TAKE malé ZAMYSLENIE

Sekcia: Komunita 06.07.2006 | 21:26
tomolc   Návštevník
NIC V ZLOM /len desktop + bezny user/ pre poucenie: Vy linuxaci si myslite ze na slovensku ma kazdi net co? Prebudte sa tu niezme "na západe" kde je free wifi pokritie skoro vsade alebo lacny net alebo vysie platy. slovenská realita je ze vela ludi nema net ale má k nemu nejakim sposobom prístup. ja napríklad som teraz v robote /ano v nedelu/ a rano si dam stahovat to dvd ISO. vecer dojdem domov a dam instalovat to iso stahujem kvoli tomu abi ked tam doma nahodim SKORCHED3D -hra /alebo nieco ine co nieje na cd/. Abi ma neočaril sinaptic tím že potrebuje sto dalsich kniznic ktore na cd niesú. a ako si ich stiahnem ked doma nemam net? no jasné: zajtra mam volno pojdem do roboty a v googli dam vyhladavat tie kniznice *.deb a stiahnem ich potom dojdem domov a dam ich cez sinaptic instalovat lenze on vypíse "ze kniznica xy je v konflikte z inou kniznicou a ze pre jednu sa misim rozhodnut" alebo ze mám nesprávnu verziu dacoho iného co je treba. a tak si vsetko poctivo poopisujem a dalsi den ked mam volno idem do internetky /v robote by ma uz vyhodily ze mam volno/ a dam to do googlu a stahovat.... a takto sa tocim do kola. DO KELU kedi tvorcovia softwaeru NA DESKTOP /nie server -to je o inom/ pochopia ze ked mám 200GB HDD je mi úplne jedno cze budem mat v kazdej aplikácii duplicitne 10 knizníc v roznich verziách. aj keby to bolo 2GB navise netrapi ma to. preco nemozu spravit napriklad BMPx vo verzii OSS bez kodeku mp3 verziu nonOSS s mp3 kodekom usetrili by mi to hladanie kodeku a zaroven by zatraktívnili svoj soft. a to iste s MPlayerom a dalsimy. proste to nechapem. asi som upadol do linuxovej depresie lebo v poslednej dobe /pol roka/ mi na kompe ziadne distro nefici k spokojnosti. naposledi som bol spokojny z mandrivou 2005LE - mal som ju 3/4 roka. pomoooooooooooooc? :) asi sa este nacakám kým príde doba ked nainstalujem distro z cd. dojdem na stránku distra a stiahnem si 1 ALL in 1 subor s pozadovanim programom pre moje distro /namiesto uzasneich 14GB ftp repozitaru ktori musim tahat teraz lebo co ked niejaka kniznica.../ ale nie cakat nemusim. take distro axistuje. preca LIVE distro SLAX -nový kernel +KDE +SOFT staci stiahnuť nakopciť a jeto na slaxe ako na jedinom mi vsetk hard bezi na prvi raz uz dlhsiu dobu co sa o suse ani mandrieve neda povedat. a stiahnem si jeden modul rozbalim a funguje to. geniálna myšlienka -live aj desktop a staci mi k tomi ten LIBERARY pac co je na jeho stranke. no asi som sa dos rozpisal tak am trochu povznbudte. tomolc
    • Re: TAKE malé ZAMYSLENIE 02.07.2006 | 15:06
      skywaker   Návštevník
      -- podla mna by sa mali distributori snazit robit NetInstall verziu ktora by bola osekana a tu by vyuzili ty ktory maju ineternet a balicky by si doinstalovavali z netu a plnu verziu Full ktora by mala vsetko a nebol by problem ani pre tych co nemaju net....... Prikladom moze byt Debian ktory ma aj Netinstall aj klasicku full na dve DVDcka, alebo aj Frugalware ktore tiez ma net verziu alebo aj ArchLinux.... Ja osobne radsej aj ked mam net pouzijem Full verziu a potom dotaham novsie balicky akoby som mal tahat vsetko... Co ma trochu mrzi ani nie to ze napr. Fedora alebo SuSE nemaju podporu mp3 a filmov ale to ze neexistuje pramo podpora od SuSE alebo FC vo forme NONFREE mirora ale jedine su tu len neoficialne neoverene zdroje. (aj ked napr. na strankach opensuse su tieto zdroje zobrazene) - teda ak nepodporuju mp3 tak nech aspon vytvoria NONFREE server a nech tam supnu README s licenciou ktora by upozornovala ze sa jedna o NONFREE software.
      • Re: Re: TAKE malĂŠ ZAMYSLENIE 02.07.2006 | 15:15
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ten full debian nie je zrovna najvhodnejsi na dektop. napriklad uz teraz tusim prestali pridavat nove verzie programov do novej verzie - ktora ale vyjde az v decembri. takze niektore programy uz pri vydani budu stare, nehovoriac o verziach z 3.1.
        Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: TAKE malé ZAMYSLENIE 02.07.2006 | 15:21
        rooter   Návštevník
        kto sa chce pridat ku projektu slovak datadisk - ide o vytvorenie CD kde budu kodeky pre vacsinu distier tak aby sa dali nainstalovat priamo s toho CD http://datadisc.szm.sk/
    • Re: TAKE malé ZAMYSLENIE 02.07.2006 | 15:24
      Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
      to, ze ma program vsetky svoje kniznice na windowse so sebou, je 20x taky velky, ako by mal byt, je sprevadzane sideffektom, ze si program so sebou nainstaluje vsetky kniznice tie svoje a nehladi na to, ze ine programy mozu vyzadovat nahodou vyssiu verziu, nez si prave program zinstaloval (interne sa verzie checkovat nedaju, iba doplnkovo)... that's the dll hell we won't live in
    • Re: TAKE malé ZAMYSLENIE 02.07.2006 | 15:32
      tatar   Návštevník
      // To byla důležitá informace a bylo nutné ji sdělit, avšak navrhuji, aby od této chvíle byla další jednání vedena těmi, co mají mozek větší než angrešt. // Je mi to luto ale ked ti to vadi tak si najdi lepsi OS
      • Re: Re: TAKE malĂŠ ZAMYSLENIE 03.07.2006 | 18:12
        tomolc   Návštevník
        ak ti to nedoslo tak ja som to myslel vzhladom na desktop a slovenskú situáciu. s takímto prístupom si linux vela užívatelov nezíska. programy sa robia /často/ pre ludí čo ich majú naplno viužívať k svojej práci. a nie najprv mesiac rozbehávať OFF-LINE systém. ATD
        • Re: Re: Re: TAKE malĂŠ ZAMYSLENIE 03.07.2006 | 18:32
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ked som nemal net, tak som si vystacil s balikmi na CD. ked som nieco ine potreboval stiahnut, tak som stiahol len zdrojaky alebo balik a fungovalo to. ale to boli vynimocne pripady (mplayer, gammu). uspesne som mixoval baliky z redhatu, fedory a mandrake :) a tu je napriklad opisany sposob pre ludi s dialup, ako si zistit potrebne baliky, ktore si mozu stiahnut (sposob pre APT): http://www.dea.icai.upco.es/romano/linux/ubuntu_and_i.php
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: TAKE malĂŠ ZAMYSLENIE 04.07.2006 | 11:14
            tomolc   Návštevník
            dik pozrem sa na to
        • Re: Re: Re: TAKE malĂŠ ZAMYSLENIE 04.07.2006 | 19:03
          seal   Návštevník
          no, trebars by si mohol aj nejaky ten mesiac stravit studiom pravidiel slovenskeho pravopisu (nie som nejaky fanatik, ale toto bije uz aj mne do oci...)
    • Re: TAKE malé ZAMYSLENIE 02.07.2006 | 15:59
      Avatar nardew debian  Používateľ
      no jeden z hlavnych dovod preco som presiel na gentoo bolo prave instalovanie noveho softu... pomocou jedneho prikazu mi vypise presne vsetky zavislosti, ktore potrebuje dany soft a ak aj tie potrebuju dalsie kniznice, tak aj tie mi vypise atd. cize instalacia je uplne jednoducha, ziadne tazkosti s hladanim kniznic po nete... avsak ak nemas net, tak v gentoo existuje moznost dat si "instalovat" soft len tak, ze ti ho stiahne na disk, ale neskompiluje(samozrejme stiahne aj vsetky zavislosti).. no a potom tie si uz staci len doniest domov, skopirovat si ich na disk a gentoo nainstaluje dany soft z donesenych suborov...
      • presne tak, o toto mi už dávnejšie išlo 04.07.2006 | 11:47
        Avatar Linux Mint 18  Návštevník
        • Príspevok bol vymazaný.
        • Aj ty? 04.07.2006 | 13:28
          Avatar Lukáš Ubuntu 9.10  Používateľ
          Pravdupovediac, takéto skúsenosti som mal aj ja.Som si riadne zo začiatku ponávadaval aj ja. No teraz, keď sú nejaké skúsenosti, sa mi to také blbé a zložité nezdá. A je tiež pravda, že bez rýchleho netu sa to nedá.
          Juchúúú! Písmenkujem na lukas.cerro.sk
          • Re: Aj ty? 04.07.2006 | 13:41
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            co sa neda? zit alebo pouzivat linux? nesuhlasim ani s jednym
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Aj ty? 06.07.2006 | 21:26
              tomolc   Návštevník
              skús mi to obiasnit nech sa trochu poučím od Vás. tomolc