Vektorová grafika v Linuxe

Sekcia: Ostatné 24.09.2006 | 19:33
Avatar mona Fedora Core 2  Používateľ
Zdravím, chystám sa začať používať Linux. Konkrétne mám distribúciu Fedora Core 2. Kvôli zamestnaniu však potrebujem program Corel Draw 9. Existuje nejaká verzia aj pre OS Linux? Prípadne, dá sa tento program v Linuxe používať cez Wine? Alebo - existuje pre Linux nejaký podobný program, ktorý by dokázal dokumenty exportovať aj do formátu CDR, AI, prípadne PDF? Ďakujem.
    • Re: Vektorová grafika v Linuxe 01.09.2006 | 14:06
      xxx   Návštevník
      mas nejaky zvlastny dovod pouzivat fedoru 2 , ked uz zanedlho vyjde finalna 6-ka.
      • Re: Re: Vektorová grafika v Linuxe 01.09.2006 | 16:45
        Mona   Návštevník
        Áno, mám. Dvojku mám doma, šestku by som si musela zadovážiť. :)
        • Re: Re: Re: Vektorová grafika v Linuxe 01.09.2006 | 16:52
          xxx   Návštevník
          ved ja sa len tak pytam ,aby nenastali problemy napr. s nepodporovanym hardverom a tak podobne ,predsa je to len stary system a neda sa cakat ze vseto pobezi bez problemov
        • Re: Re: Re: Vektorová grafika v Linuxe 02.09.2006 | 10:41
          chatpall   Návštevník
          Ak si chces rychlejsie a jednduchsie zadovazit nove distro tak mozes vyskusat obchod tu na Linuxos, alebo vyskusaj stranky www.distrosearch.hustej.net
    • Re: Vektorová grafika v Linuxe 01.09.2006 | 14:29
      WlaSaTy   Návštevník
      clovek by neveril, ale Corel Draw 9 bol portovany aj pre linux. ci sa da windows port pouzivat aj pod wine, staci vyskusat. a v linuxe existuje straasne vela moznosti ako vytvarat PDF, jedna z nich je virtualna tlaciaren ktora vytvara dane dokumenty. ale ak sa ma jednat o profesionalny navrh grafiky pre tlac napriklad s pouzitim palety CMYK, tak sa zacne vyber znacne zuzovat. ps.: pozor na licencnu politiku pre corel draw, netusim ci licencia pre windows automaticky opravnuje pouzivanie daneho produktu aj pod linux.
      • Re: Re: Vektorová grafika v Linuxe 01.09.2006 | 16:49
        Mona   Návštevník
        Corel Draw 9, ten vektorvý editor? Alebo len jeho súčasť na tvorbu rastrovej grafiky Photo-paint? Viete mi poradiť, kde sa o tom dozviem viac? Áno, ide mi grafiku pre tlač. Čiže potrebujem, aby boli farby pri exporte do PDF prevedené na CMYK a textky sa dali previesť aj na krivky.
        • Re: Re: Re: Vektorová grafika v Linuxe 01.09.2006 | 16:59
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
          • Photo-Paint... 01.09.2006 | 17:27
            Mona   Návštevník
            Ďakujem za info. Ale práve tento program nepotrebujem. Som zvyknutá rastrovú grafiku robiť v GIMPe. Ja by som potrebovala vektorový editor Corel Draw. Alebo nejakú jeho obdobu, ktorá by vedela importovať a exportovať formáty CDR a AI. Nemusí ísť o program, ktorý je zdarma.
            • Corel DRAW 9 24.09.2006 | 19:33
              inquisitor   Návštevník
              Corel DRAW 9 bol distribuovany aj na Linux , ale nie ako free verzia, ale riadne platena a firma Corel ma na tento skutok asi dodneska cierne spomienky, pretoze na tom dost prerobila, co pred casom priznal aj sam sef Corel-u. Zatial ma nikto nepresvedcil, ze za DRAW existuje v Linuxe lepsia nahrada, alebo aspon porovnatelna, najma ak si pozriete veci, ktore sa daju robit v 12-ke ci 13-ke, tak to je ina kava ludkovia...Tu 9 sa pokusam zohnat na Linux aj ja, uvidime, kde sa to da este kupit. Ceska firma ZONER ponuka podobny produk t ZONER CALLISTO, ale neviem ci existuje jeho port na Linux, asi nie. Ten CALLISTO je dobry, ale za DRAW-om zaostava asi 2-verzie, co sa tyka vlastnosti, je ale OMNOHO lacnejsi (cca 2000,- SKk)
    • Re: Vektorová grafika v Linuxe 01.09.2006 | 17:27
      mizu   Návštevník
      inkscape, http://www.inkscape.org/ http://en.wikipedia.org/wiki/Inkscape http://sourceforge.net/projects/inkscape/
      • Re: Re: Vektorová grafika v Linuxe 01.09.2006 | 17:29
        Mona   Návštevník
        Ďakujem. Vyzerá to tak, že práve čosi takéto by sa mi mohlo hodiť. :)
        • Re: Re: Re: Vektorová grafika v Linuxe 01.09.2006 | 18:06
          Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
          este pridavam, Xara Xtreme: http://en.wikipedia.org/wiki/Xara_Xtreme http://www.xaraxtreme.org/
          Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Vektorová grafika v Linuxe 02.09.2006 | 03:28
      fathum   Návštevník
      aj ja som robil grafiku vo wine a po prechode na lin som musel hladat alternativy prave ku corelackym veciam ...a uz spominany Inkscape, najnovsie vo verzii 0.44 mozem iba odporucit a uz aj celkom kvalitne portnutu xaru Xtreme, ....v predoslych verziach nefungoval export do inych formatov ako jpg a png, no teraz to uz bolo rozsirene aj o vektorove formaty a je to velmi kvalitny softik uz aj pre lin ..a co sa tyka linuxackeho corel "balicka", tak to nebol velmi stastny tah zo strany corelu ..sam som mal velke problemy s jeho rozbehavanim a pokial som narazil na nejakych forach prave na temy tykajuce sa tohoto softu, tak vsetky reakcie boli prezentovane iba v negativnom tone .....a este detail ...na publikovanie sa oplati omrknut si Scribus, pokial uz je rec o vektoroch
      • Re: Re: Vektorová grafika v Linuxe 02.09.2006 | 03:34
        fathum   Návštevník
        a este detail .....vsimol som si az neskor, ze xces grafiku portovat do *.ai ....pokial by si xcela pouzivat inkscape, musis si davat velky pozor prave na priehladnost objkektov a vyuzivat ju minimalne, lebo z vysledneho ai-cka budes sklamana
        • Dík 02.09.2006 | 09:48
          Avatar mona Fedora Core 2  Používateľ
          S priehľadnosťou mám tiež občas problémy (aj vo Win). Ale dá sa to riešiť rôznymi fígľami. Napr. pri jednotnej priehľadnosti zmerať farbu, zrušiť priehľadnosť a vyplniť objekt farbou, aká bola počas priehľadnosti. Pri prechodovej priehľadnosti radšej použiť prechodovú výplň (napr. nejaká farba do bielej) a pod.
          • Re: Dík 02.09.2006 | 12:35
            fathum   Návštevník
            :) ...to som mal na mysli ...inak ja som skor myslel pri nasobenej priehladnosti, pretoze, predsa len sa moznosti kompozicie a celkovych farebnych variacii zvysuju, ked nechas prekryvat zopar, ci uz uplne, alebo ciastocne priehladnych objektov a o je dost lakave :) ..ale aj tak a to ta nexcem odradzovat od inkscape, skor naopak, je lepsie nechat pracu v svg formate, kde to lepsie v tomto formate zobrazi aj adobe illustrator, ako to exportnut do *.ai a vidiet v adobe, co sa mi aj stalo pri praci, ktora mala asi 80 objektov, iba jednu kruznicu ...preto ja osobne kombinujem xaru xtreme a inkscape, na publikovanie do pdf Scribus ..a podla mna takato kombinacia dobre obstoji aj proti kritike, ze v line sa grafika robi zle, alebo sa robit vobec neda (a s tymto nazorom som sa stretol uz nie raz)
    • Emotikony 03.09.2006 | 19:30
      Avatar mona Fedora Core 2  Používateľ
      Ak by ste potrebovali emotikony s tučniakom: http://holeckova.host.sk/?p=25 Sú vytvorené v programe Sodipodi. Ten sa mi vidí lepší ako Inkscape. Xara Xtreme sa mi zatiaľ nepodarilo nainštalovať.
      • Re: Emotikony 03.09.2006 | 20:48
        fathum   Návštevník
        neviem ...mozno sa mylim, ale inkscape je postaveny prave na sodipodi
        • Sodipodi vs. Inkscape 03.09.2006 | 22:10
          Avatar mona Fedora Core 2  Používateľ
          Sodipodi sa mi zdá byť ovládateľnejší ako Inkscape. Okrem toho, má lepšie vyhladzovanie krivky. Ľahko sa inštaluje a je malej veľkosti. Ale oba programi majú na prd vyriešenú farebnú paletu. V tomto (podľa skrínšotov) je na tom Xara lepšie.
      • Re: Emotikony 03.09.2006 | 21:00
        fathum   Návštevník
        a este taky detail, ze hod problem s instalaciou xary do fora, urcite sa najde niekto, kto ti poradi ....lebo oproti inkscape ma ovela mensie naroky na pamat, i ked inkscape vo verzii 0.44 je uz na dobrej ceste tieto problemy odstranit
      • Re: Emotikony 03.09.2006 | 21:59
        fff   Návštevník
        co sa ti nepodarilo nainstalovat? Stiahnes .tar.bz2 balik s xarou ,niekam to rozbalis. Najdes v tom rozbalenom subor xaralx (je to v /xaralx/bin ) a ho spustis.
        • Neviem ho rozbaliť 03.09.2006 | 22:02
          Avatar mona Fedora Core 2  Používateľ
          Začne rozbaľovať, potom mi vypíše dáku chybu. A nerozbalí. Okrem toho, nie som si istá, či mi to vo Fedora Core 2 vôbec pôjde.
          • Re: Neviem ho rozbaliť 03.09.2006 | 22:09
            fff   Návštevník
            tak je to zrejme zle stiahnute a s tou fc2 je to otazne