NAT + efektivne vyuzitie sirky pasma... Linux

Sekcia: Konfigurácia 04.10.2006 | 00:57
qwerty   Návštevník
zdravim. mam takyto problem, doma mame pristup na net cez lokalneho providera a mame len 1 IP adresu, a chcel by som pripojit na net celu domacu siet (3 kompy). doteraz som to mal tak, ze net od poskytovatela siel do jedneho, na ktorom bol win 2000 a na nom bezal NAT a z toho kompu do switchu a na ostatne PC, len chcel by som vyskusat nejake riesenie pod linuxom aby to bezalo trosku sviznejsie plus by som potreboval aby mi to podla nejakych pravidiel usmernovalo prevadzku a rozdelovalo sirku pasma, napriklad v normalnom stave by to na stahovanie cez torrent pridelovalo max. moznu rychlost, ale ak by niekto zacal surfovat po nete, tak by to vyclenilo 50% z pasma na surfovanie... existuje nieco take ? ak ano, poradte mi prosim ako to sprevadzkovat... diki moc
    • Re: NAT efektivne vyuzitie sirky pasma... Linux 03.10.2006 | 00:57
      Avatar kriloter Ubuntu 6.06  Používateľ
      no,prajem prijemnu zabavu :o) ak chces spravit shaper,tak si pozri clanky na root.cz ... napr HTB alebo CBQ ...
    • Re: NAT efektivne vyuzitie sirky pasma... Linux 03.10.2006 | 15:51
      Meno   Návštevník
      Precitaj si LARTC (Linux Advanced Routing and Traffic Control) HOWTO. Je to sice dost vela a po anglicky, ale _velmi_ uzitocne.
    • Re: NAT efektivne vyuzitie sirky pasma... Linux 04.10.2006 | 00:39
      qwerty   Návštevník
      no moj problem je ten, ze sa absolutne nevyznam v linuxe... windows mam ozaj v malicku, zvladam perfektne ale linux je pre mna totalne neznamy. kde by som mohol najst nejaky podrobny navod ako taky cely system rozbehat aj s instalaciou a tak.. chcel by som sa postupne naucit aj nieco v linuxe, kedze win uz ovladam, ale neviem odkial zacat
      • Re: Re: NAT efektivne vyuzitie sirky pasma... Li 04.10.2006 | 00:57
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        http://knihy.cpress.cz/DataFiles/Book/00000675/Download/K0819.pdf
        Debian. apt-get into it…