vdacny za all prispevky. diki DAVID
    • Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 01:34
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      tak to je mi luto, ze musis s linuxom bojovat... tvoj problem nie je distro. distro nie je o tom, ze jedno podporuje to, druhe tamto - stale je to linux, ktory podporuje vsetko rovnako. lenze ty este nemas dost skusenosti a znalosti. neviem ci to je len priklad, ale nenapada ma ziaden problem s gcc ci mailovym klientom. ale gentoo je velmi vtipne v tom ohlade, ze si mozes vsetko skompilovat. vlastne sa to ocakava, ked si vyberies gentoo. uz sa vidim ako cakam na kernel, X, window manager a vsetko :) btw DUKENUKEM3d na 486 pri 6mbram seka?
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 01:38
        Avatar chembro   Používateľ
        Gentoo je vyborna volba na notebook. Len treba troska trpezlivosti a vysledok bude stat za to. btw aky mas notebook?
        • Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 01:42
          Avatar chembro   Používateľ
          este taka poznamocka. lepsie je vsetko tahat z internetu, aspon mas aktualny softver.
        • Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 01:43
          david   Návštevník
          DN3D sekal na ibm 486/33 mhz ;))) davne to casy notebook mam acer travelmate, celeron 2600, 2*256ram, grafika zdielana, a tak, ale pracuje sa na novom. ja to gentoo skusim len jedna vec > xcem ho davat an cistu particiu cize potrebujem gentoo live cd vsak?
          • Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 01:48
            Avatar chembro   Používateľ
            hmm, no kedze ja som tahal vsetko z netu tak mi stacilo len install-x86-minimal-2006.0.iso a potom potahal stage3-i686-2006.0.tar.bz2 uz nabootovaneho CD. samozrejme particie uz boli pripravene
            • Re: Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 01:54
              david   Návštevník
              >uid0, viem ze este nemam asi dost skusenosti>ale pracuje sa na nich den co den > nebojim sa ani kompilacie > s konzolou som sa uz tiez ciastocne skamaratil>uz len mat pevne nervy. >chembro > ako dlho ti trvalo kompletne nainstalovat gentoo?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 02:06
                Avatar chembro   Používateľ
                uff to chces odo mna nejak vela :D . ja ho mam na notase od februara. ale tak cca 2 dni cisteho casu. jadro+Xorg7+kdebase-3.5.3+mplayer+firefox+licq.... Je tam toho dost, niektore veci som doinstaloval neskor ako mysql, apache, php, nejake developerske nastroje.... Zalezi to od toho co tam chces, ako si nastavis optimalizaciu, aky mas hw etc..
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 13:08
                Avatar nardew debian  Používateľ
                to ako dlho ti bude trvat nahodenie celeho systemu zalezi aj od cisla kolkykrat gentoo instalujes :) prvy raz mi to trvalo pomaly cely tyzden, lebo som sa musel vysporiaduvat s mnohymi problemami(problemami nie so samotnym systemom, ale problemami s nedostatocnych vedomosti a skusenostami :)).. takze prvy raz to bude trvat asi dlhsie... ja som nedavno instaloval gentoo na cisty pc a ked vylucim hlupe tapania s niektorymi vecami, tak desktop s kernel2.6.16, xorg6.8, kde3.5.2, graficke programy, programy na hudbu, na video, kancelarsky balik, apache, mysql, samba a dalsie "konzolove" veci, tak mi to trvalo asi okolo 3 dni
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 29.12.2006 | 19:20
                  Srigi   Návštevník
                  Ja idem Gentoo nahadzovat zajtra, kcem ist od stage1 (som pako, kcem mat glibc2 zkompilovane s CFLAGS=pentium-m, cely tool-chain OS/Linux zkompilovany takto), kedze jeho obraz je stale na stiahnutie. Mozno z toho bude nejaky clanok. Uz sa tesim, lebo po skusenostiach s Arch, viem ze ma caka rozchodenie speed-step, atheos-wifi. Som velmi zvedavy na portage (pacman vraj zaostava).
          • Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 02:08
            WlaSaTy   Návštevník
            :grafika zdielana grafiky co mali zdielanu ram boli tak lacne, ze sa do nich neimplementovala ziadna 3d podpora. vsetko sa riesilo softwerovo a to je problem sekajucich kariet. ved nenadarmo sa hovori grafickym kartam 3d akceleratory. ak chces instalovat gentoo, tak sa odporuca bootovatelne cdcko od gentoo. graficke live install neodporucam ani ja, a ani ludia co ho skusili. gentoo je dungeon kde je klikanie do okienka neziaducim. ale na druhu stranu sa clovek nauci viac ako vela.
            • Re: Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 10:02
              pzad   Návštevník
              3-4 roky dozadu maju vsetky integrovane grafiky (so zdielanou pamatou) podporu 3D.
              • Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 11:48
                Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
                Potom ak vyskúšaš to Gentoo, popíš sem čo najviac vecí okolo. Tiež som vyskúšal všelico (mám doma skoro plný 50CD box linuxov) ale Gentoo som ešte neskúšal. To bude zaujímavá skúsenosť.
                Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 11:49
                Avatar skywallker mint  Používateľ
                ...som mal s linuxom na zaciatku podobne problemy, som presiel cez vela distier ,nakoniec som skoncil pri gentoo RR4 /www.lxnaydesign.net / mam to na notebooku a konecne je to distro v ktorom ide vsetko bez problemov.ma to dokonca aj plnu multimedia podporu, netreba nic doinstalovat, drivery na nvidia, ati ,xgl a kopu softu..je to live dvd ktore ma trochu upraveny graficky gentoo instalator, ktory nastastie funguje, narozdiel od toho na gentoo live cd :)
                • Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 13:55
                  Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
                  To gentoo RR4 neexistuje ako CD nie DVD verzia?
                  Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 18:28
                WlaSaTy   Návštevník
                ano, menovite tie ktore neobsahuju na sebe chip pre 3d akceleraciu. tym padom sa pouzije softwerova akceleracia (mesa) a ta pretazuje procesor najme pri novsich hrach. ano, dodnes sa vyrabaju integrovane graficke karty ktore nemaju 3d hardwerovu akceleraciu alebo ju maju iba velmi malu.
    • Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 12:09
      hafik   Návštevník
      Skus slackware 10.2. Ja som s nim spokojny. Vsetko sa nastavuje rucne editaciou konfiguracnych suborov. Je to distribucia znama svojim vykonom, spolahlivostou a jednoduchostou.
      • Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 12:49
        Avatar chembro   Používateľ
        ta "jednoduchost" mi tam nesedi :-). Gentoo je na tom lepsie a este ked RTFM tak nemas problem :-) Okrem toho na gentoo-portage mas vsetky potrebne baliky a zavyslosti sa riesia same.
        • Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 19:38
          david   Návštevník
          >all ten RR4 Linux dvd 3.0 >mam datovo obmedzenu linku (vela by som platil za stiahnutie DVD) nemohol by mi ho niekto napalit? vsetko dohodneme. seriozne. diky. david
          • Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 20:33
            Avatar chembro   Používateľ
            hento je len RC1 verzia zatial. par dni pockaj kym vyjde stable. odkial si? pokial by si bol z BA alebo okolia tak by som ti to napalil. Cez postu nechcem posielat, som na nu alergicky :-)
            • Re: Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 21:06
              david   Návštevník
              OK pockam na stable. som z NO :((
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 19.06.2006 | 23:58
                mlp   Návštevník
                myslim, ze RR4 rc3.0 je prave na svete http://distrowatch.com mimochodem pro slackware 10.2 pouzivam slapt-get a ktery balicek "nezna" zavislosti, tak ten v pohode najdu na http://www.slacky.it nebo na http://www.slackware.com takze v baliccich problem nevidim (nereseni zavislosti ma i sve vyhody, ale to tu neresme :) zkus gentoo i slackware ..uvidis sam
    • Re: neda mi nereagovat 05.07.2006 | 09:19
      Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
      Ja hledal vyhovujici distro 4 roky a ani ted si nejsem zas tak moc jistej. To je normalni.
      -- Buduj vláčky, posílíš mír!
      • Re: Re: neda mi nereagovat 08.07.2006 | 04:43
        Coze?   Návštevník
        Coze? 4 roky si hladal distro a aj tak teraz nie si si isty? Fuh... Tak potom uz neviem... Linux mam priblizne 3/4 roka a uz teraz mam pocit, ze som nasiel distro na dlhsiu dobu (Kubuntu). Ale asi ta chapem. Je to asi v ludskej prirodzenosti, ze ked clovek dostane nieco co je fakt super, tak po kratkom case aj tak opat bude hladiet po niecom co je este lepsie... ;-) a ked nic lepsie neexistuje, tak to zacne sam tvorit...
        • Re: Re: Re: neda mi nereagovat 08.07.2006 | 04:52
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          heh, pockaj kym ta zacne KDE stvat :)
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: neda mi nereagovat 29.12.2006 | 15:47
            Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
            Vec nazoru. Ja som tiez s Kubuntu spokojny.
      • Re: neda mi nereagovat 05.07.2006 | 10:10
        Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
        David, ja som z DK a mohol by som ti help so sťahovaním. Na noc sa dá všeličo. stiahnuť.
        Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk
    • Re: neda mi nereagovat 13.01.2007 | 21:05
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      No na to si žiaľ musíš zvyknúť. V dnešnej dobe rozvoja internetu je PC ako mrtvola v hrobe. Jeden deň máš supermoderný OS a o týždeň sa vynoria updaty. Vynajdu nejaký nový formát na hudbu a ty si budeš musieť program ktorý ti to prehrá ťahať z netu. A takto by som mohol pokračovať aj na 2 strany. Ak sa ti jedná o mountovanie tak odporúčam SuSE 10.0 > pri inštalácií si všetko zapoj do PC. ak ti to nájde tak máš vyhrané.. O tom WiFi neviem. v Linuxe boli exoti vždy problémom.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: neda mi nereagovat 13.01.2007 | 21:24
        skywaker   Návštevník
        Čo tak skúsiť FreeBSD ??? je rýchle a stabilné. Celé distro je binárne - ovšem softvér je dostupný cez porty.... niečo ako ma gentoo portage. FreeBSD ovšem nie je Linux. Mne sa na FreeBSD zapacilo že mi našlo bezdrotovu usb myšku a tiež usb klavesnicu. Podpora hardveru je teda super.