Par otazok na bsd

Sekcia: Komunita 07.12.2006 | 02:46
workyb   Návštevník
Chcel by som sa popitat na bsd tu su moje otazky: - v bsd sa rovnako kompiluju kernely ako v linuxe ? - rovnako sa kompiluju programy ako v linuxe ? - ma to nejake gui pre balicky ak hej tak ake najlepsie pre gnome - podpora multimedii, opengl atd.. je v tom aka ? - da sa to instalovat cez internet ?
    • Re: Par otazok na bsd 26.09.2006 | 23:15
      karol   Návštevník
      - uplne inak - balicky su riesene systemom portage(ako gentoo) - neviem - dobra - da sa
      • Re: Re: Par otazok na bsd 26.09.2006 | 23:57
        Avatar chembro   Používateľ
        balickovy system sa pod freebsd vola ports a nie portage. portage vychadza z ports. baliky sa daju stiahnut v binarnej forme alebo vo forme zdrojakov ktore mozno nasledne skompilovat.
      • Re: Re: Par otazok na bsd 27.09.2006 | 08:12
        petoja   Návštevník
        Kompilacia kernelu sa mi vidi riesena jednoduchsie. Ale to bude asi tym ze som zacinal u FreeBSD a nie u linuxu. K linuxu mam potom mnozstvo vyhrad, preco je to tam riesene inak-zlozitejsie a nie ako tu vo FrooBSD - jednoducho. Ale to bude asi tym kde clovek zacinal a na co je zvyknuty. :) Oba systemy su vyborne. Mozno ta prekvapi aj mierne odlisne spravanie dialogoveho riadku. BSD-cko totiz nepouziva Bash ale SH. Ale zvyk je zelezna kosela. Ak by ti chybalo neni problem si ho prednastavit. :) V systeme Portov je v sucasnosti viac nez 15 000 aplikacii. Fubguje tam Gnome i KDE. Co si urobis to tam mas. Vela linux aplikacii tam funguje diky linux ABI. A GUI pre PORTS system to ma. Len si teraz nemozem spomenut na jeho nazov. Len ho treba doinstalovat. Ale naco by som sa hral s nejakym grafickym rozhranim, ked tam na instalaciu, odinstalaciu, mazanie, upgrade, downgrade, balickovanie, kompilaciu a ine, existuje spolahliva a jednoducha cesta z dialogoveho riadku. Staci doinstalovat "cvsup-without-gui" a "portupgrade" a vsetko je hned jednoduchsie. ;) Prikazy: pkg_add -r cvsup-without-gui pkg_add -r portupgrade Inac paci sa mi aj Linux. Momentalne laborujem s Ubuntu/Kubuntu. Som zo sveta BSD/Linux doslova uneseny. Najvacsou chybou pri laborovani s FreeBSD u cloveka zvyknuteho na Linux asi bude rozcarovanie nad tym, ze sa system sprava inak. Treba ho brat ako odlisny system. Skus si precitat nejake HowTo navody. Je ich par aj na slovenskom aj ceskom webe. Velmi sa mi napr pacil serial o rieseni jednej terminalovej siete v praxi. Tam to bolo tak pekne a zrozumitelne popisane. Od zaciatku az po kdejake finticky a nastavenia x-winov. Co je u FreeBSD genialne a moc sa mi paci je, ze na takmer vsetko co tu existuje je help. Musim uznat, ze je velmi dobre okomentovany. Ale ako hovorim, som stale v zaciatkoch, takze neskor mozem este to iste tvrdit aj o niektorej distribucii linuxu. :) Vela zdaru ;)
        • Re: Re: Re: Par otazok na bsd 27.09.2006 | 18:58
          ---   Návštevník
          ako je to s podporou hw? taka radeon 9600? Je sanca rozbehat 3D?
          • Re: Re: Re: Re: Par otazok na bsd 28.09.2006 | 04:07
            WlaSaTy   Návštevník
            urcite, a dvoma sposobmi. skus si pozriet ci nvidia podporuje v ovladacoch danu kartu pre danu platformu a ak nie tak mozes pouzit open source ovladac pre ati radeon.
    • Re: Par otazok na bsd 27.09.2006 | 19:18
      workyb   Návštevník
      Stale vaham ci si mam dat bsd alebo gentoo, Ide oto ci bsd je rychle ako gentoo a ci mi v nom pojde compiz a cedega, flash, java atd,,, . Predsa Bsd je unix a linux sa mi zda lepsi ako unix,.
      • Re: Re: Par otazok na bsd 29.09.2006 | 07:57
        petoja   Návštevník
        BSD ma ine jadro a clankov, kde sa porovnavaju rychlosti BSD a Linuxu sa uz popisalo vela. Vacsinou to viedlo ka vojne medzi privrzencami oboch taborov, alebo sa na ne jednotlive tabory v takychto vojnach odvolavaju. Inac BSD neni Unix. Takisto ako Linux splna normu Posix. Ale opravnenie hrdit sa slovkom UNIX v nazve nema. Oba su iba Unix-like systemy. Ja som k startu vo FreeBSD bol donuteny okolnostami a teraz nebanujem. Takisto ako mnohi zacinali s niektorou distribuciou Linuxu. :) Neviem ci je FreeBSD absolutne vhodne pre start cloveka zhyckaneho Windows XP GUI. Instalator je totiz textovy. Ma iny suborovy system o ktoreho prednostiach ci slabinach v porovnani s ext2/ext3 a pod., sa uz viedlo tiez dost vojnovych tazeni. Z toho aj vyplyva pre niekoho Linux-like :) obtiaznejsie pochopitelne delenie disku. Hold je to iny system (s tym suvisi aj ciastocne ine rozmiestnenie suborov) a ak sa pouzije automaticke delenie, pre bezne pouzitie sa nic nepokazi. Instalacne CD-cka su dve, ale staci iba jedno. Na druhom su iba balicky, co sa nezmestili na to prve. Je velmi vhodne mat pristup na internet. Samotna instalacia je na prvom mediu. Ostatne sa da dotahat z netu. Ak je clovek minimalista a ma pristup k netu, staci mu len to male specialne boot CD a ostatne si dotaha z vonku. Co sa tyka grafickeho rozhrania a X-Winov, je to cisto na uzivatelovi co pouzije. Ale musi si to nastavit sam. To je nevyhoda oproti vacsine Linux - distribucii. Sice neviem ci by som nazval FreBSD distribuciou BSD, ale napriklad Frenzy, alebo PC-BSD uz ano. Tie uz maju aj graficke rozhranie a su aj Live. na Distrowatch isto najdete aj dalsie. S Javou neni problem. Sice sa musi z dovodu odlisnej Licencie a teda jej potvrdeniu, ist stiahnut rucne z webu. Pouzitie Flash pluginu pre mozillu/operu ..., je zas vhodnejsie si nainstalovat Linux verziu (je v Portoch). Par navodov koluje aj na CZ/SK webe. Inac v FreeBSD sa vsetky softy pri instalacii automaticky prekladaju. Cize ak si nastavite v suboriku s nastaveniami pre preklad svoje optimalizacie, vsetky upgradovane a instalovane programy potom maju pri preklade vase optimalizacne parametre automaticky. Zalezi len na Vas co pouzijete. U mna na routeri hovori v prospech FreeBSD aj vysoka miera upgradovatelnosti. Neni problem totiz upgradovat jadro/svet a ostatne aplikacie. A to nielen medzi minor verziami, ale aj medzi major verziami. Ja mam momentalne styri krat upgradovany system a slape k plnej spokojnosti. A raz z toho bol aj o major verziu (4.x na 5.x). Chystam sa este na jeden "major" upgrade, len nemam teraz moc casu. :) Asi ako my vsetci. Asi zijeme na inej planete. Den tu ma prilis malo hodin. ;)
        • Re: Re: Re: Par otazok na bsd 29.09.2006 | 11:34
          Avatar titanik mint  Používateľ
          este jedno pekne live BSD je www.FreeSBIE.org
    • Re: Par otazok na bsd 28.09.2006 | 08:32
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      asi hlupa odazka... ale ake BSD by bolo pre bezneho cloveka (teda pre mna) najvhodnejsie? viem ze je freebsd, dragonflybsd, netbsd, pcbsd... :)
      • Re: Re: Par otazok na bsd 29.09.2006 | 08:26
        petoja   Návštevník
        Ako som spomenul uz vyssie, BSD klony :) nemaju pekny graficky instalator a ten textovy je len ENG. Ak ta neodradi toto a pri citani pokynov aj rozmyslas nebudes mat problem si ho nainstalovat. Co sa mi na nom paci je to, ze sa rokmi jeho struktura v zakladoch nemeni a iba sa snazi o vylepsenie. Instalacie su prehladne urobene systemom portov. Standardne sa instalovane softy prekladaju. Ale neni problem si stiahnut rovno balicek. Pripadne si pomerne jednoducho vyrobit balicek z uz prelozeneho, nainstalovaneho softu. Vyhoda je to najma vtedy, ak ma clovek na serveri nejake Jaily, v sprave inych adminov. Potom je mozne prekladat dany soft aj s optimalizaciou pre konretny stroj a distribuovat medzi adminov Jailov, pokial sa ho rozhodnu vyuzit. Usetri sa tym kopa casu pri viacnasobnej kompilacii toho isteho portu (softu). :) Ale to plati hlavne pre serverove nasadenie, kde sa Jail pouziva asi najcastejsie. Pre bezneho uzivatela neni Jail podstatny. V kazdom pripade si mozno balicky vytvorit z uz nainstalovaneho systemu a ulahcit si tym opatovnu instalaciu po napr odchode HDD do vecnych lovisk. :) (na obnovu HDD, ale existuje aj kopa inych a efektivnejsich ciest ;) ) Kedze otazka padla na Distribuciu, odporucil by som skor pozriet si Frenzy, alebo PC-BSD. Distrowatch s vyberom isto pomoze. To su uz systemy s grafickym rozhranim. Aj ked u Frenzy si ho treba nastartovat rucne spustenim xwinov (je skor urcene ako systemova pomocka pri problemoch, pre adminov a kutilov, ako pre siroku klikaciu verejnost). Treba pamatat na to, ze ziadny system, ktory je "zadarmo", tak uplne zadarmo neni. Cenou je ochota clveka ucit sa nieco nove, s odlisnym pristupom. A tiez aj cas straveny hladanim, pre inych trivialnych rieseni. Na stastie su tu fora, mailing listy, a stranky podobneho razenia ako je tato. Uzavrel by som to asi tymto. Ziadna otazka neni pre zaciatocnika dost hlupa, cize pokial si neviem najst odpoved sam, ci sa neviem rozhodnut, treba sa opytat. ;) (ja sa tiez povazujem za zaciatocnika a podobne otazky som si kladol tiez a kladiem doteraz :) )
      • Re: Re: Par otazok na bsd 29.09.2006 | 08:35
        petoja   Návštevník
        Inac, z toho co si vymenoval, je asi najrozsirenejsie FreeBSD, ale nehadam sa. :) Aj ked na server by som ako o svojom prvom BSD asi uvazoval aj o NetBSD. Vraj je velmi bezpecne. A rychle. Nebezpecne rychle. :) Ale s nim bohuzial ziadnu skusenost nemam. :)
      • Re: Re: Par otazok na bsd 29.09.2006 | 14:52
        ludo   Návštevník
        Pre teba su najlepsie windozy ty pako:))))))
        • Re: Re: Re: Par otazok na bsd 29.09.2006 | 17:33
          skywaker   Návštevník
          Skus PC-BSD ma graficky instalator a podporu grafickych kariet ako NVidia a tak. FreeBSD ma lahsiu kompilaciu jadra v podstate netreba nic nastavovat. NVidia drivere idu len pod emulaciou linuxu inac nie. vola sa to Linux ABI. Java pod FreeBSD uz bezi nativne teda ak pouzivas LimeWire tak to ide v pohode. Balickovaci system neumoznuje lahky upgrade balikov, ale zato umoznuje dotahovanie balikov z netu cez pkg_add -r balicek. System portov je super ale preco ma fbsd porty? Nie je to preto ze by tym chceli dat uzivatelom moznost vela softwaru ale preto ze FbSD ma ine jadro a skompilovat sa na neho programy z linuxu nedaju tak lahko - na to su potrebne patche a to riesi system Portov...... Taktiez FBSD ma inu implementaciu framebuferu to znamena ze rezim je len textovy ale mozes si dat pri botovani do pozadia staticky bootsplash. Co sa tyka driverov tak s tym problem nie je.... aspon nie SATA a tak. Co je FreeBSD super je ze ma aktualny softver - to znamena vzdy to najnovsie - najnovsie KDE a tak.
          • Re: Re: Re: Re: Par otazok na bsd 29.09.2006 | 19:58
            workyb   Návštevník
            Na zaklade toho co som sa docital o bsd a vidim ze nikto s komuniti tu neni tak na bsd kaslem.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Par otazok na bsd 29.09.2006 | 20:01
              workyb   Návštevník
              Kamosovy v bsd nesla mis a tomu druhemu pize kernel not found. Takze je to naprt/
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Par otazok na bsd 29.09.2006 | 20:03
                workyb   Návštevník
                :D
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Par otazok na bsd 29.09.2006 | 21:46
                  Legion   Návštevník
                  use google. pcbsd.sk
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Par otazok na bsd 30.09.2006 | 15:32
                petoja   Návštevník
                Mas pravdu. Ale co neni na prd. ;) Mne v praci nesla jedna mys ani na Windoze. A na fBSD isla. Cize asi bola na prd mys. A to som u windoze zazil tiez, ze mi hodilo pri instalacii XP SP2 windoze modru smrt a bol som hotovy. Instalacia SP1 a nasledny upgrade na SP2 prebehol OK. Ale tu to je vlastne o BSD a Linuxoch. Sorry za odbocenie od temy. Z toho mi vychadza (odhliadnuc od toho, ze za nieco sa plati a za nieco nie), ze vsetko je naprd. Len jedno menej a druhe viac. Zavisi od mnoho faktorov co je tomu na pricine. A mozem z vlastnej (nie kamosovej) skusenosti povedat, ze velmi casto neni problem v hardware, ci software. Ale od toho tu zas mame kopa ludi co su radi, ked sa mozu o svoje skusenosti s niekym podelit a napomoct tym svetu ukazat, ze MS neni jediny kto nieco vie urobit. ;)
    • Re: Par otazok na bsd 29.09.2006 | 22:00
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Recenzia a screenshoty PC-BSD 1.2 na LinuxSofte.
    • Re: Par otazok na bsd 30.09.2006 | 14:07
      karol   Návštevník
      aka je podpora notebookov?acpi pciexpres wifi atd...
      • Re: Re: Par otazok na bsd 30.09.2006 | 19:44
        david   Návštevník
        mal som PCBSD na notebooku, nechcem ho kritizovat, ale nesedel mi z toho dovodu ze> stalo sa mi 2x ze mi proste nenabehol(uz si nepamatam chybu) jednoducho som sa nedostal na HDD, vyriesil som to jedine reinstallom ale co je horsie mal som tam dolezite data a xcel som ich zalohovat cez SLAX alebo DSL ale zial !!! pcbsd pouziva ine oznacenie (nie hda/sda) a slax mi particie nevidel tak ich nemohol nijako mountnut. a tiez ak sa nemylim opera nepodporovala flash (iba verzia 8.54 tusim ktoru som stahoval z pl stranok), na druhej strane instalacia programov systemom NEXT Next yes Finish sa mi pacila ale apt-get je apt-get :)
        • Re: Re: Re: Par otazok na bsd 06.12.2006 | 20:54
          Predator   Návštevník
          FreeBSD a jeho klon PC-BSD majú nielen iné názvy diskov, ale "tak akosi" aj úplne iný súborový systém :-) Keďže sú to Unixy vychádzajúce zo "starej školy", majú klasické pomenovanie hardwaru podľa typu, a používajú klasický Unix File System (UFS), momentálne vo verzii 2. Mimochodom, rovnaký systém používa napríklad aj komerčný Unix Sun Solaris. Linux má ext2, ext3, ReiserFS a podobné filesystémy, a bez jadra so zakompilovanou podporou UFS proste po BSDčku disk neprečíta ....
        • Re: Re: Re: Par otazok na bsd 07.12.2006 | 02:46
          -   Návštevník
          ak chces live BSD cd - napr. na zachranu dat - tak skus FreeSBIE slax je robeny poriadne minimalisticky ;-)