Neviem heslo do ROOT

Sekcia: Ostatné 16.08.2006 | 14:55
Drachir   Návštevník
Ako zistit alebo zmenit heslo do "root-u", pocas instalacie mi nic neponuklo, teda vytvorenie hesla pre "root". Diki
    • Re: Neviem heslo do ROOT 16.08.2006 | 13:30
      555   Návštevník
      ake distro? ubuntu? ak ano ,tak naco chces ucet root-a? Na to sa pouziva sudo alego v grafike gksudo
      • Re: Re: Neviem heslo do ROOT 16.08.2006 | 13:33
        Drachir   Návštevník
        Ubuntu 6.06 Ale ja sa v linuxe vobec nevyznam, porad miiii, please. Ak je to mozne tak podrobnejsi postup. Som uplny zaciatocnik v linuxe.
    • Re: Neviem heslo do ROOT 16.08.2006 | 13:31
      azurIt   Návštevník
      skus toto: sudo su malo by ta to prihlasit na roota (napr. v Ubuntu to takto fugnuje). pripadne mozes bootnu do single user mode, v lile/grube pridaj ako parameter jadra slovo 'single'. potom mozes heslo zmenit.
      • Re: Re: Neviem heslo do ROOT 16.08.2006 | 13:34
        555   Návštevník
        alebo si pozri toto: https://help.ubuntu.com/community/RootSudo
      • Re: Re: Neviem heslo do ROOT 16.08.2006 | 13:35
        Drachir   Návštevník
        Ked mam pravdu povedat, neviem o com si to pisal, nerozumiem tomu. Len zacinam s linuxom. Sorry!
        • Re: Re: Re: Neviem heslo do ROOT 16.08.2006 | 14:10
          555   Návštevník
          ak sa prihlasis do systemu ako bezny uzivatel a potrebujes nieco nastavovat , instalovat, menit ako root mas viacej moznosti: 1. ta najhorsia je vytvorit ucet root-a a sa ako root prihlasit do systemu 2.ak potrebujes spustit nejaky program ako root tak mozes otvorit konzolu a napisat prikaz sudo nejaky_prikaz , vypyta si to heslo ktorym si sa prihlasil do systemu (nie heslo root-a) priklad sudo apt-get install mc tymto na da v konzole nainstalovat midnight commander alebo v konzole sudo mc , tymto tento program spustis ako root. alebo stlac alt+F2 a vloz tam gksudo nazov_programu a znova treba zadat heslo ktorym si sa prihlasil do systemu priklad gksudo gedit /etc/apt/sources.list otvori sa ti subor sources.list v gedit-e a mozes ho ako root aj upravovat z tohoto viac menej vyplyva ze heslo root-a nebudes nikdy potrebovat zaver: v konzole na ziskanie prav root-a sluzi prikaz sudo v grafike je nato prikaz gksudo
          • Re: Re: Re: Re: Neviem heslo do ROOT 16.08.2006 | 14:31
            Drachir   Návštevník
            Asi blaba otazka, ale ako spustim konzolu? A kde majdem jednotlive prikazy? (Serie ma klavesnica, neda sa mi prepnut na QWERTZ a ja som na nu zvyknuty)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Neviem heslo do ROOT 16.08.2006 | 14:37
              555   Návštevník
              hladaj niekde v menu polozku klavesnica a tam uvidis ze je nastavena slovenska , daj pridat dalsiu a najdi v zozname slovensku (hned tu prvu - ta je qwertz-to uvidis ked to zvacsis) a potom tuto pridanu nastav ako vychodziu a tu povodnu mozes odstranit nemam teraz pred sebou ubuntu ale konzola je niekde v menu ,tak hladaj , urcite ju budes casto ptrebovat
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neviem heslo do ROOT 16.08.2006 | 14:55
                555   Návštevník
                nastavenie klavesnice: SYSTEM-->PREDVOLBY-->KLAVESNICA konzola:APLIKACIE-->PRISLUSENSTVO-->TERMINAL