problem s nabehnutim systemu

Sekcia: Ostatné 02.08.2006 | 15:33
sapi   Návštevník
Zdravim, mam takyto problem (SuSE 10.1, kernel 2.6.16.21): pri nabiehani systemu vypise nasledujuce hlasenie: /bin/bash: error while loading shared libraries: libreadline.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory Kernel panic -not syncing: Attempted to kill init! Mam taky dojem, ze sa to stalo po automatickej aktualizacii systemu (jadro tusim z 2.6.16.13 na 2.6.16.21). Vyskusal som uz zamenit /bin/bash aj /lib/libreadline.so.5 z Kubuntu, a takisto aj automaticku opravu z DVD Suse 10.1, avsak nic nepomohlo. Takisto neviem, ci pri starte systemu sa nieco zapisuje do /var/log/messages, ale nasiel som tam niekolko chybajucich odkazom na /lib/modules.... Jul 31 13:09:52 linux-leum modprobe: FATAL: Could not load /lib/modules/2.6.16.13-4-default/modules.dep: No such file or directory , co mi vsak neni jasne, kedze podla vsetkeho startujem s jadrom 2.6.16.21. Je mozne, ze tie odkazy sa tam dostali, ked sa mi podarilo nabehnut system pomocou instalacneho cd (avsak nesiel net a ani zvuk (mozno aj dalsie)). Vopred dakujem za kazdu radu. S pozdravom sapi
    • Re: problem s nabehnutim systemu 31.07.2006 | 15:18
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      kompiloval si jadro sam? ak hej, tak bud si nieco zabudol dat do initrd, pripadne si ho vobec neurobil. doporucujem vsetky potrebne drivre (fs, ata, sata) dat priamo do jadra, nie ako moduly.
      • Re: Re: problem s nabehnutim systemu 31.07.2006 | 15:35
        sapi   Návštevník
        sam nie (automaticka aktualizacia systemu), na to by som sa neodvazil, ale asi budem musiet sa to naucit ahodit tam nejake starsie :), resp. som videl, ze je aj 2.6.17.7
        • Re: Re: Re: problem s nabehnutim systemu 31.07.2006 | 23:27
          Avatar Lucas Lommer Debian stable, LinuxMint, Foresight  Používateľ
          Vratit k predchozimu jadru (resp. stavu) se nemuzes?
          -- Buduj vláčky, posílíš mír!
          • Re: Re: Re: Re: problem s nabehnutim systemu 01.08.2006 | 09:24
            sapi   Návštevník
            skusil som priamo z ponuky grubu, ale bol z toho niektory grub error (teda aspon ze ina chyba), tak som dal nabootovat system pomocou instalacneho cd, avsak boli problemy s modulmi, teda v /lib/modules pre jadro 2.6.16.21 moduly boli, avsak pre starsie 2.6.13.4 (ktore mi nabootovalo z cd) iba prazdny adresar :) tak som este skusil nakompilovat jadro 2.6.17.7 (bez uspechu) a nakoniec preinstaloval system :) Tak je to uz ok, snad po dalsej aktualizacii to neskonci podobne :) sapi. PS hlavne by ma zaujimalo, ci niekto nevie, co tie hlasenia znamenaju, lebo som vlastne ani nevedel, co mam robit, t.j. ci mohla byt chyba v bashi al. v tom libreadline, al. este dalej. hadam sa ten bash odvolaval na lib..., ale kedze su to binarne subory, nevedel som to nejako skontrolovat, da sa to nejako?
    • Re: problem s nabehnutim systemu 01.08.2006 | 10:06
      Ludo   Návštevník
      Hlaska: /bin/bash: error while loading shared libraries: libreadline.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory znamena, ze sa nemohol spustit bash, pretoze nenasiel zdielanu knihovnu libreadline. Pravdepodobne si ju preinstaloval pri update. A kedze sa nemohol spustit bash spadol aj init a preto: Kernel panic -not syncing: Attempted to kill init! Do messages sa zapisuje cely log jadra... Subor modules.dep existuje pre kazdy modularny kernel a obsahuje informacie o moduloch k danemu jadru. Obnovit, resp. vytvorit sa da prikazom depmod. Preco hlada modules.dep pre stary kernel neviem...
      • Re: Re: problem s nabehnutim systemu 01.08.2006 | 13:42
        sapi   Návštevník
        aha, tak zas nieco som sa dozvedel, este ma napadlo, ak mal problem nabehnut bash, nedalo sa niekde nastavit aby sa spustal aspon docasne iny shell?
        • Re: Re: Re: problem s nabehnutim systemu 01.08.2006 | 13:45
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          mozes vyskusat pridat parameter init=/bin/dash, ale neviem ci ho mas
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: problem s nabehnutim systemu 01.08.2006 | 15:32
            sapi   Návštevník
            vyskusal som s init=/bin/tcsh, ale daleko som sa nedostal, mal som prompt ako root (#), ale nepytal ani prihlasenie, nesiel trebars shutdown, slo cd, a nakoniex som skusil exit, tak mi dalo hlasku Kernel panic. Init.... :) Ale uz to mam preinstalovane,tak je ok, len som bol zvedavy pre buducnost. Dik
            • Re: Re: Re: Re: Re: problem s nabehnutim systemu 01.08.2006 | 15:43
              WlaSaTy   Návštevník
              ano, tak sa vecsinou chova system ak sa nahradi init za shell. a teraz premountovat disky na zapis, aktivovat sietove interface a dokoncit update - popripade spravit reinstall alebo downgrade poskodenych balickov. inac mozno by stacilo spustit aj /sbin/ldconfig :-)
              • Re: problem s nabehnutim systemu 01.08.2006 | 17:11
                ludo   Návštevník
                ldconfig nema s jadrom nic spolocne... Ten sa stara o kniznice... (vytvara subor /etc/ld.so.cache)
                • Re: Re: problem s nabehnutim systemu 01.08.2006 | 18:08
                  WlaSaTy   Návštevník
                  /bin/bash: error while loading shared libraries: libreadline.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory ano, je to tak.
                  • Re: Re: Re: problem s nabehnutim systemu 02.08.2006 | 11:57
                    Ludo   Návštevník
                    No mne sa zda, ze ld.so.cache sa pouziva iba pri linkovani (ld), takze na to aby to fungovalo potrebuje znova zlinkovat bash... a nie vytvorit databazu knizniz....
                    • Re: Re: Re: Re: problem s nabehnutim systemu 02.08.2006 | 15:33
                      WlaSaTy   Návštevník
                      ano, pri dynamickom linkovani a to je aj sucast spustenia programu ktory je dynamicky linkovany. ak system nevie kde ma najst danu kniznicu (pretoze to nevie zistit s poskodeneho /etc/ld.so.cache) tak vyhlasi ze nenasiel danu kniznicu. man 8 ldconfig