zavadzac

Sekcia: Ostatné 24.03.2005 | 18:35
Avatar daimonion kubuntu  Používateľ
mam takyto problem: na disku som mal win98SE a mdk 10.1.Vsetko mi islo v pohode.Nainstaloval som namiesto win98SE winXP.Teraz ked zapnem PC tak mi nenaskoci zavadzac na vyber OS ale hned mi nastartuje winXP.Takze sa nemam dostat jak do linuxu.Niekde som cital ze mam vlozit instalacne CD mandreku do cd rom a dat rescue a reinstall LILO.ale problem je v tom ze mi to potom vypise ze nemoze instalovat z mojej cd rom.Mam pocit ze problem je v biose a ze mi ho treba preinstalovat.ale nechapem preco windows v pohede zisti cd rom a linux nie.Neda sa stym neco spravit ci mi len ostava uprgadovat bios?
    • Re: zavadzac 23.03.2005 | 20:52
      jan_i_ka   Návštevník
      ja som mal obdobny problem, ked som musel reinstalovat win98SE ja som potom nabootoval z instalacneho CD mandrake (mam 10.0) a zvolil som AKTUALIZOVAT. a normalne som si nastavil nanovo zavadzac (ja pouzivam grub) Dufam ze sa ti to podari opraavit :-))
    • Re: zavadzac 23.03.2005 | 21:04
      laco   Návštevník
      http://www.linuxquestions.org/questions/archive/2/2001/09/2/6329
    • Re: zavadzac 24.03.2005 | 10:20
      Avatar daimonion kubuntu  Používateľ
      Skusal som knoppix live-CD a v pohode mi knoppix ide a je tam nejaka volba z zavadzacom len neviem co stym.Neda sa cez knoppix nejako opravit ten zavazdac? Dalej som skusal aj starsie CD mdk 9.1 a to v pohode cd-rom zobralo.Dal som rescue a reinstall loader a nic. Ziaden uspesny vysledok. Win XP si nadalej tvari ze je na disku samo.Neviete co stym? Je chyba v bisoe alebo je chyba v mdk 10.1 ?
      • Re: Re: zavadzac 24.03.2005 | 12:39
        peter golis   Návštevník
        ano da. opravit lilo sa da z takmer kazdej live distribucie.
        1)nastartovat z live alebo zachrannej distribucie
        2)zistit ktora particia (logicky disk) patri linuxu ako root (korenovy zvezok), prikaz fdisk -l
        3)pripojit dany disk, prikaz mount /dev/hdXY /mnt
        4)zmenit prostredie do povodneho disku, prikaz chroot /mnt
        5)pozriet konfiguraciu /etc/lilo.conf (prikaz cat /etc/lilo.conf) ci sedia logicke disky, popripade to opravit
        6)spustit lilo, prikaz lilo -v

        k bodu 5, windows ma v oblube nielen likvidovat zavadzaci sektor disku, prestavit svoj disk na startovaci, ale aj poprehadzovat poradie particii. ale k tomu sa uz ja nevyjadrujem. ja windows nepapam.
        • Re: Re: Re: zavadzac 24.03.2005 | 12:44
          TwiNgMan   Návštevník
          Ked das prikaz rescue po vlozeni cd-cka /najprv f1 aby si to mal kde napisat/ tak ti mandrake od 9.2 povoli reinstalovat boot loader. je to tam. To sprav, malo by to ist.
          • Re: Re: Re: Re: zavadzac 24.03.2005 | 14:38
            Avatar daimonion kubuntu  Používateľ
            TwiNgMan spravil som to a bezuspesne :( .Napisalo mi ze je to preinstalovane ale XP si dalej startuje samo od seba a tvari sa ze je na disku samo.
            • Re: Re: Re: Re: Re: zavadzac 24.03.2005 | 14:51
              steve   Návštevník
              Skus pouzit GAG boot manager http://gag.sourceforge.net Pokial mas lilo nainstalovane v linux oddiele tak ti to pojde.Mozes bootovat len z diskety ,alebo si ho zapises na hdd.
    • Re: zavadzac 24.03.2005 | 15:02
      titanik   Návštevník
      pocul som ze bootovanie linuxu ide aj ked do boot.ini vo win pridas tu particiu kde mas lin. a potom ale treba asi pridat lilo na particiu kde mas linux. Inac mne to rescue islo stale v pohode. skus pri starte podrzat alt abo ctrl. ak tam lilo je a v lilo.conf mas #prompt tak by malo nabehnut.
      • Re: Re: zavadzac 24.03.2005 | 16:55
        peter golis   Návštevník
        >bootovanie linuxu ide aj ked do boot.ini vo win...
        ano, ak ma clovek startovaci windows disk na fat a nie ntfs. kedysi som to mal aj ja, ale to bolo za casov windows nt 4.
        ps.: ak aoblast harddisku je nastavena ako aktivna, respektive ma priznak bootovacia? a ako je nastaveny konfiguracny subor pre lilo?
    • zavadzac 24.03.2005 | 18:35
      Avatar daimonion kubuntu  Používateľ
      Dakujem za pomoc.Uz to mam opravene.Chyba bola v tom ze som mal poskriabane instalacne cd. Opravilo sa to z ineho cd. Este raz vdaka za vase napady.