linux na x51 AVR PIC

Sekcia: Programovanie 28.11.2006 | 21:12
au   Návštevník
Hello Kto vie o nejakych strankach alebo projektoch ktore sa venuju linuxu na niektorej architekture z x51 AVR PIC ide mi o to, ze by som chcel pouzit linux v micropocitaci ktory sa da u nas lahko zohnat a nie je velmi drahy dakujem
    • Re: linux na x51 AVR PIC 20.07.2006 | 17:12
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      jedine taketo AVR: http://avr32linux.org/twiki/bin/view http://www.linuxdevices.com/news/NS6110120875.html
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: linux na x51 AVR PIC 20.07.2006 | 17:47
        skywaker   Návštevník
        zdravim. ja by som si chcel postavit isp usb/alebo rs232 programator pre atmel z rodiny avr ovsem nejako nemam s tym velke skusenosti a ani nemam poriadny navod na programator. jeden pan mi odporucil toto: http://tuxgraphics.org/electronics/200510/article05101.shtml (je to programator na usb port) ale neviem ako na nho a ake suciastky budem potrebovat a ci sa daju normalne kupit. Co sa tyka srovoznenia Linuxu na niecom takom tak som nasiel tieto stranky: http://www.uclinux.org/, prosim poradte ako na dobry a lacny programator.
        • Re: Re: Re: linux na x51 AVR PIC 22.07.2006 | 07:03
          au   Návštevník
          vdaka vsetkym za liky ak som napisal x51 myslel som 8051 a je to 8 bitová arch. sam pozivam programator ktory programuje paralelne AT89Cx051, ale hodlam prejst na isp s vyuzitim projektu uisp: http://www.nongnu.org/uisp/index.html na programovanie cez isp by malo stacit pripojit 4 signaly RESET SCK MOSI MISO na RS232 alebo LPT, je to popisane na stranke projektu uisp aj s typmi micropocitacov ktore podporuje (FAQ)
          • Re: Re: Re: Re: linux na x51 AVR PIC 22.07.2006 | 14:57
            skywaker   Návštevník
            ja by som radsej bral programator na RS232 teda na seriovy port -- zda sa mi to lepsie vyuzitie alebo na usb port.
            • Re: Re: Re: Re: Re: linux na x51 AVR PIC 22.07.2006 | 22:00
              au   Návštevník
              skywaker - nechcem ta vobec urazit ale zda sa ze nevies co je isp. { ak vies tak potom nic } Je to rozhranie micropocitaca urcene na programovanie v systeme, t.j. ked je uz naletovany na doske, a toto rozhranie sa pripaja ku PC cez RS232, LPT, alebo USB. S tym USB to nie je take jednoduche, najjednoduchsie to dat cez RS232 takto: chip s isp PC s RS232 RESET RTS SCK DTR MOSI TXD MISO CTS toto je zapojenie co podporuje uisp
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: linux na x51 AVR PIC 22.07.2006 | 22:39
                skywaker   Návštevník
                viem co je ISP a nove avr to podporuju .... ja ovsem nechcem programator paralelny ale na seriovy port alebo na usb .... asi na programovanie je lepsi windows napr. aplikacia winavr ale nemozem najst aplikaciu na nahranie programu do programatora.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: linux na x51 AVR PIC 23.07.2006 | 00:32
                  au   Návštevník
                  no a presne to robi uisp, nahrava program do microproc. vie to aj mazat, citat, verifikovat, a ine, podporuje rozne pripojenia a aj cez RS232 staci to nainstalovat. zial funguje len z commandline
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: linux na x51 AVR P 28.11.2006 | 19:37
                    Peto   Návštevník
                    Zdravim Ja pouzivam tento programator http://www.lancos.com/prog.html som s nim spokojny ale potrebujem aj na USB. Kupil som prevodnik USB/RS232 ale nechodi s nim. Ako to rozbehat?
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: linux na x51 A 28.11.2006 | 21:12
                      skywaker   Návštevník
                      V najnovsom cisle modreho Amaterskeho radia je konstrukcia programatora pre Atmel AVR AtTiny2313 ... uz si to idem robit ...... skusim a napisem tu jak som pochodil ... ale najprv skusim aplikaciu WinAvr pre windows a potom az bude mskusat pod Linuxom
                • Re: linux na x51 AVR PIC 15.02.2007 | 15:06
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Skus tento link. Vlavo je norm. CANNON 9 konektor do RS232 a beha to pod Win/PonyPROG.
    • Re: linux na x51 AVR PIC 20.07.2006 | 16:55
      WlaSaTy   Návštevník
      toto by zaujimalo aj mna nakolko linux zvycajne vyzaduje aspon 32 bitovu architekturu. kolko bitova architektura je x51? moc do toho nevidim, ale najlacnejsie linuxove krabicky sa pouzivaju s procesormi (strong) arm. jedna sa o ovladacie casti tlaciarni, routre (napriklad ovislink), niekedy aj prehravace videa (napriklad kiss) alebo set-top-boxy (zname to flame ps2 alebo digitalny satelitny primac dreambox ptory je vsak ppc).
      • Re: linux na x51 AVR PIC 15.02.2007 | 15:02
        Avatar srigi   Používateľ
        Tak na to chlapci rychlo zabudnite, Linux na x51, alebo AVR - to asi nikdy. Najnizsie Linux beha na ARM CPU. Linux na 8-bite, to fakt asi nie. Skor si najdite nejake AVR projekty s nazvom "nano-kernel".
    • Re: linux na x51 AVR PIC 14.02.2007 | 16:43
      Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
      Našiel som na internete návod na stavbu jednoduchého programátora cez paralelný port, s ktorým sa dá používať program uisp:
      http://www.captain.at/electronics/atmel-programmer/

      Vyzerá to veľmi dobre a idem to vyskúšať. Vlastne programátor sú len štyri odpory a konektor LPT.

      • Re: linux na x51 AVR PIC 15.02.2007 | 12:19
        Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
        Tak už som to skúsil a funguje to!

        Nemali v GM-ku ATmega16, tak som kúpil ATmega162. Musel som inak zapojiť napájanie a kryštál.

        Zozačiatku to nechcelo fungovať, potom mi napadlo, že tá schematická značka paralelného konektora je nakreslená zo strany kolíkov a nie zo strany spájkovania. Tak som musel prespájkovať kábliky.
        • Re: linux na x51 AVR PIC 21.02.2007 | 18:10
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Mňa by zaujímalo, či to niekto skúšal aj s procesorom AT89S51. Teoreticky by to mohlo fungovať (uisp vie programovať aj tento procesor)
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: linux na x51 AVR PIC 27.02.2007 | 20:54
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Takže nefuguje ;(. Neviem prečo ale nenačíta signatúru procesora. A aj keď zvolím typ procesora ručne, tak mi z neho prečíta samé FF. Zapisujem to takto uisp -d89 -dprog=dapa -dpart=at89s51 --download. A aj keď ho dám zmazať, tak ho akože zmaže, ale je v ňom stále to isté
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: linux na x51 AVR PIC 28.02.2007 | 11:19
            Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
            Ak sa nemýlim tak AT89... nepatria medzi Atmel AVR.
            Aký máš programátor? Aby sa to dalo takto jednoducho, musí mať ten mikroprocesor zbernicu SPI (vývody MOSI, MISO, SCK) a podporovať programovanie pamäte flash prostredníctvom SPI. To podporujú mikroprocesory AVR a neviem, či aj ostatné.
            • Re: linux na x51 AVR PIC 28.02.2007 | 15:41
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Samozrejme, že má. Inak by som to neskúšal. "S" verzie AT89 sú ISP. Spravil som tento programátor . Zistil som, že ani pod win cez ISP Flash Programer mi signatúru ukáže FF FF FF. Ale tam ho v pohode naprogramuje a aj prečíta. Lenže cez usip ani keď mu napevno zvolím procesor to neide.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: linux na x51 AVR PIC 28.02.2007 | 16:58
            Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
            Tak asi len študuj man uisp, prípadne vyskúšaj uisp pod windowsom (existuje aj pre win) alebo zožeň inú verziu uisp. Neviem.
            • Re: linux na x51 AVR PIC 28.02.2007 | 17:03
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              man som už študoval až moc. Skúsil som zatiaľ dve verzie uisp. Asi skúsim aj tú verziu pre windows (ach jaj. Tuším sa ho nikdy nezbavím). Procesor pri programovaní musí mať reset v stave H. To ale je (takže uisp aj skutočne posiela signály na LPT). Takže si nemyslím, že som napríklad zle zapojil konektor. Skúsim ešte zapojiť programátor podľa schémy na stk200
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: linux na x51 AVR PIC 28.02.2007 | 17:12
                Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
                Reset je v stave H aj keď nemáš programátor pripojený k PC, lebo tento vývod je pripojený cez odpor k napájaciemu napätiu. Vstup RESET je invertovaný, aktívuje sa úrovňou L (aspoň v prípade ATmega16).
                • Re: linux na x51 AVR PIC 28.02.2007 | 19:17
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Na AT89S51 je to presne naopak ako pri ATmega. Už som to spravil. Problém bol v nastavení LPT portu (musí byť v režime ECP). Ale mám programátor STK200. Ale celú verziu (ni očesanú). Problém nbol zrejme aj so slabým výstupom LPT portu. Na plnej verzii STK200 je aj latch. Takže na výstupoch sú zrejme vyššie napätia.
                  Problém so signatúrou procesora zostal ale to nevadí. Nastavím ho napevno -dpart=at89s51
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: linux na x51 AVR PIC 04.03.2007 | 13:00
                Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
                Existuje dobrý program, ktorý dokáže preložiť céčkový kód do asembleru mikrokontrolérov AT89C, ale je pre windows a nie je zadarmo. Je to od francúzskej firmy Raisonance . Ale možno by to celkom dobre chodilo aj pod Wine. Stálo by za to vyskúšať aspoň demo verziu, či funguje pod Wine.

                Mne by sa veru nechcelo programovať v asembleri, vždy by som hľadal spôsob, ako to napísať v C.
                • Re: linux na x51 AVR PIC 04.03.2007 | 13:03
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  Prečo? Assambler mi v totmo nerobí problémy. C je asi jednoduchšie ale nevidím problém to písať v assambleri. Stačí mi mať niekde inštrukčný súbor a zoznam registrov špeciálnych funkcií s významom ich bitov a nie je porblém
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                  • Re: linux na x51 AVR PIC 04.03.2007 | 13:09
                    Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
                    Asi áno, len na to nie som zvyknutý.

                    Mimochodom, čo ideš konštruovať, keď pri tom použiješ mikroprocesor? Ak to nie je tajomstvo.
                • Re: linux na x51 AVR PIC 04.03.2007 | 21:33
                  au   Návštevník
                  pocul si uz o sdcc ?, ak nie kukni na to
                • Re: linux na x51 AVR PIC 04.03.2007 | 23:03
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Vsak C do ASM preklada aj GCC :)
            • Re: linux na x51 AVR PIC 28.02.2007 | 19:27
              Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
              To je dobre vedieť. Ale nezdá sa mi, že by bol problém v napätí, keď pod Win to fungovalo.
              • Re: linux na x51 AVR PIC 28.02.2007 | 19:37
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                Fungovalo (ale nie s očesanou verziou stk200 (bez latchu)). Ale s tým istým STK200 (s latchom), ako to ide aj s uisp. Len usio naviac vadil režim SPP portu (tomu ISP Flash Programer nie). Uff. Dúfam, že som to nepopísal príliš zložito
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: linux na x51 AVR PIC 03.03.2007 | 12:43
                  Avatar dodogo Knoppix, Debian, Slackware  Používateľ
                  1. tieto jednoduche programatory su priliz zavisle od obsluzneho programu a maju casto problem so spravnym casovanim. skratka je to troska problem nastavit. aj ked vacsina si to nastavuje sama.
                  2. Nie vsetky x51 verzie 89 podporuju ISP. Takze si to zisti v Datasheete ci tvoj procak to ma.
                  3. ak pouzivas WinAVR alebo iny balik C-ka pre AVR, potom tento balik sam obsahuje program dude a jeho nadstavbu gui-dude co je program na programovanie procakov. Tam sa da vybrat aky programator mas.
                  4. x51 nemaju dobru podporu pre jazyk C. preto ani WinAVR aostatne GCC podporuju vyhradne procaky AVR (90). Mozno su vynimky.. neviem.
                  Prešov. Som Šarišan a som na to hrdý. :-)
                  • Re: linux na x51 AVR PIC 04.03.2007 | 11:32
                    Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                    1. Som si všimol. Ale už to ide.(Mne sa skôr zdá problém s úrovňami na LPT porte)
                    2. Už som to tu písal "S" verzie sú ISP. Všetky. Keby nebol ISP asi sa nesnažím (a neprogramujem už vyše roka) ho programovať cez ISP
                    3. Nepoužívam. Nie je to AVR :) . A v uisp sa tiež dá vybrať programátor
                    4. Neprogramujem ho cez C. Používam iba assambler
                    Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                    • Re: linux na x51 AVR PIC 08.03.2007 | 18:16
                      skywaker   Návštevník
                      Chcem si urobit jednoduchy programator AVR ale potrebujem mat nan naprogramovanu AtTiny 2313

                      tu je schema programatora? bol by dakto ochotny mi napalit obluzny softver pre tento programator? aj na dobierku. dakujem
                      • Re: linux na x51 AVR PIC 08.03.2007 | 18:18
                        skywaker   Návštevník
                        tu je ta schema:

                        www.radzio.dxp.pl/avr910.htm


                        dajak mi ten link nezobralo :)
                        • Re: linux na x51 AVR PIC 09.03.2007 | 16:25
                          skywaker   Návštevník
                          chcem sa opytat ci by nestacilo napojit mikrokontroler (AtTiny2313) priamo na Max232 a tak ho programovat... samozrejme este k tomu priamo stiahnut z portu Com9 signal reset? dalo by sa?
                          • Re: linux na x51 AVR PIC 09.03.2007 | 20:29
                            Avatar srigi   Používateľ
                            Myslim, ze nie, bud pouzi ten co si uviedol, alebo kukni na ten co som postol vyssie (ale neviem ci bezi pod Linuxom).
    • Re: linux na x51 AVR PIC 28.04.2007 | 05:22
      shakal   Návštevník
      Chlapci humoristi, fakt som sa pobavil.:))))))))))) Nechcete Linux aj na kalkulačke?:) 51-ka je prastarý 8-bitový procesor designovaný pre 64kB pamäť programu a 64kB pamäť dát. Kam by Ste ten Váš Linux asi dali? Najnižší procesor, ako Vám kolega dole odpovedá, na Linux je ARM, ak viete čo to je.:))
      • Re: linux na x51 AVR PIC 28.04.2007 | 12:00
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ja by som povedal, ze avr32 je "nizsi" nez arm, ale to je len taky moj skromny odhad...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: linux na x51 AVR PIC 28.04.2007 | 14:07
          skywaker   Návštevník
          Nevie niekto poradit ci je velky rozdiel medzi atmel tiny 2313 s Atmel tiny 26L obydve su 20pinove dip20 puzdre ale maju inac vyvedene napajanie.
          • Re: linux na x51 AVR PIC 28.04.2007 | 16:32
            Avatar srigi   Používateľ
            Je take tazke zajst na web Atmelu?
            • ATtiny2313
              2K Bytes of In-System Self-Programmable Flash, 128 Bytes In-System Programmable EEPROM, 128 Bytes Internal SRAM. USI--Universal Serial Interface, Full Duplex UART. debugWIRE for on-chip-debug. Up to 20 MIPS throughput at 20 MHz.

            • ATtiny26 (26L tam nie je, existuje vobec?)
              2K Flash Program Memory, 128 Bytes SRAM, 128-Byte EEPROM, 11-Channel 10-bit A/D converter. Universal Serial Interface. High Frequency PWM. Up to 16 MIPS throughput at 16 MHz.

            Kukam ta 26-tka na A/D prevodnik.
        • Re: linux na x51 AVR PIC 28.04.2007 | 16:27
          Avatar srigi   Používateľ
          suhlas.
    • Re: linux na x51 AVR PIC 29.05.2010 | 22:15
      netboy   Návštevník
      chcel by som sa opitat ci nahodou niekto zvas nepozna nejake stranky kde by bol navod ako rozchodit linux na ARM-ku alebo x86 napr intel atom bo som nasiel take za 20€ a chcel by som postavit vlastne PC jedine kupovane veci budu cipi ,dosku nevim najprv ju skusim asi fotocestou doma ale ak nie tak si ju dam vyrobyt , no v pripade x86 by som asi potreboval aj nejaky bios a schemu podla ktorej by som pripajal pamete(kedze to je len samotne CPU) , pocet bytou pouzitich pre komunykaciu medzi pametami je asi pevne dany operacnym systemom , v oblasti 32-bit architektur som tak trochu lama a preto by sa pomoc skusenejsich hodila. dik
      • Re: linux na x51 AVR PIC 29.05.2010 | 23:43
        Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
        Ty si fakt odpísaný. Povedz rodičom, aby ťa zapísali na ZŠ a keď budeš vedieť základy pravopisu, daj vedieť.

        Aj keď podľa tvojho príspevku veru neviem, či na to vôbec máš.
        • Re: linux na x51 AVR PIC 30.05.2010 | 00:08
          skywaker   Návštevník
          to netboy: to ako vazne chces "zbuchat" celu dosku sam? ako ok ale mal by si vediet aspon zaklady ze Atom ktory je x86 akej je architektury a tiez ARM ma urcite nejaky loader.. ako chapem ARMy su aj pre bastlerov co si kupia nejaky mikrokontroler ale robit to od zakladov s normlanym cpu.. to je sila.!!!! inac len tak pre zaujimavost existuju dosky ako BeagleBoard ktore su plne funkcne s linuxom.
          • Re: linux na x51 AVR PIC 30.05.2010 | 00:11
            skywaker   Návštevník
            este jedna vec.. fotocestou? vsak v nejakom programe najlepsie Eagle ten je aj pre linux tusim.... spravim podla schemy plosak a ten dam urobit za lacny peniaz nejakej firme. mozno aj ti strojovo napajkuju tvoj vyrobok
          • Re: linux na x51 AVR PIC 30.05.2010 | 00:46
            netboy   Návštevník
            to skywaker
            no chcel by som , nasiel som nieco taketo http://www.at91.com/linux4sam/bin/view/Linux4SAM
            zatial sa snazim nieco vycitat ztoho no rada niekoho kto stim ma nejake skusenosti by sa hodila
            keby mam schemu eagle pre mna neni problem
            a tie hotove dosky su dobre ale ja by som chcel vediet prestne jak to pracuje , komunikacia medzi pamätami a ako tam ten linux dostat taktiez ako pracuje zobrazovanie(jednoducha graficka karta)
            chcem to postavit cele sam(s malou pomocou) a zaroven sa o tichto veciach naucit viac
        • Re: linux na x51 AVR PIC 30.05.2010 | 00:29
          netboy   Návštevník
          :D :D ja som s pravopisom nebol nikdy kamarat //// ale pochopil si co som chcel povedat
          • Re: linux na x51 AVR PIC 31.05.2010 | 18:09
            skywaker   Návštevník
            No dam ti radu.. vykasli sa na ARM a skus 32bit Freescale ak mas take skusenosti.

            Co sa tyka mna keby mna popadol takyto sialeny napad tak by som siel do FPGA.. predsca FPGA sa da naprogramovat podla toho co chcem sam teda aj grafika.

            pre zaujimavost:
            http://en.wikipedia.org/wiki/Minimig