Dualboot XP + SUSE - som zaciatocnik

Sekcia: Konfigurácia 29.12.2006 | 02:45
Avatar sjuzi SuSE 10.0  Používateľ
Prosim o radu. Dlhsiu dobu uz mam XP a uz som si nan mnohokrat s chutou zanadavala a rozhodla som sa vyskusat linux, a to SUSE, pretoze je vraj jednoduchsi, co je idealne pre moje linuxove zaciatky. Ucim sa velmi rychlo, avsak este bude potrebovat trosku vasej pomoci :) Takze moj HDD ma 80 giga. Pre zaciatok by som chcela dualboot XP a SUSE. Predstavu mam taku, ze by som mala tri particie, na jednej by bol instalovany win, na dalsej linux a ta tretia by bola pre vsetky dokumenty a fotky a hudbu atd., skratka tie veci co zaberu vzdy najviac miesta :) Mojim cielom je, aby bola pristupnost tychto dokumentov z oboch OS aj s moznostou editacie, pridavania novych dokumentov a tak, skratka, aby som s nimi mohla plne operovat, nech uz mam nabootovane cokolvek. Mam tu uz prichystane cd Suse 10.0 eval, v podstate ho mam aj nahodeny, ale teraz tu mam bordel s particiami a vobec so vsetkym takze sa chystam asi formatovat. Mam otazky: 1) Kolko priblizne odhadujete, ze bude potrebovat linux giga? Predpokladam ze sa raz zo mna stane narocnejsi uzivatel, takze asi budem dohadzovat aj dalsie programy nez ake sa tam uz nachadzaju, aspon myslim, ani presne neviem, co je v balicku:) 2) Je vobec realne mozne mat jednu particiu kde budu moct oba OS narabat plne s dokumentami? 3) Instalovat win xp mi nerobi problem, ale myslite, ze zvladnem instalovat Suse 10.0? Sama.. Bude to pre mna zrozumitelne? :)) ja viem ze nemate po ruke vestiarsku gulu, ale neviem, ci sa mam do toho pustit, alebo mam nahanat niekoho kto mi to urobi.. Vobec netusim, co mi bude instalacia ponukat a co jej na co mam odpovedat - je nieco, na co by som si specialne mala dat pozor? Existuje nejaky navod so screenmi abych vedela, co ma caka? Ked sa mi to vsetko podari, predpokladam, ze vas budem bombardovat dalsou sprskou otazok. Ak vas cokolvek napadne, prosim, napiste co a ako.. dakujem moc moc moc...
    • Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocnik 09.07.2006 | 13:56
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      No ja by som povedal ze to rozdelenie disku sprav nejak takto> 1)+2) 10G wir+programy (NTFS alebo FAT) 10G linux+programy by malo stacit(nikdy som nepotreboval viac, ked sa zacne zapratavat, zistis ze tam mas kopu bordelu, cize zopar veci prec a ficis dalej, filesystem reiserfs alebo ext3) 60G-dokumenty-ja by som to robil tak, ze by som to naformatoval ext3/reiserfs a namountoval ako /home, ale to som ja:) ty to chces mat pre oba OS, teda naformatujes FAT32 a mozes z oboch OS s tym narabat bez problemov. 3) instalacia SuSE je jedna z najjednoduchsich v linuxovom svete, cize netreba sa bat. Navyse to vie aj po slovensky. Treba si dat pozor na rozdelenie disku a spravit to manualne, lebo instalator by urcite najradsej naformatoval komplet cely disk.
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
      • Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocnik 09.07.2006 | 14:07
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ad reiserfs: urcite nie ad fat32: je mozne pouzit ext3 a pouzit to ako /home, pricom by sa k tomu dalo pristupovat (aj na zapis) z windows, ale pre nejake caste vyuzitie z windows - radsej fat32.
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocnik 09.07.2006 | 14:27
          david   Návštevník
          ako to myslis, preco nie reiserfs?
          • Re: 09.07.2006 | 14:52
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            lebo to ma ovela viac nevyhod
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: 09.07.2006 | 21:34
              Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
              mozes ma nasmerovat na nejaku stranku, plz? toto si rad prestudujem
              cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
              • Re: Re: Re: 09.07.2006 | 21:53
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                v tomto pripade je to jednoznacne. a na desktope celkovo nema zmysel davat nieco ine nez ext3. a vcera na IRC bola rec aj o reiserfs, napr: It's much faster to recover it from tape than to wait 48-72 hours for a 400GB partition fsck.
                Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocnik 09.07.2006 | 14:27
          meno   Návštevník
          ak sa mozem pridat aj ja, tak ja by som to videl tak ze na winxp by som dal tak do 30gb, zavisi od poctu programov ktore chces nan dat, so suborovym onym ntfs, instaloval by som ho ako prvy... potom na suse ti postaci zrejme aj 7gb, ale ak chces mat istotu tak mu prdni tych 10gb suborovy system lubovolny, napr. ext3 nic nepokazi... no a zvysok tych neviem kolko giga by bolo na dokumenty a fat32... to je asi najjednoduchsie riesenie, len treba uz pri prvej instalacii spravne rozdelit disk, teda pri instalacii toho winxp, ale to uz pri instalacii ti dava moznost rozdelit disk, takze pri tych 20giga co by si mu dajme tomu dala nech sa instalne na to mas cele v suchu... mozno :-D
        • Re: Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocnik 09.07.2006 | 14:31
          Avatar sjuzi SuSE 10.0  Používateľ
          soriky ale neviem co je to ext3 :( a mam mensi problem (alebo vacsi?) skusala som urobit nieco abych nemusela ten linux formatovat a teraz vznikla nasledovna situacia ktoru najlepsie opise fotka: particie (dufam ze som ten tag zadala okej :)) Chcela by som zlucit particie D a J ale akosi neviem ako na to.
          • Re: Re: Re:Dualboot XP SUSE - som zaciatocnik 09.07.2006 | 14:46
            david   Návštevník
            no ja by som klikol na particiu "J" dal vlavo v menu "Delete" a to iste aj s particiou "D". Potom sa ti ukaze "prazde miesto" a tam das vytvorit particiu myslim ak si dobre spominam na partiton magic tak potom na tu novovytvorenu particiu kliknes pravym a nastavis properties
          • Re: Re: Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocn 09.07.2006 | 15:02
            meno   Návštevník
            podla mna to len tak nepojde, bo tie dve particie su uplne mimo seba, jedna je na primary, druha je extended... musieli by byt za sebou... a pro priste toho swapu je zbytocne vela, neviem kolko mas ramky ale ja mam 128mb ram a 387mb swap mi staci aj s rezervou...
            • Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocn 09.07.2006 | 15:08
              david   Návštevník
              lenze ona ich moze zrusit a nastavit obe na primary ci sa mylim???
              • Re: Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocn 09.07.2006 | 15:43
                meno   Návštevník
                myslim ze sa mylis... primary srand moze byt iba 3, a vtip je v tom ze ked uz je extended definovane ako od sektoru x po sektor konecny tak s tym uz vela nenarobis, jedine ze by si zrusil celu extended partition, co u nej znamena nejake tie posledne tusim 3 particie ci ako to mala... co je v podstate to iste ako keby to mala cele zrusit a nanovo installnut... tam ide o to sektorne one, ze ked chces mat partition, tak musi mat sektory setky zasebou, ne hala bala ze cast sektorou na zaciatku, cast nakonci disku... jedine ze by som sa mylil, aj taka moznost tu je :-D
                • Re: Re: Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocn 09.07.2006 | 15:52
                  pes   Návštevník
                  primarne particie mozu byt 4. Ta extended particia sa da zmensit a presunut na koniec.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zacia 09.07.2006 | 15:57
                    meno   Návštevník
                    pardon, hej 4 mozu byt... som sa kapanek sekol :-[
          • Re: Re: Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocn 09.07.2006 | 15:17
            M@trixX   Návštevník
            Teda pekny bordel mas na tom disku... Ja by som dal hned na zaciatok tych 10GB pre Win, potom 59,5GB pre dokumenty, 10GB pre Linux a 0,5GB pre SWAP... ale ked uz to mas hen tak... Ja by som teda komplet vymazal cely disk a isiel nanovo...
    • Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocnik doplnok 09.07.2006 | 12:50
      Avatar sjuzi SuSE 10.0  Používateľ
      Este pre ozrejmenie dodam, ze nahodeny suse mam pretoze mi ho nahadzoval niekto iny ale toho cloveka uz nechcem otravovat a nevidela som postup tej instalacie a musim sformatovat particiu kde je, pretoze musim tie particie pomenit kapacitne...
    • Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocnik 09.07.2006 | 15:50
      pes   Návštevník
      partition magic umoznuje aj presuvanie particii, takze spravit sa daju aj za sebou (z toho stavu aky je). Najvhodnejsie je 10G win, 5-6G ext3 na / particiu, 4-5G ext3 na /home particiu, 512M na swap a za nimi ostatok volneho miesta ako fat32 - vsetko v tomto poradi. Prva particia moze byt primarna, vsetky ostatne uz mozu byt ako extended. Home particiu je vhodne mat - ked budes niekedy preinstalovavat linux, tak /home si ponechas - v nom sa uchovavaju vsetky user nastavenia.
      • Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocnik 09.07.2006 | 15:53
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        swap by som dal na koniec
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Dualboot XP SUSE - som zaciatocnik 09.07.2006 | 22:01
          Avatar sjuzi SuSE 10.0  Používateľ
          Dakujem vsetkym za rady, chvilu mi to sice potrvalo kym som to poriesila ale nakoniec nebolo treba formatovat nic... teraz mam na win xp 10 giga (uz tam mam v podstate vsetko co byh kedy chcela vyuzivat), swap som nechala tak ako bol, teda okolo 900 mega, suse dostal skoro 9 giga a ostatne co je skoro 60giga je na dokumenty ako FAT32. Takze to by sme mali, teraz este prerobit suse na svoj obraz... ale to bude asi na dlhsie... :)