Grub - problem

Sekcia: Konfigurácia 09.12.2006 | 23:20
misco   Návštevník
Pred casom som preinstaloval windows a rozdelil jednu fat particiu na dve casti. Ked som chcel potom opat zaviest grub a pouzivat linux zistil som ze mam akosi rozhadzane particie a aj ked uspesne zavediem grub do mbr pomocou live cd, tak pri bootovani mi napise ze nemoze moutnut particiu. Nie som si celkom isty ale mam pocit ze fstab alebo nieco ine ma zrejme stare zaznamy a preto nemoze pripojit particiu. Neviete mi dat nejaky tip ako tento problem vyriesit? vopred dakujem...
    • Re: Grub - problem 09.09.2006 | 05:27
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      teoreticky: nabootovat z live, pripojit oddiel s linuxom, otovrit a upravit fstab podla noveho rozlozenia partici, ulozit fstab, otvorit a upravit grub.conf/menu.lst, ulozit, obnovit grub
      • Re: Re: Grub - problem 12.09.2006 | 00:26
        misco   Návštevník
        no pokusal som sa to tak spravit ibaze som stroskovatal na tom ze mi nedovoli prepisat fstab
        • Re: Re: Re: Grub - problem 12.09.2006 | 02:49
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          # mount | grep ro ... Ak vypise tvoju particiu tak ju mas primontovanu read-only a preto nemozes zapisovat. Dajme tomu ze je to /dev/hda3 # fsck /dev/hda3 ... len pre istotu, rob kym mas primountovane R/O # umount /dev/hda3 # mkdir /mnt/zzz # mount /dev/hda3 /mnt/zzz -t ext2 # vi /mnt/zzz/etc/fstab ... # vi /mnt/zzz/boot/grub/grub.conf ... # umount /dev/hda3 # reboot
          • Re: Re: Re: Re: Grub - problem 19.11.2006 | 21:02
            misco   Návštevník
            hmm, spravil som to takto ale neviem preco mi nedovoli zapisovat na tu particiu... Pouzil som na to live cd knoppix, ale to by malo byt aj tak jedno. Uvitam kazdu radu ak mi viete nejako poradit...
            • Re: Re: Re: Re: Re: Grub - problem 19.11.2006 | 21:46
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              mount -o remount,rw /parisna
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Grub - problem 09.12.2006 | 14:10
                misco   Návštevník
                takze pripojil som particiu na zapis, editoval som fstab, takisto grub-menu, a pri vybere operacneho systemu - debian linuxu mi vypise toto Booting 'Debian GNU/Linux, kernel 2.4.27-2-686' root(hd0,2) Filesystem type unknown, partition type 0x82 kernel /boot/vmlinuz-2.4.27-2-686 root=/dev/sda2 ro Error 17: Cannot mount selected partition Press any key to continue... Neviete mi poradit:(
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Grub - problem 09.12.2006 | 14:25
                  ---   Návštevník
                  ako mas rozdelene particie? sudo fdisk -l
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Grub - problem 09.12.2006 | 21:45
                    misco   Návštevník
                    /dev/sda1 NTFS - windows XP /dev/sda2 ReiserFS - linux Debian /dev/sda3 swap /dev/sda5 fat32 - data /dev/sda6 fat32 - data /dev/sda7 fat32 - data neviem v com by mohol byt problem :(
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Grub - problem 09.12.2006 | 21:57
                      ---   Návštevník
                      no ja tam vidim nezrovnalost medzi root(hd0,2) a potom root=/dev/sda2 podla mna tam ma byt root(hd0,1)
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Grub - pro 09.12.2006 | 22:02
                        ---   Návštevník
                        da sa to zistit prikazom sudo grub a potom find /boot/grub/stage1 vypise (hd0,1)?
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Grub - 09.12.2006 | 23:20
                          misco   Návštevník
                          dakujem za radu, problem bolo to nakoniec v tom oznaceni disku, bral som to ako samozrejmost ze oznacenie disku sa nezmeni...