SUSE Live DVD

Sekcia: Konfigurácia 06.09.2006 | 15:42
neX   Návštevník
Mam SUSE 10.1 Live DVD, pri pristupe na ntfs disky mi vypisuje Permissions denied. Ako to mam povolit? Da sa tato live verzia aj naintalovat?
    • Re: SUSE Live DVD 06.09.2006 | 01:59
      WlaSaTy   Návštevník
      :pristupe na ntfs disky mi vypisuje Permissions denied. Ako to mam povolit? citanie pre vsetkych alebo aj zapis? :Da sa tato live verzia aj naintalovat? kazda live berzia linuxu sa da nainstalovat, ale teba by skor zaujimalo ci ma dana verzia (polo) automaticky instalator. na to bude asi pre zaciatocnika lepsie pouzit instalacne cd/dvd.
      • Re: Re: SUSE Live DVD 06.09.2006 | 07:57
        neX   Návštevník
        Dik sa zardy. To viem aj sam ze treba povilit citanie a zapis. Ale kde sa to nastavuje. Inac mal som linux live v ktorom trebalo zadat do konzoly prikaz na naintalovanie, skor ma zaujimalo ci sa to da aj v tomto linuxe. Tak poprosim byt podrobnejsi a nie sa vyjadrit vseobecne, taketo rady zaberaju zbytocne priestor, viem ze aj moje zaciatocnicke otazky, ale ked sa vypustia tie vseobecne rady, ktore nejakemu zaciatocnikovi aj tak nepomozu, tak to bude urcite lepsie. To bolo len na pripomienku, ale aj tak dik za odpoved, snaha sa ceni
        • Re: Re: Re: SUSE Live DVD 06.09.2006 | 15:42
          WlaSaTy   Návštevník
          :To viem aj sam ze treba povilit citanie a zapis. Ale kde sa to nastavuje. vseobecne sa povoluje mod zapisu alebo mod iba na citanie pri pripajani suboroveho systemu. ci uz pomozou prikazoveho riadku (man mount) alebo cez konfiguracny subor (man fstab). niekedy je vsak zapis na suborovy system mierne riskantny ako je to v pripade suboroveho systemu NTFS ktory bol vyvinuty istou nemenovanoy company. k nemu neexistuju specifikacie takze klasicky ovladac ktory je standardne v jadre moze fungovat ale tak isto moze znehodnotit data nahrane na tom disku. inou vecou je pouzit ovladac ntfs3g ktory je zatial skutocne mlady a jedine live co ho adaptovalo je slax. takze mas na vyber co s tym urobis: 1) posles Microsoftu dakovny dopis s tym ze ti neumoznuju korektne zdielat data medzi inymi OS a zaroven ziadost o zverejnenie specifikacie 2) pouzijes ine liveCD, take co adaptovalo ovladac nfts3g. ten je sice v stadiu testovania, ale ma velmi pozitivne ohlasy 3) na vymenu dat budes pouzivat suborovy system ktory je zdokumentovany a jeho implementacia je bezproblemova vo vsetkych majoritnych OS. napriklad FAT(32), ale daj si pozor na jeho limitaciu :-) :...intalovanie,skor ma zaujimalo ci sa to da aj v tomto linuxe. ano, da. staci si zreplikovat pripojene adresare spadajuce pod HFS standard a nainstalovat zavadzac systemu. postup prace je velmi podobny ako pri migracii na novy pocitac alebo na nove harddisky. :Tak poprosim byt podrobnejsi a nie sa vyjadrit vseobecne, taketo rady zaberaju zbytocne priestor to je vcelku pravda, plne s tebou suhlasim. otazok ohladne NTFS je aj na tomto fore niekolko za tyzden a odpovede sa periodicky opakuju. otazok ohladne instalacie liveCD na hdd je sice menej, ale ties za aj tu vyskytuju. takze staci pohladat na fore a zbytocne nezadavat otazky ktore uz boli niekolko krad zodpovedane. predsa len vpravo hore je vyhladavanie a spravne zadana otazka do vyhladavania je sucastou _rozsirenej pocitacovej gramotnosti. PS.: ak cakas radu typu mount nieco niekam -volba na_zapis, tak to si najdes aj sam. neboj sa, my vsetci sme sa ucili vyhladavat tazke roky :-) takze to neber ako neznalost. je to ako keby si sa ucil biciglovat, zakladnu jazdu zvladne za chvilu kazdy, ale na U Rampu - to chce roky treningu.