Ako je to s fontami v Linuxe?

Sekcia: Ostatné 09.09.2006 | 11:41
Avatar mona Fedora Core 2  Používateľ
Tak som dnes skúšala kresliť v Inkscape, ale zistila som, že mám žalostne málo fontov (vo Win som ich spravovala okolo 800). Keďže som v Linuxe úplný začiatočník, chcela by som vás poprosiť o radu. Ako sa mám dopracovať k rôznym (hlavne) ozdobným fontom? A ako ich potom nainštalovať? Ďík.
    • Re: Ako je to s fontami v Linuxe? 02.09.2006 | 21:52
      WlaSaTy   Návštevník
      tak isto ako si sa k nim dostala vo windows. standardna dodavka fontov k windows nie je 800 ks, takze ich musel niekto zadovazit. ci boli sucastou corelu alebo ich niekto stiahol z internetu je pisane v krystalovej guli. poslednou moznostou je zakupit profesionalnu zbierku fontov ci uz na cedecku alebo priamym downloadom. instalacia fontov v linuxe je trosku odlisna, ale zvladne ju kazdy :-) ps: cca 6500 fontov http://www.webpagepublicity.com/free-fonts.html
    • Re: Ako je to s fontami v Linuxe? 02.09.2006 | 22:06
      klingger   Návštevník
      Fonty sa dajú používať aj tie z Windows (truType, OpenType a postcriptové). Inštalácia je jednoduchá, stačí ich nakopírovať do adresára .fonts (ak neexistuje, je potrebné ho vytvoriť, nezabudnúť na bodku na začiatku) v domovskom adresári (teda napríklad /home/mona/.fonts).
      • Re: Re: Ako je to s fontami v Linuxe? 09.09.2006 | 11:41
        ferjo   Návštevník
        V mojom Linuxe je taka utilitka, vola sa "Register Fonts" s tym to ide tiez, pridal som dajake fonty aj z woken.
    • Re: Ako je to s fontami v Linuxe? 02.09.2006 | 22:06
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      viac fontov by malo byt v nejakej novsej distribucii :)
      • Re: Re: Ako je to s fontami v Linuxe? 02.09.2006 | 22:23
        x   Návštevník
        zase ty najmudrejsi? to by nebol prispevok, kde by si nieco nekydol...
        • Re: Re: Re: Ako je to s fontami v Linuxe? 02.09.2006 | 22:29
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          zase ty co sa nevies podpisat? ak si dobre vsimnes, tak viac ludi chce pomoct a tak preco nie aj ja? suhlasim ze wlasaty povedal ovela lepsiu radu, ale neviem co mudre si povedal teraz ty...
          • Re: Re: Re: Re: Ako je to s fontami v Linuxe? 02.09.2006 | 23:09
            WlaSaTy   Návštevník
            a ty? nevidim umeru medzi vekom distribucie a poctom dodanych fontov. ale ak si chces stat za slovom, pozri sa na zasady kaligrafie a navrhni zopar dobrych fontov. potom pochopis preco ta umera neexistje.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s fontami v Linuxe? 03.09.2006 | 11:09
              Avatar chatpall   Používateľ
              Wlasaty respekt ku tvojim prispevkom, pomohli mi velakrat... ale preco takto do seba rypat? Ak nie je pan x schopny sa podpisat normalnym svojim menom tak nech si strci svoje podrivacske reci niekam...
              NERUSTE TENTO UCET!!!
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s fontami v Linuxe? 03.09.2006 | 11:12
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ok ok jedno pismo som sa snazil urobit este pod win cez nejaky program... ale jednoducho som to vzdal... nevies ako sa da lahko zistit, ci bude nejake volne pismo poznat aj slovenske a ceske znaky?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ako je to s fontami v Linu 03.09.2006 | 13:26
                WlaSaTy   Návštevník
                pohoda, aj ja. priznam sa ze mi teda naozaj nevyslo pisane. presnejsie povedane, kto nie? inac zistit ci nejake volne pismo pozna sk/cz znaky sa da jednoducho, staci si ho pozriet. teda pokia clovek nepouziva engine na pridavanie diakritiky tam kde nie je.
    • Re: Ako je to s fontami v Linuxe? 02.09.2006 | 23:47
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      Debian. apt-get into it…