Problem so zvukom

Sekcia: Hardware a Drivery 13.10.2006 | 19:52
JA   Návštevník
Caw. Mam Ubuntu 6.06.1 na notebooku. Normalne mi prehrava zvuk. Ale nejde mi zvuk v slchuchtkach. Neviete cim by to mohlo byt? V XP to funguje normalne. Dakujem
    • Re: Problem so zvukom 10.10.2006 | 16:22
      Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
      pichol si ich do zlej dierky :)
    • Re: Problem so zvukom 10.10.2006 | 16:26
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      sudo alsamixer a pridaj hlas
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
    • Re: Problem so zvukom 10.10.2006 | 16:26
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      sudo alsamixer a pridaj hlas
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
      • Re: Re: Problem so zvukom 10.10.2006 | 16:47
        JA   Návštevník
        Hlas som dal vsade naplno. Ale nieco mam OFF a neviem to zmenit. Ako to mam urobit?
        • Re: Re: Re: Problem so zvukom 10.10.2006 | 19:35
          Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
          sak stlac M
          cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
          • Re: Re: Re: Re: Problem so zvukom 10.10.2006 | 21:20
            JA   Návštevník
            Aj ked tam zapnem uplne vsetko tak mi to nejde.
    • Re: Problem so zvukom 10.10.2006 | 17:14
      daniel.m   Návštevník
      neporadim, ale mam ten isty problem v ubuntu. Zistil som to pri pouziti skype-u
      • Re: Re: Problem so zvukom 10.10.2006 | 17:36
        pe3k   Návštevník
        mne robil problem prepinac EXTERNAL AMPLIFIER. Skus pozriet ten
        • Re: Re: Re: Problem so zvukom 10.10.2006 | 18:07
          JA   Návštevník
          A kde to najdem? Ja mam totiz linux 6 den. Dik
    • Re: Problem so zvukom 11.10.2006 | 21:10
      Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
      Ja mám takýto problém: zvuk mi ide, ak spustím alsaconf, všetko vyzerá OK. Zvuk normálne ide, ale keď spustím "Záznam zvuku", čiže "Gnome sound recorder", pokazí sa to a potom už zvuk nejde v žiadnej aplikácii. Okrem toho vždy keď PC vypnem a zapnem, zvuk nejde a musím znovu spustiť alsaconf. Pri spúšťaní sa vypisuje "Starting alsa... done (not loaded)" Poraďte prosím.
      • Re: Re: Problem so zvukom 12.10.2006 | 11:30
        WlaSaTy   Návštevník
        toto vyzera na nekompatibilitu zvukovky s nainstalovanym ovladacom alebo nekonzistentne nastavenie. radi by sme poradili, ale nemame informacie co je to za zvukovku (lspci -v), akak je verzia jadra (uname -a), ako bola konfigurovana zvukovka (nejake doplnkove nastavenia okrem alsaconf) a podobne. a nevieme aky mas vystup z dmesg PO nacitani ovladacu pre zvukovku nastrojom alsaconf. co by sme asi takto mohli poradit? skus update systemu alebo inu distribuciu, ine sa skutocne bez informacii poradit jednoducho neda. --- nejde mi auto. ked rano nastartujem, tak sa tvari ok. ak sa pohnem z parkoviska, skape mi motor. keby si aspon povedal ake mas auto (lspci, uname) aky tunning -napriklad nitro - si nahodil (doplnkove nastavenia) a co svieti na prednom paneli (dmesg). bez toho mozeme poradit aby si sa opytal na pumpe (update systemu) alebo tu herku vymenil za iny anglicak (zmena distribucie). ps.: debianisti dufam prepacia vyraz herka :-)
        • Problem so zvukom 12.10.2006 | 18:17
          Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
          Teraz som si všimol, že niečo predsa ide -- Totem movie player. Ostatné zvukové aplikácie nefungujú, ale tento ide aj po spustení počítača pred alsaconf. Zvukovka je "Analog Devices 1816a", je to napísané na doske, zodpovedajúci modul je snd-ad1816a. verzia jadra je 2.4.27-3-686 Distribúciu nezmením, to by som mal znova všetko inštalovať iba kvôli zvuku? Predtým, ako som prvý raz spustil alsaconf, fungovala zvukovka po zadaní príkazu modprobe snd-ad1816a (predtým som nainštaloval balík alsa-modules-2.4-686) a fungovali všetky aplikácie, ale teraz ten príkaz nepomáha. No a tu je ten výstup lspci -v 0000:00:00.0 Host bridge: Intel Corp. 440LX/EX - 82443LX/EX Host bridge (rev 03) Flags: bus master, medium devsel, latency 64 Memory at f8000000 (32-bit, prefetchable) [size=64M] Capabilities: [a0] AGP version 1.0 0000:00:01.0 PCI bridge: Intel Corp. 440LX/EX - 82443LX/EX AGP bridge (rev 03) (prog-if 00 [Normal decode]) Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 96 Bus: primary=00, secondary=01, subordinate=01, sec-latency=64 Memory behind bridge: fc000000-fecfffff 0000:00:04.0 ISA bridge: Intel Corp. 82371AB/EB/MB PIIX4 ISA (rev 01) Flags: bus master, medium devsel, latency 0 0000:00:04.1 IDE interface: Intel Corp. 82371AB/EB/MB PIIX4 IDE (rev 01) (prog-if 80 [Master]) Flags: bus master, medium devsel, latency 64 I/O ports at fcb0 [size=16] 0000:00:04.2 USB Controller: Intel Corp. 82371AB/EB/MB PIIX4 USB (rev 01) (prog-if 00 [UHCI]) Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 10 I/O ports at fce0 [size=32] 0000:00:04.3 Bridge: Intel Corp. 82371AB/EB/MB PIIX4 ACPI (rev 01) Flags: medium devsel, IRQ 9 0000:00:07.0 Ethernet controller: Advanced Micro Devices [AMD] 79c970 [PCnet32 LANCE] (rev 25) Subsystem: Hewlett-Packard Company Ethernet with LAN remote power Adapter Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 3 I/O ports at fcc0 [size=32] Memory at fedffc00 (32-bit, non-prefetchable) [size=32] Expansion ROM at [disabled] [size=1M] 0000:01:00.0 VGA compatible controller: Cirrus Logic GD 5465 [Laguna] (rev 03) (prog-if 00 [VGA]) Subsystem: Cirrus Logic: Unknown device 0000 Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 128, IRQ 9 Memory at fc000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=32M] Memory at fece0000 (32-bit, non-prefetchable) [size=64K] Capabilities: [80] AGP version 1.0
      • Problém so zvukom 12.10.2006 | 20:03
        Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
        Okrem "Totem movie player" mi funguje aj mplayer a Noatun, nefunguje xmms a zvuk na stránkach s flash obsahom (ide iba obraz).
        • Re: Problém so zvukom 12.10.2006 | 20:26
          WlaSaTy   Návštevník
          tak sme sa dostali dalej, zvuk ide v niektorych aplikaciach. v inych nejde. pada to stale? alebo len dane aplikacie nemaju podporu alsa systemu a vyzaduju oss? v alse sa da zapnut emulacia zastaraleho oss subsystemu. ps.: doska s i440, tam bude nejaka zvukovka co bezi este cez isa zvernicu takze na pci zbernici ju neuvidime. mimochodom co je v tej doske za procesor?
          • Re: Re: Problém so zvukom 13.10.2006 | 17:44
            Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
            Už som na to prišiel, otvoril som si XMMS a nastavil som si medzi "ouput plugins" alsu. Takže XMMS funguje. Ešte neviem, čo s tými stránkami so zvukom. Procesor je Intel Pentium II, 500 MHz, ak sa nemýlim. Mimochodom pod linuxom sa nedá spustiť viac zvukových programov naraz? Lebo mne to nejde. Na druhom počítači, kde nebolo ani treba rozbehávať zvuk, sa to tiež nedá. Prvý program ostane bežať a keď spustím iný, vyskočí okienko, že musím najprv zavrieť ten prvý. Pod Windowsom sa to dá. Ondrej
            • Re: Re: Re: Problém so zvukom 13.10.2006 | 19:52
              WlaSaTy   Návštevník
              dik za info. predpokladam ze do slotu I, teda zvisly prcak. mal som nieco podobne... limitacia ze v linuxe sa neda pustit naraz viacej zvukov nie je fyzicka limitacia operacneho systemu albo distribucie. ono je to sposobene lacnymi zvukovkami ktore nedokazu mixovat zvuky pri prehravani. tak ako je to v inych operacnych systemoch, tak sa aj v linuxe o mixovanie zvukov stara plugin na to urceny. ci je uz nazvany M$ DirectSound alebo alsa dmix je jedno. takze si asi budes musiet pozriet na nete ako sa vytvara konfigurak pre alsu a ako sa v nom zapina dmix. linux vyzera byt v tomto pozadu kedze napriklad standardne nahodi zvukovku ktora ma vypnuty zvuk, ale je to lepsie ako by to hned na zaciatku skriekalo nejaky standardny hluk - toto sa da osetrit prikazom: sudo alsactl store pri nastavenej pozadovanej hlasitosti. a s tym dmix-om, je to sice pracnejsie, ale n adruhu stranu moje subjektivne pocity boli ze zvuk pod linuxom bol menej skresleny a mal viacej moznosti nastavenia. takze hor sa do hladania dokumentacie :-)
      • Re: Re: Problem so zvukom 13.10.2006 | 19:14
        Avatar ondrejandrej Kubuntu 11.04  Používateľ
        Teraz som si všimol , že zvuk funguje len na jednom užívateľskom konte, ktoré používam najčastejšie a bolo vytvorené hneď pri inštalácii. Keď som sa prihlásil do iného konta, ktoré som vytvoril príkazom adduser, nechceli zvukové programy bežať. Tak som toho užívateľa zaradil do skupiny audio a ďalších, v ktorých je aj prvý užívateľ. Teraz zvukové programy bežia, ale nič nepočujem. Hlasitosť mám na maxime. Ako zistím, v čom je rozdiel medzi prvým užívateľom a tým druhým?