Hardware a drivery (VGA a Sound)

Sekcia: Hardware a Drivery 30.10.2006 | 12:26
Drachir   Návštevník
Som zufaly, Snazim sa a sanazim a nic. Hladal som aj drivery, ale marne. Ako spustit grafiku "Intel i740 (vo VGA slote)" a zvukovku "Sound Blaster 16 (je na doske)". Sa idem zblaznit z toho! :-( Help meeeeeeeee!
    • Re: Hardware a drivery (VGA a Sound) 21.08.2006 | 12:33
      Avatar nardew debian  Používateľ
      co vrati prikaz lspci
      • Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Sound) 21.08.2006 | 14:35
        Drachir   Návštevník
        Prikaz lspci hovori toto: 0000:00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX Host bridge (rev 02) 0000:00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX AGP bridge (rev 02) 0000:00:07.0 ISA bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ISA (rev 02) 0000:00:07.1 IDE interface: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 IDE (rev 01) 0000:00:07.2 USB Controller: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 USB (rev 01) 0000:00:07.3 Bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ACPI (rev 02) 0000:00:0a.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10) 0000:01:00.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82740 (i740) AGP Graphics Accelerator (rev 21)
    • Re: Hardware a drivery (VGA a Sound) 21.08.2006 | 12:52
      WlaSaTy   Návštevník
      podla nazvu tych dvoch kusov zeleza sa jedna o postarsiu dosku. ale podme po poriadku: :Hladal som aj drivery, ale marne. kde si ich kladal? je pravda ze www.x.org ma momentalne malinku odstavku, ale i740 je stara karta a stara dokumentacia (aj zo starymi ovladacmi) je popisana aj na www.xfree86.org . staci sa pozriet ci je nainstalovany balicek obsahujuci ovladac pre xwindows (i740) a spravne nastavit konfigurak pre xwindows. a dat si pozor ci nie je nastavena interna grafika na doske ako primarna i ked o tom pochybujem. i740 nevynikala vyssiou kvalitou ako interne karty takze dovod na upgrade je minimalny i ked existuje :-) zvukovka SB16 je v pohode podporena jak cez zastaralu OSS, tak aj cez ALSA. nie je len stiahnuta hlasitost?
      • Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Sound) 21.08.2006 | 14:33
        Drachir   Návštevník
        Drivery som hladal cey GOOGLE a ten xfree86, tusim, ze nieco take som nasiel aj nainstaloval ale nefunguje mi to (neda sa menit rozlisenie jednoducho nic) ale ked som pozeral spravcu zariadeni tak tam bola grafika, ale nechapem potom preco nejde. K tomu SB 16, v spravcovi zariadeni nie je zobrazeny a drivery som nenasiel. Hlasitost nemoze by stiahnuta, pretoze sa neda ani upravovat.
        • Re: Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Sound) 21.08.2006 | 14:39
          WlaSaTy   Návštevník
          :ale nefunguje mi to ... ale ked som pozeral spravcu zariadeni toto som nepochopil. na monitore je obraz, s aplikaciami sa da pracovat ale graficka karta nefunguje. takze ako je to vlastne? :K tomu SB 16, v spravcovi zariadeni nie je zobrazeny a drivery som nenasiel. dana karta sa nevyrabala vo verzii PCI takze je mensia ako mala pravdepodobnost ze ju clovek uvidi v spravcovi zariadeni ktory robi iba s lspci (a tym padom ignoruje stary hardware). (sudo modprobe snd-sb16) a nastavit si zavadzanie daneho modulu ako je uvedene v prirucke (mozno tej k distribucii ale urcite tej k alsa projektu).
          • Re: Re: Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Sound) 21.08.2006 | 14:45
            Drachir   Návštevník
            Vporiadku, na monitore sa vsetko zobrazuje ale neda sa menit ani rozlisenie ani frekvencia, nic! A to "sudo modprobe snd-sb16" som tiez skusal a nic! Vypise to hlasku: FATAL: Error inserting snd_sb16 (/lib/modules/2.6.15-26-386/kernel/sound/isa/sb/snd-sb16.ko): No such device
            • Re: Re: Re: Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Soun 21.08.2006 | 23:39
              WlaSaTy   Návštevník
              co sa tyka zvukovky: mozno sa vsak nejedna o kartu SB16 ale o nejaku zevraj kompatibilnu. napriklad od C-Media, teda cmi8330 ktora bola sice wss/sb16 kompatibilna pomocou dodavanych dos/windows ovladacov ale pre nu bol urceny modul snd_cmi8330? v dobach BX/VX/LX kariet sa preferovala cmi, vysla o par centov lacnejsie (nemala midi synth a ani hw mixer). skus sa pozriet pri boote co to pise tu chvilku pred nastartovanim boot managera (s vytiahnutou klavesnocou). alebo ak to je skutocne sb16: nie je vypnute apic? cat /proc/cmdline popripade nie je zakazana podpora Plug aNd Pray, alebo su uz pouzite vsetky prerusenia takze sa grafika nedokaze inicializovat. nema kam. co sa tyka grafiky, nie vsetky graficke karty podporovali prepinanie rozlisenia on the fly pod unixom/linuxom a ani by som sa nedivil keby sa ludia vytoto na podporu pri tejto karte. ale predsa, prezrad nam co znamena neda sa zmenit rozlisenie? nejedna sa len o malickost ked dana grafika odmieta povedat kolko ma RAM a ovladac si povie ze ma iba minimum RAM pri ktorom sa neoplati prepinat rozlisenie. ako vyzeraju sekcie pre monitor a graficku kartu v konfiguraku pre x windows? mozno je len zle skonfigurovana .... no nic.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hardware a drivery (VGA a 22.08.2006 | 18:57
                Drachir   Návštevník
                No k tej grafike, Ked otvorim SYSTEM -> PREDVOLBY -> ROZSIRENIE OBRAZOVKY tak tam nemam na vyber ziadne ine rozlisenia ako 640x480 (60Hz) a potom nevidim cele okna. No PC zostava (CPU 350MHz, RAM 128MB) nie je ktovie co, ale v XPcku s tym nebol problem. A tu zvukovku musim kuknut v BIOSe, ale to APIC, to ako spustit resp. zapnut (neviem ci je vypnuty alebo zapnuty)? Prosim presny prikaz (neovladam Linux len zacinam). "Plug and Play" by nemal byt vypnuty, pretoze v XPcku mi naslo vsetky hardvery. Ale prejstotu mi povedz, kde presne to viem pozriet. Diki za ochotu pomoct, ktorej sa tu velmi clovek nedozije, zvacsa mi povedali prestudovat nejake prirucky, ktore netusim, kde zohnat, ale aj tak velmi nemam cas ich studovat, ale rad by som.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hardware a drivery (VG 22.08.2006 | 19:22
                  Drachir   Návštevník
                  No pozeral som zvukovku , ale BIOS nezobrazuje zvukovky!!! Tak som ju pozrel cez EVEREST vo WinXP a tam je vypisana "Creative Sound Blaster 16".
            • Re: Re: Re: Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Soun 30.10.2006 | 12:26
              kozi   Návštevník
              ja mam VIBRU16S co je v ALSE ten isty modul(snd-sb16) a docital som sa ze ak ti to vypisyje No such device tak je to bug v alse a tu kartu rozbehas jedine s oss modul sb.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Soun 30.10.2006 | 12:26
              kozi   Návštevník
              ja mam VIBRU16S co je v ALSE ten isty modul(snd-sb16) a docital som sa ze ak ti to vypisyje No such device tak je to bug v alse a tu kartu rozbehas jedine s oss modul sb.
      • Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Sound) 21.08.2006 | 14:36
        Drachir   Návštevník
        Na doske nie je grafika len ta vo VGA slote.
    • Re: Hardware a drivery (VGA a Sound) 21.08.2006 | 20:26
      Drachir   Návštevník
      Pomoze mi teda niekto?
      • Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Sound) 23.08.2006 | 21:16
        meno   Návštevník
        zhodou okolnosti mam SB16 aj ja, ono je to postarsia vec, nejak sa mi teraz nence listovat co mas za distribuciu, ale problem byva ze isa karty niektore distra vykopavaju, takze si drz palcaky nech nie ta tvoja, inak budes musec skompilovat... ale ja bych to riesil z terminalu prikazom alsaconf a mal by ti to najist, ak nie tak nemas modul vytvoreny tvojou distribuciou... zenwalk napriklad nedava bo tvrdi ze isa karty sposobuju nestabilitu ci co, ja som nic take nezazil, ja som si prekompiloval kernel, ale zrejme staci uplne skompilovat dany driver vzhladom na tvoje kernel headers, nevim, treba urobit testika, a to s tym monitorom vyzera na to ze mas pouziti vesa driver a tak sa necuduj ze moc vo frekvencii nepomenis... zmen driver v xorg.conf
        • Re: Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Sound) 23.08.2006 | 23:44
          Drachir   Návštevník
          Sorry, ze som nenapisal ake mam distro! To som mal uz napisat hned na zaciatku. No co uz. Mam Ubuntu 6.06
          • Re: Re: Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Sound) 24.08.2006 | 11:24
            meno   Návštevník
            tak chod do konzoli prihlas sa ako root a napis: alsaconf; mal by ti najst spravny modul a vygenerovat prislusne udaje v modprobe.conf, ak mas samozrejme dany modul v jadre, ale podla toho ze ti neslo modprobnut snd-sb16 tak sa bojim toho najhorsieho... ale dost mozne ze sa vola trochu inak, tiez uz si presne nepamatam, rozhodne odporucam to najprv nechat na alsaconf...
            • Re: Re: Re: Re: Re: Hardware a drivery (VGA a Soun 24.08.2006 | 20:15
              Drachir   Návštevník
              V konzole som sa prihlasil ako ROOT, ale "alsaconf" neberie, "prikaz nenajdeny"!!! Subor "modprobe.conf" som nenasiel, ale naslo len subory "noALSA.modprobe.conf", "noOSS.modprobe.conf", "modprobe.conf.5.gz" a "generate-modprobe.conf.gz".
              • :eR 24.08.2006 | 20:20
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                nainstaluj alsa-utils
                Debian. apt-get into it…
                • Re: :eR 24.08.2006 | 21:03
                  Drachir   Návštevník
                  Prosim, napis cely prikaz (konzola) na instalaciu. Diki