Rad by som zacal s Linuxom

Sekcia: Ostatné 12.10.2006 | 17:56
deadangel   Návštevník
Bry den, vopred sa ospravedlnujem ak sa budem opat pytat na to iste na co ste uz odpovedali... Rad by som presiel na Linux, ale este stale ma odradzuje niekolko veci a mam par nezodpovedanych otazok. Bol by som rad, keby ste mi s nimi pomohli a poradili ak to bude mozne. Tak teda s chuti do toho :)): Momentalne mam desktop a notebook. Linux by som chcel dat najskor na notebook na otestovanie a casom postupne prejst aj na desktope na pouzivanie Linuxu. Som bezny user a nie programator - nejaky ten net, chat, IM, maily, fotky, skratka bezne veci. Je mi jasne ze sa budem musiet prisposobovat a ucit nove programy a tak. No a po objasneni zakladov by som sa pustil do tych otazok: 1. Najzakladnejsia otazka je asi "Ktoru distribuciu". Je ich vela a uprimne povedane netusim podla coho sa riadit pri vybere, viem ze bude kazdy vychvalovat tu svoju, ale snad sa vas vacsina zhodne na jednej ktoru pouzivat :D ... poprosim nejaku vhodnu pre zaciatocnika, ktora sa bude lahko ovladat a nebude vyzadovat znalost prikazoveho riadku a programovania :D 2. Zo zaciatku sa urcite nevyhnem zauzivanym win aplikaciam. Urcite sa potrebe win prostredia nevyhnem koli hram (ano ano hram sa, ale to nie je hriech :D), takze by som rad vedel ake moznosti mam. Z mojho pohladu su to nasledovne: - Dualboot - trochu nepohodlne riesenie, ale funguje na sto pro. Umoznuje to kazda distribucia? treba ju nejako specialne instalovat? - Emulator - existuje funkcny nekomercny emulator na ktorom budu win aplikacie fungovat dobre? obsahuje ho niektore distribucia alebo ho treba dodatocne stiahnut? - Virtual PC - niekde som cital aj o moznosti spustit virtualne PC a nan nainstalovat win. Je to dobre riesenie? Existuju dalsie moznosti ako rozchodit win aplikacie? 3. Ako je to pri instalacii? Mozem Linux nainstalovat na NTFS disk alebo si musim vytvorit novu particiu? Dokaze Linux potom citat veci co mam ulozene na NTFS particii? Dokaze Win citat veci co su ulozene na Linux particii? 4. pouzivam wireless klavesnicu a mys (PS2 a USB) - bude problem to rozchodit pod Linuxom? Obcas mam klavesnicu a mys od MS, budu s takymi vecami problemy? 5. Ano som paranoidny a aj napriek uisteniam o bezpecnosti by som rad vedel ci je moznost nainstalovat si firewall a antivir, ktore budu naozaj spolahlive 6. Predpokladam spravne ze nebudu problemy s ICQ a Skype? 7. Existuje nejaky dobry mail klient ktory obsahuje aj kalendar resp. planovac? Thunderbird som skusal pod win a nie som s nim spokojny - hlavne koli absencii kalendara a nemoznosti zrusit oznacovanie mailov ako precitane 8. Ako je to s kompatibilitou Openoffice? precitam v nom vsetko z MS Office? Precitaju ludia pouzivajuci MS Office subory ktore vytvorim v Openoffice? Tak to by bolo hadam dost pre zaciatok :)). Je mozne ze nejake otazky este pribudnu. Ano som noob a zaciatocnik a to vsetko, takze ak sa mi chcete vysmievat alebo mi nadavat to amaterov tak prosim ani neodpisujte. Myslim to vazne a ziadam o pomoc, ked budem chciet vysmech tak to poviem. Dakujem vsetkym za pomoc a rady PS: musite na mna pomaly a zretedelno :)) dakujem
    • Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 13:49
      Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
      http://proc.linux.cz/ http://gunsenroses.ic.cz/index.php?link=distro.html skus SuSe, Mandriva 2007 - resp. najpr. skus nejaku Live distribuciu k tomu firewallu a antiviru. Ak chytis s defaultne nastavenym linuxom nejaky virus, cerva alebo podobnu haved, tak sa mi ozvi, pridem ti osobne zagratulovat a darujem ti este aj nejaky komp ... emulator - wine, dualboot- no problem particie- treba googlit, je ohladom toho strasne vela clankov .. p.s. www.abclinux.cz p.s.2 - utfg
      • Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 15:01
        Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
        linky pokukam nad Mandrivou rozmyslam tiez, ale nie je 2007 len nejaka beta alebo tak nieco? viem ze sa pise a hovori o uzasnej bezpecnosti ale ja som paranoidny a neverim zarucenym veciam, preto som sa spytal :D a nech robim co robim tak neviem rozlustit utfg :D
        • Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 16:05
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          use the fucking google
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 16:06
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            ci boha, to je ale cenzura :)
            Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 16:22
            Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
            jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaj kuva to mi mohlo napadnut, take jednoduche :D ... dakujem za rozsirenie obzorov :D
    • Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 14:48
      Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
      1) To je ťažká otázka, skúste SUSE, Ubuntu (Kubuntu), príp. Mandrivu... 2) Zo začiatku by som asi radil dual-boot. 6) ICQ klientov je veľké množstvo, s ničím by nemal byť problém. Skype funguje tak ako vo Windowse, len myslím, že naň nie je plugin pre videohovor. 7) Samozrejme, Kontact, resp. Evolution 8) Nie je stopercentná, ale je na vynikajúcej úrovni (myslím, že lepšia ako medzi jednotlivými verziami Officu).
      • Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 15:04
        Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
        1. nad ubuntu a mandrivou uvazujem aj ja, len mam trosku gulas v tom KDE a Gnome a neviem co je lepsie alebo horsie resp. co si vybrat... 2. tiez som myslel ze dual-boot bude zo zaciatku najlepsi (dufam, ze nebudu pri instalacii problemy). co sa odporuca potom? wine resp. iny emulator alebo virtual pc? 6, 7, 8. dobre spravy, dalsi krocik k tomu aby som som nainstaloval linux :))
        • Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 15:55
          Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
          1. ci KDE alebo GNOME ... nikto ti neporadi. Obe musis skusit. Mne zo zaciatku vyhovovalo KDE, a drzalo ma asi 2 roky. No potom som si zvykol na GNOME a ostal som pri nom, a asi uz aj ostanem nafurt:).
          • Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 15:58
            Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
            ok, su to dve graficke prostredia ... da sa definovat ich rozdiel?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 16:08
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              KDE sa VELMI podoba na windows
              Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 17:38
            Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
            Nie je absolútne žiaden problém nainštalovať si obe prostredia. Budete pracovať aj v jednom aj v druhom a rozhodnete sa.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 17:52
              Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
              no dobre, ale napr. ubuntu je len gnome, mozem na to este nainstalovat kubuntu? asi nyje co? ake prostredie pouziva mandriva?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 18:03
                Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                Pri mandrive (teda aspon pri 2006-ke a Mandraku 10.1) bolo pri instalacii na vyber. Dali sa nainstalvat Aj obidve a myslim, ze v mandraku 10.1 tam boli aj dalsie... Pri Mandrive 2006 si uz nepamatam, ako to bolo... A o Mandrive 2007 zatial neviem, ze ako to ma.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Lin 05.10.2006 | 21:31
                  Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
                  pozeral som teraz co obsahuje dvd mandrive 2007 a pisu tam KDE aj Gnome...
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s 06.10.2006 | 16:28
                    Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                    A ak sa mozem opitat, kde si narazil na to DVD ??? Lebo pokial viem (a co som zatial videl), je len 4CD verzia... Alebo sa to uz zmenilo???
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som zac 09.10.2006 | 18:45
                      Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
                      no ak to spravne chapem je to ta 4CD verzia ale je aj na DVD a je tu: http://www.mandriva.com/en/download/free
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som 11.10.2006 | 23:53
                        Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                        njn, uz som ju nasiel aj ja ;)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 23:47
                Avatar Ondrej Hučko Kubuntu  Používateľ
                Do Ubuntu v pohode doinštalujete KDE :).
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 07.10.2006 | 19:34
                -   Návštevník
                v podstate vsetky velke distribucie (ubuntu, debian, fedora, suse,...) ponukaju gnome aj kde akurat ako predvolene sa spusta v niektorych distrach gnome a v niektorych kde, obe su bud instalovane automaticky alebo sa da doinstalovat ako balik z cd/internetu, potom sa to da nastavit v spravcovi prihlasenia odporucam nainstaluj si napr. ubuntu s velkym mnozstvom softu (pridaj si repozitare universe... a nainstaluj si odtial vsetok zaujimavy soft na co ti padne zrak) a skusaj co ti bude sediet. kde je podobne na windows gnome je podobne ako mac
    • Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 16:11
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      s obycajnymi mysami a klavesnicami by nemali byt problemy, a neviem o tom, ze by wireless boli problemove. vyskusaj a uvidis
      Debian. apt-get into it…
    • Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 16:12
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      virtualna masina ti s hranim akcelerovanych hier nepomoze
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 16:26
        Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
        ako uz bolo povedane, KDE sa podoba na windows, ale je viac "precackane". GNOME vyzera jednoduchsie, a je aj menej narocne. Ale da sa upravit do takej podoby, aby sa ti co najviac pacilo, podobne ako KDE. Inac staci iba pozriet http://www.linuxos.sk/clanok.php?clanokid=70.
        • Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 16:31
          pe3k   Návštevník
          alebo si nainstaluj ubuntu (pouziva GNOME), do nho prostredie KDE (kde-desktop) a mozes porovnavat a prepinat sa do roznych prostredi behom par sekund...
        • Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 16:34
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          dakujem za odpoved, ale na nic som sa nepytal. nabuduce si daj viac zalezat do akeho vlakna odpovedas
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 16:49
            Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
            tak sorry no...
        • Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 17:06
          Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
          podla toho co sa pise tu na stranke uz samotne prostredie obsahuje nejake softy. myslel som ze graficke prostredie so softom sa oznacuje ako distribucia :(( .... ale ofkej, ked sa teda rozhodnem pre nejake graficke prostredie v nejakej distribucii budem moct softy ktore su dodane s grafickym prostredim kedykolvek odinstalovat a nahradit inymi? napr. KDE obsahuje nejaky KOffice - budem ho moct odstranit a nahradit OpenOfficeom alebo tam bude nafurt len ho budem ignorovat?
          • Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 17:22
            pe3k   Návštevník
            vzdy si mozes nainstalovat a odinstalovat co len chces. konkretne programy pre *buntu a debian sa nachadzaju v repozitaroch a ak mas internet, instalacia a odinstalacia roznych programov je velmi jednoducha.
            • Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 18:29
              Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
              len aby z odinstalovanim Koffice nevzniklo dependency hell
    • Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 20:11
      qwert   Návštevník
      neporadim zadnou konkretni distribuci, ale zacinal bych na distribuci zalozene na debianu, nebo na gentoo , kvuli zavislostem pozdeji instalovanych balicku (ja osobne jsem zacinal s mandrake -ten me sklamal, RH,fedora,suse ,ale tyhle distra s .rpm balickovacim systemem me proste nazaujali, pak jsem nainstaloval slackware a s tim jsem vydrzel 2 roky, pak zkusil gentoo_ma vyhody i nevyhody a ted ficim na archlinuxu-jednoduchost,prehlednost slackware a rychlost +balickovaci system pacman, podobny emerge z genta) rozhodne bych doporucil live distribuci knoppix - muzes tak otestovat svuj hardware, jestli vse funguje jeste k tem emulatorum, obcas pouziji wine, kdyz potrebuju spustit nejaky exe soubor, ale nespustis s nim uplne vse. v zacatcich jsem taky zkousel vmware_neni ale zdarma , protoze jsem se neobesel bez win aplikaci ale casem zjistis, ze je to jako strcit do bmw motor z trabanta a jezdit pomoci jeho, kdyz neumis pouzit ten od bmw data z ntfs jde normalne v lin videt, ve win musis pouzit nejaky plugin do wincommandera (nebo jak se to jmenovalo) google poradi :) Tady najdes dalsi distribuce http://distrowatch.com
      • Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 20:20
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        vmware server je zdarma a ma takmer rovnaku funkcionalitu ako workstation
        Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 07.10.2006 | 12:42
        lkac   Návštevník
        ponuknut uplnemu zaciatocnikovi gentoo, no prepac, to je podla mojho nazoru najvacsia zhovadilost. Samozrejme, ze gentoo je OK, o tom niet pochyb, ale takto vyrabas dalsich userov typu: "no, skusil som ten linux, ale je to hroza" !!!
    • Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 22:54
      Neftali   Návštevník
      1. ked si zaciatocnik skus mandrivu 2006 cz (ja som s nou celkom spokojny) alebo ubuntu 2. S duelbotom nemam skusenosti, emulatorov je koooopa, staci zagooglit (win4lin, wine, cedega) virtual pc je podla mna blbost.. 3. na ntfs linux nenainstalujes, potrebujes 2 particie, jednu so suborovym systemom ext3 alebo ext2 a druhu swam (odkladaciu), ak to myslis aspon trochu vazne tak na ext3 si daj minimalne 10GB, swap aspon 1GB 4. nevidim dovod preco by mali byt dake problemy, mne iso vsetko v pohode 5. firewall je v zakladnej instalacii, antivir sa velmi nepouziva, preto v podstate pre linux ani virusy v pravom slova zmysle neexistuju, ale odporucam AVG 6. icq, skype, irc a pod. - no problemo :) 7. kmail (v KDE) 8. samozrejme
      • Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 23:11
        qwert   Návštevník
        v tehle odpovedi je nekolik nepresnosti a preklepu bod 3. neexistuji jen souborove systemy ext2 a ext3 , ale taky reiserfs (doporucuji) xfs, jfs ne swam (odkladaciu) ale swap (odkladaciu) / swap se kdysi doporucovalo 2*velikost RAM (i kdyz by melo stacit 512 , zalezi na jednotlivci) pisu to jen pro vysvetleni , spresneni kvuli toho , ze jde o zacatecnika, a mozna nikdy neslysel reiserfs , nebo swap , aby ho to prilis nematlo a nehledal na spatnych mistech
        • Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 05.10.2006 | 23:42
          Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
          swap poznam, ale reiserfs mi naozaj vobec nic nehovori. obsahuje instalator nejaky tool na vytvorenie particii alebo to musim urobit este vo win? a mam za sebou prve fiasko - skusil som mandrivu live - usb mysku som rozdychal len ked bola priamo pripojena, cez hub to neslo, wi-fi siet som nerozdychal vobec :(( .... no nic, buduci tyzden sa bude zase testovat a skusat :D mandriva KDE sa mi celkom pozdava, len to na notasi z CD bol dost pomale, ale dufam ze sa to po instalacii zlepsi
          • Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 12.10.2006 | 00:00
            Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
            Pri instalacii sa ta to na vsetko opyta... Odporucam defragmentovat vsetky win-disky, lebo mozu vzniknut problemy. Na wifinu (ak ju mas cez AP a teda prakticky cez Ethernet) sa treba pripojit nasledovne: V control centeri das vytvorenie noveho pripojenia, vyber ethernet a nastav mu tam vsetky ciselka. Potom vyber internet a ciselka napis znova. odhlas sa a znovu prihlas. Takymto sposobom sa mi to podarilo rozbehat na normalnej verzii, one som neskusal... CD verzia je pomala vzdy. A to nielen mandriva (ktoru som donedavna pouzival na tlacenie a skenovanie, ktore neslo z okien rozbehat), ale aj knoppix, slax, a co ja viem, ake live som este skusal ;)
            • Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 12.10.2006 | 09:45
              Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
              no wifi mam cez usb adapter a problem bol v tom ze v pripojeniach nebolo nic cez co by sa dalo pripojit...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 12.10.2006 | 17:56
                Avatar M@trixX Mandriva 2007.1  Používateľ
                A ked das vytvorit WIFI pripojenie... namiesto ethernetu, tak co ti povie ?? A ikonu pripojenia vedla hodiniek mas, alebo nie? Ak ano, je spojena alebo nie?
    • Re: Rad by som zacal s Linuxom 06.10.2006 | 17:38
      sapi   Návštevník
      moje skusenosti: asi by som zacal s desktopom ako NB, u NB som mal podstatne viac problemov 1. asi Suse, ale prikazovemu riadku sa casom zrejme uplne nevyhnes :) 2. podla mna dual boot, aj ked hry nehram, ale 'emulacia' sa mi zda na zaciatocnika zlozita 3. nova particia, napr Reiserfs al Ext3, win ich nevidi, linux bude win 'vidiet' 4. s wireless nemam skusenost. mys od microsoftu ide u mna bezproblemovo 5. Neviem ako ost. distra, pri suse sa ti nainstaluje firewall 6. icq cez kopete ide ok, az na prenos suborov 7. Kontact je viaz nez super :) 8. sem tam mensie problemy, ale napr. v OOorg sa mi zda, ze napr. mozes menit obsah zamknutych buniek z excelu :). Ale opacne to nejde , teda office tusim nevie citat OOorg (ale uz asi rok nepouzivam MS, tak mozno su uz mudrejsi) PS: ospravedlnujem, sa ak som pisal veci, ktore sa tu uz objavili a pripadne nejake drobne nepresnosti. Dalej nechcem nejako uprednostnovat suse (skusil som aj ine), ale dvd verzia ma aj pomerne vela softu (kodeky na mp3 a pod treba doinstalovat, na nete je velmi zrozumitelny postup) a tak sa na zaciatok vyhnes mnohym problemom s instalaciou, je tam jednoduchy instalator, pomerne siroka komunita. Problemy u 10.1 u mna: nespravne identifikoval monitor a divne spravanie sa automatickej aktualizacie (oproti 10.0). V kazdom pripade by som ako prve skusal na desktope.
    • Re: Rad by som zacal s Linuxom 07.10.2006 | 14:17
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      1. K/Ubuntu, Mandriva, SuSE, Fedora Core - samozrejme že v najnovších verziách 2. "Emulátor" alebo Linux Games 3. Linux používa iné súborové systémy ako Windows, Windows-Linux čítanie by nemalo byť problém 4. Nemám skúsenosti 5. Firewall je v jadre, sú GUI nastavovátka, antivirák využiješ aby si si nezavíril Windows partíciu 6. ICQ je samo o sebe nespoľahlivý protokol, messengery ako Gaim idú spoľahlivo 7. Evolution, Kmail 8. Mám odskúšané, zložitejšie dokumenty sú málo preformátované, inak kompatibilita je dobrá
    • Re: Rad by som zacal s Linuxom 11.10.2006 | 17:54
      Avatar deadangel Ubuntu 6.06.1 LTS  Používateľ
      tak je teda takmer rozhodnute, namotal som sa na reklamu a clanky a vyzera to tak, ze vitazom je ubuntu (CD sa uz stahuju). Len by ma este zaujimalo aky je rozdiel medzi CD a DVD ubuntu. Dakujem za pomoc a rady a drzte mi palce aby som to zvladol :))
    • Re: Rad by som zacal s Linuxom 11.10.2006 | 18:11
      Stano   Návštevník
      chcel by som skusit zenwalk... ale neviem ako tam nainstalujem nieco :( napriklad prehliadac opera
      • Re: Re: Rad by som zacal s Linuxom 11.10.2006 | 23:51
        katnel   Návštevník
        cez pkg tool, treba pozriet navod na ich stranke, prip. skusit ich forum...