Ako automaticky najst cdrom?

Sekcia: Hardware a Drivery 01.09.2006 | 00:50
Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
Ahoj. Robim taky skript do live CD a potreboval by som nejak zistit kde je (na akom zariadeni) CDROM. Zatial to robim takto: #!/bin/bash mount /dev/hda /mnt/cdrom && exit 0 mount /dev/hdb /mnt/cdrom && exit 0 mount /dev/hdc /mnt/cdrom && exit 0 mount /dev/hdd /mnt/cdrom && exit 0 Nenapada niekoho lepsie riesenie?
    • Re: Ako automaticky najst cdrom? 31.08.2006 | 12:25
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      /dev/cdrom ?
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Ako automaticky najst cdrom? 31.08.2006 | 15:20
        Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
        To je, pokial viem, len linka na napr. /dev/hdc alebo kde mas cdrom. Ta linka sa vytvara pri instalacii. Ja to potrebujem ale zistovat on-the-fly, teda za behu nejakym jednoduchym skriptom. Neda sa to vycitat niekde z /proc alebo z kernelovych parametrov alebo tak nejak?
        • Re: Re: Re: Ako automaticky najst cdrom? 31.08.2006 | 15:31
          Ludo   Návštevník
          Tu linku vytvara udev... takze by si s tym problem nemal mat...
          • Re: Re: Re: Re: Ako automaticky najst cdrom? 31.08.2006 | 15:45
            WlaSaTy   Návštevník
            nebude s tym problem ani ked budu v pocitaci dve mechaniky? obcas to nastava ak je clovek nechce po upgrade vyhodit mechaniku, najme ak este stale funguje.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako automaticky najst cdrom? 31.08.2006 | 16:03
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              druha mechanika je tusim /dev/cdrom1
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako automaticky najst cdro 31.08.2006 | 16:08
                WlaSaTy   Návštevník
                tusis mozno spravne, ale to by chcelo korektne a od zakladu nakonfigurovat udev. vysledok by som si z chuti pozrel :-)
          • Re: Re: Re: Re: Ako automaticky najst cdrom? 31.08.2006 | 16:53
            Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
            No hej, lenze nieje nahodou v udev pravidlach napisane cosi ako "vytvor linku /dev/cdrom na /dev/hdb" lebo ak hej tak sme tam kde sme boli! Mimochodom, na tom mojom CD nieje udev!
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako automaticky najst cdrom? 01.09.2006 | 00:46
              Ludo   Návštevník
              udev si checkuje pre kazde ata sata scsi zariadenie ci je to disk alebo cd-rom a podla toho vytvori tie symlinky... Resp. ak je zariadenie typy CD-ROM tak vytvori pren novu symlinku...
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako automaticky najst cdrom? 01.09.2006 | 00:50
              Ludo   Návštevník
              Ale ak nechces pouzivat udev, tak ked si pozres strukturu /sys tak tam je pri kazdom pre teba relevantnom device-y (na presnu strukturu si nespomeniem... nemam momentalne pri sebe ziadny linux:( je v danom adresari file (nazov je asi type) v ktorom je napisane bud disk alebo cdrom, podla typu device-u....
    • Re: Ako automaticky najst cdrom? 31.08.2006 | 14:39
      WlaSaTy   Návštevník
      co takto si vytvorit na cdrom nejaky subor ktory ma unikatny nazov? po uspesnom pripojeni niecoho co sa podoba na cdrom (hdX pre ata/pata, scdN pre sata/scsi/usb) sa da existencia daneho suboru otestovat. je pravda ze to nie je 100% ale uz som to videl na niekolkych LiveCD.